Gelin makyajının hazırlığına birkaç gün önceden başlamakta yarar vardır. Öncelikle kaşlar alınmalı, yüzde bulunan tüyler daha önceden temizlenmelidir. Yine önceden cilt bakımı yapılarak yüzün mükemmel şekilde hazırlanması gerekir. Bu işlemler düğün günü yapılırsa ciltte oluşabilecek kızarıklar ve alerjik reaksiyonların kapanması zordur. Bu yüzden bütün bakım işlemleri bir veya iki gün önce halledilmelidir.
Gelin makyajında kullanılacak malzemeler mümkün olduğunca suya dayanıklı ve kalıcı ürünler arasından seçilmelidir. Gelin makyajında hafif ve doğal renkler kullanılması, gelinliğin ve onun simgelediklerine uyum sağlayacaktır.
Düğün günü yüze yağsız bir nemlendirici sürülür. Gelinlerin çoğu heyecandan az uyur, bu yüzden göz altlarında hafif bir torbalaşma ya da koyulaşma olma ihtimali vardır. Bu yüzden öncelikle göz altına ve varsa ciltteki hasarlı noktalara kapatıcı uygulanır. Bu ürün açık renkli olduğundan aynı zamanda gözün altında bir parlaklık oluşturacaktır. Fotoğraf çekimlerinin olacağınız düşünerek aydınlık bir yüz, ışık alan bir makyaj yapmak ve yüzün şekline uygun olarak fondöteni yedirmek gerekir. Fondöten ıslak bir süngerle cilde iyice yayıp, biraz emilmesi beklenir. Ardından pudra ile sabitleme yapılır. Gelin makyajında transparan toz pudra kullanmak daha iyi sonuç verecektir.
Gelinliğin açık kalan kısımları özellikle boyun ve gerdan kısmının, yüz ile aynı tonda olmasına dikkat edilmelidir. Askılı bir gelinlik kullanılmışsa, omuz ve kolların dış kısmında pudralama işlemi yapılmalıdır. Kolun iç kısmına kesinlikle herhangi bir ürün kullanmayınız, bu gelinliğin lekelenmesine neden olacaktır.
Yanak ve şakak kısımlarına, abartılı ve çok koyu olmayan allık sürülür. Göz makyajı, gözün yapısına uygun olarak doğal tonlarda yapılmalıdır. Göz makyajının çok ağır olması, gelinin zarafeti ve genel görünüşüne uygun olmaz. Ancak düğün kapalı alanda ve gece yapılacaksa, gündüze oranla bir ton daha koyu renk kullanılabilir. Çok hafif pırıltı, gözün vurgusunu değiştirir ve kullanımında sakınca yoktur.
Rimel, mutlaka suya dayanıklı olanlar arasından seçilmelidir. Göz makyajında en önemli kısım kibar ve doğala yakın bir görüntü yakalamaktır.
Dudaklarda, nemlendiricinin üstüne fondöten ve pudra sürerek dayanıklılık süresi uzatılmalıdır. Davetlileri öpmek yüzünden kolay çıkmayacak, kalıcı ve çok koyu renklerde olmayan bir ruj seçilmelidir. Gelin makyajı böylece tamamlanır. Vücudun açıkta kalan yerlerinde çok hafif pırıltılı pudra veya abartılmadan biraz sim serpiştirmek, gelinin havasına ışıltı katacaktır. Gelin makyajında, dışarıdan bakan gözlerin, makyajın değil, gelinin güzelliğini görmesi önemlidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share