Polenlerin özellikleri kullanılarak fail, olay yeri, mağdur ve olay zamanı arasında bağlantı kurulmasının mümkün olduğu bildirildi.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahit Doğan, palinolojinin, palinomorf olarak adlandırılan mikroskobik tek hücreli canlı ya da fosil bazı organizmalar ile polen ve sporları kullanılarak adli olayların nerede ve ne zaman meydana geldiğini açıklamaya çalışan bir bilim dalı olduğunu belirtti.
Yrd. Doç. Dr. Doğan, ''Palinolojik bilgiler, davayı çözümlemede, suç mahallini aydınlatmada veya olaylarla ilgili fikir vermede önemli rol oynamaktadır'' dedi. Bugün adli palinolojinin kullanımına Yeni Zelanda, ABD, Avusturya, İsviçre, İngiltere ve İsveç gibi ülkelerin önderlik ettiğini ifade eden Doğan, şunları söyledi:
''Adli palinoloji kullanılarak fail, olay yeri, mağdur ve olay zamanı arasında bağlantı kurmak, olay yerinde bırakılan bir delil ile fail arasında bağlantı kurmak, suçu kanıtlamak, mağdurun anlattıklarını doğrulamak, şüphelilerin sayısını azaltmak, polisin doğru yönde araştırma yapmasına yardımcı olmak, çeşitli dolandırıcılık suçlarını aydınlatmak, uyuşturucunun geçtiği güzergahı tespit etmek mümkündür.''
POLENLERİN ÖZELLİKLERİ
Çeşitli bitkilerin üremek için ortama yaydıkları spor veya polenlerin farklı dağılış yollarına sahip olduğunu belirten Doğan, bunların adli palinoloji çalışmaları için oldukça önemli olduğunu, bu dağılış yollarının olayların çözümlenmesinde emniyet birimlerine yol gösterdiğini söyledi.
Palinolojik delillerin, uyuşturucu, bal, çeşitli yiyecekler, halı, ahşap, mide, bağırsak ve kadavra, çeşitli tarım aletleri, tekstil, ayakkabı, taşıt lastikleri, filtreleri ve toprakla temas halinde olan herhangi bir nesnenin üzerinde bulunabileceğini ifade eden Doğan, ''Spor veya polenler, şüphelinin veya mağdurun giysileri, saçları, kulak içi ve solunum yollarına kolayca bulaşabilmektedir. Spor ve polenler olayın meydana geldiği yerin vejetasyonunun tespit edilmesinde oldukça önemli bilgiler vermektedir'' diye konuştu.
İLK DEFA 1959'DA KULLANILDI
Polenlerin ilk defa delil olarak 1959 yılında İsveç ve Avusturya'da iki ayrı davada kullanıldığı ve mahkemece resmi kayıtlara geçirildiğini hatırlatan Doğan, İsviçreli palinolog Dr. Max Frei'nin 1960'lı ve 1970'li yıllar boyunca ülkesindeki birçok davanın çözümünde palinolojik verileri kullandığına dikkati çekti.
Türkiye'de palinolojik bulguların 2006 yılının Şubat ayında Sakarya'da bir hırsızlık olayının çözümünde kullanıldığını ve ilk defa delil olarak resmi kayıtlara geçirildiğini kaydeden Doğan, ''Polenler ilk defa Sakarya'daki olayın aydınlatılmasında mahkemede delil olarak kullanılmıştır'' dedi.
POLEN VERİ BANKASI
Türkiye'de 3 bini endemik olmak üzere yaklaşık 10 bin bitki türü bulunduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
''Zengin bitki çeşitliliğine sahip ülkemizde adli palinolojinin kullanılması ve polen veri bankası oluşturulması kaçınılmazdır. Gelişmiş ülkelerin çoğu buralarda doğal olarak yetişen bitkilerin ve bunlara ait polenlerin arşivini oluşturmuştur. Bitkilerin polenlerini taramalı elektron ve ışık mikroskopları ile fotoğraflandırıp bilgisayar ortamına aktararak polen veri tabanlarını oluşturmuşlardır. Polen veri tabanlarında polenlerin genel özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Bu polen veri tabanlarını internet sitelerinden yayınlamaktadırlar. Ülkemizde adli palinolojiye önem verilmeli ve polen veri bankası oluşturulmalıdır. Bu sayede geniş bitki çeşitliliğine sahip olan ülkemizde palinolojik deliller birçok olayın aydınlatılmasında delil olarak kullanılabilecektir.''

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 414
favori
like
share