altınotu neye iyi gelir - altınotunun yararlarıAltın Otu (Helichrysum arenarium):

50-60 cm 'ye kadar uzayabilen ve sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. Altınçiçek, Ölmezçiçek ve Güveotu isimleriyle de bilinir. İçerisinde flavonlar, reçine, kumarin ve acı madde ile bir miktar da uçucu yağ vardır.

Altın otunun isminin bitkinin sarı olmasından ötürü geldiği tahmin edilmektedir.50-60 cm ye kadar boyu uzatabilen altın otu bitkisi farklı isimlerlerde sıkça bilinir.Bunlardan bazıları altınçiçek,güvenotu ve ölmezçiçek bu isimlerden bazılarıdır.Ölmezçiçek ismininde nerden geldiğiniz biraz irdelemek gerekirse altın otu biçilse dahi renklerini ve biçiminde kaybetmez.Oysa normal olan bitkilerden birini kopardığınız zaman belli müddet geçtikten sonra solar ve canlılığını kaybeder.

Altın Otunun Faydaları:

İdrar söktürücü, safra ve pankreas salgısını ve mide suyunu arttırıcı ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcıdır. Mesane, prostat ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Romatizma ve eklem ağrısı şikayetlerini azaltır. Tokluk verir. Hazım zorluklarında ve basurda faydalıdır.

-İdrar söktücü özelliği bulunur
-Her 5 kişiden 1 inde görülen safra taşının düşürülmesine yardımcı olur.
-Sindirim problemlerine iyi gelir.
-Tokluk verici olması münasebetiyle zayıflayı sağlar.
-Mide suyu,safra ve pankreas salgısını artırdığı bilinir.
-Basur,prostat,mesana gibi sorunlara karşıda faydalıdır.

Altın Otu nasıl kullanılır?

Çiçekli dalları toplanıp kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak kullanılır. Altın otu çayı özellikle idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 15108
favori
like
share
Şayeste Tarih: 17.03.2010 13:48
Altınbaşak otu nedir? Altınbaşak nerelerde yetişir?

Altınbaşak (Solidago virgaurea), hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda ve ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Yöresel olarak yahudi otu ve altınasa adıyla da bilinir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir.

Altınbaşak otu ne zaman ve nasıl toplanır?

Ağustos’da, çiçeklenme başlangıcında, bitki sapının orta bölümünden kesilir. Gölgelik ve havadar bir ortamda yüksek bir yere asılır ve iyice kurumaya bırakılır. Saplarla birlikte çok ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Eterli uçucu yağlar, tanen, Saponin, flavonoids ve astringnet principle içerir.

Altınbaşak otunun faydaları nelerdir?

İdrar artırıcı, gaz söktürücü ve antiseptik özelliği vardır. Altınbaşak, bağırsak hastalıklarında ve kanamalarında kullanılır. Ama, her şeyden önce böbrek hastalıklarına karşı olağanüstü bir şifalı bitki olarak övülür. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları serinletici bir etkiye sahiptir. Bitki, bedendeki fazla sıvıyı atabilme yeteneğine sahip oldugu için, her tür böbrek ve mesane hastalığında önerilir.

Ruhsal Hastalıklar ve Düş kırıklığı tedavisi

Kişinin tüm ruhsal duyumları böbrekler tarafından karşılanır. Bu nedenle, örneğin, bir yakının ölümünde veya herhangi bir felaket karşısında, en fazla zarara uğrayan organ böbrektir. Altınbaşak, kişinin duygusal yaşamını en iyi düzenleyen bir şifalı bitki olarak kendini kanıtlamıştır. Bu nedenle, düş kırıklıklarında ve ruhsal sıkıntılarda altınbaşak çayı önemle tavsiye edilir. A

Altınbaşak otu nasıl kullanılır? Kullanım Biçimleri :

Altınbaşak Çay hazırlamak: Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Altınbaşak Tentür: Günde 3-5 kere, 10-15 damla D1 inceltisindeki tentür doğrudan dil üstüne veya yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır. Çay olarak kullanıldığı her yerde tentür olarak da kullanılabilir.

Üçlü Çay Harmanı: Sarı ballıbaba, altınbaşak ve yoğurtotu eşit oranda karıştırılır. Bu karışımdan yarım tatlı kasığı dolusu , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-4 bardak içilir.