Çocuğunuzun İlk Dişleri Çıktıktan Sonra - Bebeklerde Diş Çıkarma - Bebekler Diş Sorunu

İmpladent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden Dr. Dt. Pınar KARATABAN, çocukların diş doktoru ile ilk tanışmasının, sonraki dönemlerde diş tedavisi sırasındaki davranışlarını etkileyebileceği için oldukça önemli olduğunu söylüyor. Karataban, çocuğunuzun bir pedodontistle tanışması için doğru olan zamanın ilk dişlerin çıkmasından hemen sonra olduğunu vurguluyor. Pedodontistin (Çocuk diş doktoru) çocuğa doğru davranış yönlendirmesi tekniklerini uygulayarak diş tedavisini bir oyun gibi sevdireceğini ve çocuğun diş tedavisine motive bir şekilde gelmesini sağlayacağı için ilk tanışmada “Ne kadar erken o kadar iyi” prensibinin geçerli olduğunu belirtiyor. Dr. Pınar KARATABAN, ilk diş muayenesine gelmeden önce çocuğu hazırlamak adına ailenin yapabileceklerini sıralıyor.

“Doktorunuza gelmeden birkaç gün önce çocuğunuzla diş hekimi oyunu oynayın. Örneğin o bir diş hekimi olsun, siz hasta olun, sizin dişlerinizi fırçalasın.
Diş doktorunda çok eğlenceli aletler olduğunu ve doktorun bunları ona tanıtacağını ve sadece onun dişlerine bakmak isteyeceğini anlatın.
Evde yapılan ve günde 2 kez olan diş fırçalama, çocuğun diş hekimi ziyaretine hazırlanması için önemlidir. Diş fırçalama sayesinde hem dişlerine düzenli temizlik yapılmış olur hem de çocuk ağzını açma ve bir süre açık tutma alışkanlığı kazanır.
Çocuğunuzun yanında siz ya da yakınlarınızın diş doktoru ile ilgili olumsuz tecrübelerini konuşmayın ve paylaşmayın.
Diş randevusunda çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları, biberon veya emzik kullanımı ve genel durumu hakkında doktorunuza bilgi verin.
Çocuğunuzun 0-5 yaş arasında ağzını açık tutarak sabit oturabilme süresinin 20 -30 dk. arasında değişebildiğini unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun doktoruyla etkili ve başarılı bir iletişim kurabilmesi açısından dikkatini yalnızca doktora vermesi konusunda yardımcı olmaya çalışın.”

SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR! ÇÜNKÜ;

1. Kalıcı dişler süt dişlerinin rehberliğinde sürer ve süt dişleri ne kadar sağlıklıysa kalıcı dişler de o kadar sağlıklı olur.
2. İlk kalıcı dişler, 6 yaşında diş arkının arka tarafında çıkan 6 yaş azı dişleridir.
3. Başlangıç çürükleri beyaz renktedir.
4. Erken çekilen süt dişleri kalıcı dişlerde çapraşıklığa neden olabilir.
5. Süt dişlerinde de çürük nedeniyle abse oluşabilir ve bu abse daha sonra sürecek kalıcı dişlerde yapısal bozukluk ve lekelenmelere sebep olabilir.
6. Çocuk dişleri, pedodontist tarafından yapılacak fissür örtücü ve fluorid uygulaması gibi işlemlerle çürüğe karşı güçlendirilebilir.
7. Diş fırçalama, ilk süt dişi ağızda görüldüğü andan itibaren, çocuk 6 yaşına gelene dek düzenli olarak anne veya baba tarafından yapılmalıdır.
8. Ağızlarında hiç çürük olmasa dahi, çocuklar 6 ayda bir defa kontrol amaçlı pedodontiste götürülmelidir.
9. Asitli içecekler, kutu meyve suları ve havuz suyu dişlerde erozyon adı verilen madde kayıplarına sebep olabilir.
10. Diş çürüğü oluşumunda kalıtımın yalnızca %5-10 etkilidir, kalan %90–95’ e düzensiz beslenme, dişlerin düzensiz fırçalanması ya da hiç fırçalanmaması neden olur.
11. Erken kaybedilen süt dişleri çocuğunuzun konuşmasını etkileyebilir.
12. Çocuklarda diş gıcırdatma dişlerde ciddi madde kayıplarına neden olabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 378
favori
like
share
Sari Menekse Tarih: 29.10.2009 02:17
Bazi anne babalar süt dislerinin cürümesinde okadar endise duymuyor. Nasil olsa yerine gelecek diye yanlis düsünceleri savunuyorlar.
Dis sagligi gercekten cok mesakkatli bir is. Hic ihmale gelmez.