Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler, Ordu'ya fındık kapsülünden elektrik ürüten 4 adet tesis kurulabileceğini açıkladı. Ordu'da bir araya gelememenin getirdiği alışkanlıklar bulunduğunu aktaran Güler, artık bu eski alışkanlıkların bir tarafa bırakılarak yeni bir girişimci ruhu ile hareket etmek gerektiğini söyledi. Fındığın Ordu'nun namusu olduğunu aktaran Güler, Ordulunun fındığı hem yemesi, hem de yedirmesi gerektiğini ifade etti.

Bor'da olduğu gibi fındıkta da dünya üretiminin yüzde 70'inin Türkiye tarafından karşılandığını, Türkiye'nin bu iki alanda tek tabanca olduğunu ifade eden Güler, "Biz bir etüt yaptık. Ordu'ya fındığın kapsülünden elektrik üretmek üzere 4 ila 7 megavat gücünde 4 tane tesis kurulabiliyor. Bunların bütün fizibilitesi, bütün çalışması yapıldı. En az iki tesis ile işe başlanabilir." dedi.

Bu enerjinin yenilenebilir bir enerji türü olduğunu dikkat çeken Güler, "Fındığın kapsülü para ederse kendisi de para eder. Bilindiği üzere Enerji Bakanlığı üretilin enerjiye en az 10 yıl alım garantisi veriyor. Ordu'nun girişimcileri, iş hayatı artık sınıf atlamalı. Bir kurumun yemek ihalesi, temizlik ihalesi değil de bu tür yatırımların peşinde koşmalı." diye konuştu.

Fındıklı ekmek ve fındık ürünlerinin satıldığı fındık büfe ile ilgili de çalışmaların tamamlandığını belirten Güler, girişimcilerin ilgilerini bu yatırımlar üzerine toplaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 291
favori
like
share