Erken yaşta evlenen kadınlari evlilik sürecini evcilik oyunu olarak algılıyor. Evlilik kararının alınmasında söz sahibi olamadıklarına ve aileleri tarafından erkek - kız çocuk ayrımı yapılmasına içerliyorlar.

Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Arzu İçağasıoğlu Çobani ergenlik döneminde (adölesan) evlenen 12 kadınla görüşereki adölesan evlilikler konusunda bir araştırma yaptı. Görüşülen kadınlar en düşük 20i en yüksek 72 yaşında.

Biri okuma yazma bilmeyeni 2'si sadece okumai yazma bileni 3'ü ilkokuli 6'sı ise ortaokul mezunu olan kadınların birden çok çocuğunun olduğui bir kadın dışındaki diğer kadınların yaşamları süresince hiç çalışma hayatına girmediğii çalışan kadınların ise orta büyüklükteki şirketlerde yemeki temizlik gibi işler yaptığı belirlendi.

Ailelerde geleneksel yapının baskın olduğui kadınların ev düzenii evle ilgili yapılacak alışverişi çocukların yaşantılarının düzenlenmesi konusunda tek başlarına karar vermekte zorlandıklarıi bu dönemde evlenen kadınların evlilik sürecini evcilik oyunu olarak algıladıklarıi eşleri ile iletişim kurmakta zorlandıklarıi çoğunlukla eşlerinden çekindiklerii çocuk sahibi olmak ve çocuk bakmak konusunda ciddi güçlükler yaşadıkları ve kendilerini güçsüz hissettikleri ortaya çıktı.

Araştırma kapsamındaki kadınlarla yapılan görüşmelerdei evlilik kararının alınmasında söz sahibi olamadıklarıi aileleri tarafından erkek ve kız çocuk arasında yapılan ayrıma oldukça içerledikleri fark edildi. Özellikle eğitime devam etmek isteyip de bunu elde edemeyen kadınların bu durumdan oldukça olumsuz biçimde etkilendikleri tespit edildi.

Görüşme yapılan kadınlardan bazıları yaşadıklarını şöyle ifade etti:

- (66 yaşında) Ben öyle bağda bahçede oynarken görücü geldi. Hiç kimse bana sormadıi verdik dediler. Bana oyun gibi geldi.

-- (35 yaşında) 16 yaşımdaydım o zaman çocuktumi çocukların evcilik olacağı gibi anne olacazi çocuk doğuracağızi başka bir şey bildiğimiz yoktu. 17 yaşında çocuk doğurdum. Hiç bir şey bilmiyordumi yakınımda teyzem vardı. İş öğretmek içini yemek yapmak içini o öğretti banai Küçücük bebeğidimi bir şey bilmiyordum. İl başlarda evcilik kurduğum gibi zannediyordum.

- (29 yaşında) Aslında evlenmeyi pek düşünmezdim dei hep nasıl biriyle evlenecemi kaç çocuğum olacak diye düşünürdümi oyun gibi yani. Başlarda her şey oyun gibi geliyordu. Yaş ilerledikçe daha çok sorumluluğunu biliyorsun. Evliliğin ne olduğunu anlıyorsun.

- (30 yaşında) 7 yaş fark var eşimle. Ezdirmesinler kendilerini biz gibi kocalarına. Diyorum yai geriye dönsem de hiç evlenmesemi hatta hiç çocuklarım olmasai severim aslında onları amai yine de istemezdim. Evlenmesem olurdu yani anlayacağım.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 709
favori
like
share
sümeyye işçimen Tarih: 17.11.2009 19:08
:18:
Axi_Sheytan1 Tarih: 16.11.2009 18:59
aynen
HaNıM aGa Tarih: 31.10.2009 23:29
Teşekkürler Sağolasın...aslında doğru niye erken evlendirilir insanlar daha geçende biri televizyonda 14 yaşında 2 çocuğu var onun zaten kendi çocuk......

:18::18::16: