Bebeğinizin Emme İsteksizliğinin 10 Nedeni - Bebeklerde Emme Sorunu - Bebeğim Neden Ağlıyor

Anne sütüne bayılan bebeğiniz, emmeye nazlanıyorsa hemen paniklemeyin. Öncelikle neden olabileceğini düşünün. Bebekler sorunlarını size anlatamaz. İyi bir gözlemci ve dikkatli bir anne olarak bebeğinizin emmeden neden uzaklaştığını çözebilirsiniz. İstanbul Üniversitesi Bakırköy Sağlık Yüksek Okulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülçin Bozkurt’tan bu süreçte annelerin dikkat etmesi gerekenleri öğrendik.

Emmediği öğünlerde sütünüzü sağın!
Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü almalıdır. 6. aydan sonra anne sütüne devam ederken ek gıdalara da başlanmalıdır. Emzirme sürecinin 2 yaşına kadar devam etmesi, bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Ancak bebekler, 2 yıllık emzirme sürecinde emme isteksizliği ya da reddetme davranışı gösteriyorsa, nedeni araştırılmalıdır. Birkaç günde sorunu çözemiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Bebeğinizi emzirmediğiniz öğünlerde ise göğsünüzü sağarak sütünüzü boşaltmalısınız. Böylece hem sütünüzün azalmasını hem de süt kanallarınızın tıkanmasını engelleyebilirsiniz.

Anne sütünün tadını alan bebekler, emmeye bayılır. Öyle ki, bir çoğu 6. ayın bitiminde geçilen ek gıda sürecine uyum göstermekte zorlanırlar. Emmeyi kesmek ise başlı başına özel bir süreçtir. Pek çok anne, emzirmeyi sonlandırmakta zorluk çeker.

Peki bayıla bayıla emen bebek bir gün aniden emmek istemez ya da karnı aç olsa bile nazlanırsa… Bu durumda annelerin ilk tepkisi ‘Eyvah, şimdi ne olacak?’ sorusuna yanıt aramaktır. Bir yandan aç kalan bebeğin huzursuzluğu ya da ağlamasıyla uğraşacak bir yandan ya hiç emmezse endişesiyle panik yaşayacaktır. Oysa paniğe gerek yok! Bebeğin emmekten uzaklaşmasının mutlaka bir nedeni vardır. Üstelik bazen tamamen basit nedenlerle nazlanmakta ya da reddetmektedir. Ancak bebekler dertlerini, konuşarak anlatamazlar. Yapmanız gereken tek şey, bebeğinizin beden dilini çözmek ve olası nedenleri gözden geçirmek ve çözüm üretmektir. Biz de bu sayfalarımızda, en sık görülen nedenleri ve çözüm yollarını aktaralım istedik.

1- Yediklerimden mi kaynaklanıyor?
Annenin yedikleri, sütü aracılığıyla bebeğe geçer. Özellikle ilk aylarda, bazı besinlerin anne sütü alan bebekte gaz yaptığı biliniyor. Ancak annenin tükettiği besinlerin, sütün tadını da değiştirmesi mümkün. Örneğin acılı ya da ağır baharatlı yiyecekleri sevmeyen bir annesiniz. Ama bir gün canınız çekti ve bol acılı çiğ köfteye uzaktan bakmaya dayanamadınız. Bayıla bayıla yediniz ama çiğ köftenin acısı, sütünüze de geçecektir. O ana kadar acısız anne sütü alan bebeğiniz, bu yeni tadı sevmeyebilir. Tadından hoşlanmadığı için de emmek istemez. Nazlanabilir ya da tümden reddebilir. Hatta aynı tadın devam edeceğini sanarak emmemek için inat edebilir.

Neler yapabilirsiniz?
Bu örnekte olduğu gibi emmeyi reddetmeden önce neler yediğinizi düşünün. Bol baharatlı, lahana ve benzeri gibi ağır kokulu yiyecekleri tükettiniz mi? Eğer bu güçlü bir ihtimalse, sütünüzün tadı değişene kadar yani 5-6 saat sonrasına kadar emzirmeyi kesin ve sütünüzü sağın. Tadı değiştikten sonra tekrar emzirmeyi deneyin. Eğer göğsünüzün ucunu ağzına almayı reddediyorsa, sütünüzü sağıp birkaç çay kaşığı yardımıyla tattırın. Acısız tadı fark eden bebeğiniz muhtemelen mızmızlanmadan anne sütünü alacak ve göğsünüze yaklaştırdığında heyecanla emmeye devam edecektir. Küçük bir uyarı: Bebeğim emmekte nazlanır korkusuyla yediklerinizin çeşitlerini azaltmayın. Çünkü araştırmalar, annenin farklı tadlarda besin tüketmesinin bebeğin 6. aydan sonra başlayacağı ek besin sürecine geçişi kolaylaştırdığı biliniyor.

2- Burnu tıkalı mı?
Emen bebeğin nefes alması için burnunun açık olması gerekir. Burnu tıkalı bebekler, nefes almak için emmeye ara verirler. Bu durumda emmek için fazladan efor sarf ettikleri için hem çabuk yorulurlar hem de sinirlenirler.

Neler yapabilirsiniz?
Bebeğiniz burnu açık mı? Rahat nefes alıyor mu dikkat edin. Eğer tıkalıysa bebekler için özel burun damlaları kullanarak burnundan nefes almasını sağlayın. Ya da yine burnuna birkaç damla (eczanelerde satılan deniz suyu veya serum fizyolojik) damlatarak, burun aspiratörü yardımıyla açın.

3- Dişleri mi çıkıyor?
Genellikle 5. ayın bitiminden itibaren ilk dişler sürmeye başlar. Diş çıkarma süreci bebekten bebeğe değişse de, bazı bebekler dişleri nedeniyle zorluk yaşayabilir. Damakları şişer ve ağrı hissederler. Anneler dişin geleceği bölgede damak renginin daha açık olduğunu fark edebilirler. Nadiren bazı bebeklerin damaklarındaki dişe bağlı şişme, emzirme sırasında ortaya çıkan basıncın etkisiyle ağrı duymalarına neden olur. Bu durumda genellikle hevesle memeye yaklaşır ama birkaç yudumdan sonra ağlayarak memeyi bırakırlar.

Neler yapabilirsiniz?
Eğer bebeğiniz bu şekilde davranıyorsa, çocuk doktorunuzdan damaklarda ağrıyı hafifleten tedavi uygulamalarını önermesini isteyebilirsiniz. Buna rağmen bebeğiniz çok zorlanıyorsa, bebeğinizin çektiği ağrının şiddetine göre değişmekle birlikte bazı emzirme saatlerinde sütünüzü sağarak, bir çay kaşığı yardımıyla verebilirsiniz. Zaten birkaç gün içinde bebeğiniz bu ağrıyı daha az hissedecektir.

4- Kulağı ağrıyor mu?
Bebeklerin kulak enfeksiyonu geçirme sıklığı yüksektir. Nedeni ise, östaki boruları kısa ve dardır. Orta kulak enfeksiyonu geçiren bebeğiniz, özellikle geceleri daha çok ağrı çeker. Rahatsız oldukları için bazen kulaklarını ovar, çeker, tutar gibi hareketler yaparlar. Genellikle de ağlarlar. Ancak bazı bebekler ağrı duyduklarını belirten hiçbir davranış göstermezler.
Orta kulak enfeksiyonu olan bebekler çoğu zaman emerken ağlamaya başlarlar. Bunun nedeni ise, kulak ağrısının çene kemiğine yansımadır.

Neler yapabilirsiniz?
Emerken acı çekerek ağlıyorsa ya da orta kulak iltihabı belirtileri varsa bebeğinizi mutlaka bir uzmana gösterin.

5- Ağzında pamukçuk var mı?
Bebeğin yanaklarının iç tarafında, bazen dilinde, damağında ve dişetlerinde yumuşak peynire benzeyen beyaz lekeler şeklinde görülen pamukçuk, mantar enfeksiyonundan başka bir şey değildir. Enfeksiyon etkeni Kandida albikans isimli mikroptur. Normalde bulaşsa bile zarar vermeyen bu mikrobun, zararlı hale gelmesi için vücudun dengesinin bozulması gerekir. Örneğin çeşitli hastalıklar, antibiyotik kullanımı gibi durumlarda vücudun dengesi bozulduğundan mantarın üremesine olanak verir. En sık yenidoğan döneminde görülür. Bazen daha büyük bebeklerde de aynı sorun yaşanabiliyor. Ağız içindeki pamukçuk veya aftlar yutkunma ve memeyi emme sırasında ağrıya neden olabilir.

Neler yapabilirsiniz?
Eğer bebeğinizin ağzında pamukçuk benzeri oluşumlar var, bebeğiniz emmeye istekle başlasa bile, memeniz pamukçuk oluşan kısma değdiğinde bebek acı çekeceği için ağlayarak memeden uzaklaşır. Bu durumda öncelikle memenizin temizliğine dikkat etmeli ve bir doktora başvurmalısınız. Verilen tedaviyi dikkatle uygulamalısınız. Bu süreç içinde sütünüzü sağarak çay kaşığıyla bebeğinize verebilirsiniz.

6- Sütünüz yavaş mı geliyor?
Yenidoğan bebekler az ve sık emerler. Mide hacimleri küçük olduğu için az miktardaki süt onları doyurur. Bebek emdikçe sütünüz çoğalır ve bebeğiniz ihtiyacı olan sütü karşılar. Ama bazı durumlarda (yorgunluk, hastalık, stres gibi) sütün gelmeye başlaması 5 dakikayı bulabilir. İşte bu yavaşlık, obur veya aceleci bebeklerin tepki göstermesine neden olur.

Ayrıca bebeğiniz çok acıktığında, memeye geç tutulduğunda yine sütün hemen gelmemesi bebeğin gerilmesine neden olabilir. Kızgınlıkla memeyi yeterince tutamazsa ve emmeye konsantre olamadığında sütünüzün az gelmesinden dolayı daha çok tepki gösterir.

Emmeye başlar başlamaz sütün ağzını doldurmasını isteyen bu bebekler, sinirlenerek memeyi bırakmak ister. Gerçekten bu ruh halini yaşayıp yaşamadıkları için bebeğinizin yutkunma oranına dikkat edebilirsiniz. Ya da göğsünüz işaret ve baş parmağınızın yardımıyla U şeklinde sıkıp sütün geliş miktarını kontrol edebilirsiniz.

Neler yapabilirsiniz?
Öncelikle kendi sağlınıza dikkat edin. Stresten uzaklaşın. Beslenmenize ve özellikle günde en az 10 bardak su içmeye özen gösterin. Emziren bir annenin günde 2 litre su içmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer yavaş geliyorsa, bebeğiniz çok acıkmasına izin vermeden daha sık arayla emzirmeye gayret etmelisiniz. Böylece onun sinirlenmesine fırsat tanımamış olursunuz.

7- Gergin misiniz?
Şüphesiz annelik yorucu bir iştir. Üstüne üstlük ev işleri, konuk ağırlama ya da iş yaşamının getirdiği stresler, gergin günler yaşamanıza neden olur. Sizdeki stresin bebeğinize de yansıma oranı yüksektir. Gerginliğinizi hisseden bebeğin emerken huzursuz olması da muhtemeldir.

Neler yapabilirsiniz?
Sizde stres yaratan durumları belirleyip bunları ortadan kaldırın. Öncelikle niçin strese girdiğinizi düşünün ve çözüm yolu arayın. Çözüm konusunda eşinizden ve çevrenizden destek istemekten çekinmeyin. Emzirme sırasında sakin olmanız başarılı bir emzirme için önemlidir. Emzirme sırasında gergin olmanız, emzirmenin eziyetli bir iş gibi algılanmasına neden olabilir. Bu nedenle emzirmeden önce sizi sakinleştirebilecek, gerginliğinizi azaltacak yöntemler uygulayın. Kendinizden emin olduktan sonra emzirmeye başlayın. Unutmayın emzirmek size de iyi gelecektir.

8- Hamile misiniz?
Emzirme döneminde, adet görmeye başladıktan sonra eğer korunmuyorsanız yeniden hamile kalmanız mümkün. Hamilelik vücudunuzdaki farklı hormonların harekete geçmesi anlamına gelir. İşte bu hormonlar sütünüzün tadında bir değişiklik yaratabilir. Değişiklikten hoşlanmayan bebeğiniz de emmek konusunda nazlanabilir.

Neler yapabilirsiniz?
Bu durumda doktorunuzla konuşun ve ne kadar süre emzireceğiniz hakkında bir karar vermeniz gerekir bu konuda bilgi alın. Gebelik sırasında bebeğinizi emzirmenizde bir sakınca yoktur ancak gebeliği sürdürmek istiyorsanız, gebe annenin emzirmesi bazen annenin sağlığını (düşük, anemi vb.) riskler yaratabilir bunu kadın doğum doktorunuza da danışın. Emzirmeye devam etmenizde bir sakınca yoksa, bazı bebeklerin tıpkı bazı yetişkinler gibi değişikliklere daha zor uyum göstereceğini düşünün ve emzirin.

9- Emmeye son mu vermek istiyor?
Genellikle bebekler, anneler son verinceye kadar emmekten vazgeçmezler. Ancak büyüdükçe bazı bebekler, annenin emzirmeyi bitirme tarihine uymak istemezler, ve kendiliğinden emmeyi bırakırlar. Zaten bu süreçte ek gıda alıyor ya da normal yetişkin beslenmesine geçmiştir. Yani karnı doyuyordur.

Neler yapabilirsiniz?
Eğer bebeğiniz 2 yaşındaysa, şanslı bir annesiniz demektir. Sütten kesmek için uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. O, kendiliğinden doğal sürece uyum göstermiş demektir. Bu durumda, kendinizi emzirmeyi bırakma fikrini kabullenmeye çalışın.

10- Öğün mü atlamak istiyor?
Yenidoğan bebekler sık aralıklarla beslenir. Ama büyüdükçe öğün sayısı ve aralığı düşer. Bebeğim daha iyi beslensin diye düşünen pek çok anne, bebeğin aç olup olmadığına bakmadan emzirme eğilimi gösterir.

Neler yapabilirsiniz?
Bu durumda bebeğinizin davranışlarını kontrol edin. Aç bebek huzursuzlanır ya da ağlar. Memeye yaklaştığında ise heyecanlanır. Bu tepkilerinden aç olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Ayrıca büyüdükçe biz yetişkinler gibi, bazı öğünlerde kendilerini tok hissedebilir ve emmeye isteksizlik gösterir. Ama bir sonraki öğünde aç bir bebek gibi emer. Bu nedenle yalnızca bir öğün isteksizlik gösterdi diye telaşlanmanıza gerek yok.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 19423
favori
like
share