IBM, bankaların bilgilerinin toplandığı merkezi güçlendirdi.

IBM, 1995 yılından beri hizmet verdiği İzmir'deki mevcut Olağanüstü Durum Merkezi'ni yeni ve çereci teknolojilerle güçlendirdi.Birçok bankanın yanı sıra Bankalararası Kart Merkezi (BKM'nin bilgilerinin yer aldığı merkez, deprem, sel gibi tabii afetlerin yaşandığı, sisteme saldırıların olduğu anlarda bilgi kaybını en aza indirerek hizmet sürekliliğini sağlıyor.

IBM, artan talepler doğrultusunda, İzmir'de, gelişmiş veri merkezi yeteneklerine ve işyeri kurtarma teknolojisine sahip yeni bir Olağanüstü Durum Merkezi açtı. Şirketlerin kritik bilgilerini korumak, olağanüstü durum halinde kurtarmak ve kesintisiz hizmet sunmak amacıyla tasarlanan yeni merkez, IBM'in 1995 yılından bu yana hizmet verdiği İzmir'deki mevcut Olağanüstü Durum Merkezi'nin yerini aldı. Yeni merkezin sahip olduğu teknolojiler, güvenilirlik ve yüksek performansın yanı sıra, enerji verimliliği de sağlıyor.
Olağanüstü Durum Merkezi; IBM'in, "çevreci" yaklaşımla yenilemek ve optimize etmek hedefiyle dünya çapında yatırım yaptığı 13 merkez arasında yer alıyor. Merkez, şirketlerin, işlerini olağanüstü durumlar dahil her koşulda kesintisiz olarak yürütebilmesine imkan veren, kendileri için özel tasarlanmış iş sürekliliği ve esnekliği hizmetleri sunuyor. Merkez, şirketlere, sadece değerli verileri güvenle saklamalarını değil, aynı zamanda bir bilgiişlem aygıtı ve internet bağlantısı olan her yerden çalışmaya devam etmelerini sağlayacak teknolojiler sunuyor.
Merkez, son teknolojiyle tasarlanmış 4.000 m2'lik alanıyla, IBM altyapısı olan veya olmayan sunucuların yanı sıra depolama teknolojilerini de barındırıyor. Yedek güç kaynağına sahip merkez, elektrik şebekesi desteği olmadan minimum 48 saat kesintisiz çalışabilme imkanı sunuyor. Depreme dayanıklılığı Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından onaylanan yeni merkez binası, Türk-Avusturya yapımı ve ödüllü mimari projesiyle dikkat çekiyor. Ticari sigorta şirketlerinden ve müşterilerinin risk yönetimi amaçlarına destek veren Factory Mutual Global onaylı yangın söndürme sistemine sahip binanın veri merkezi, dış patlamalara karşı korumalı hasır çelik duvarlardan oluşuyor.
Merkezin hizmet verdiği müşterilerden Bankalararası Kart Merkezi'nin Teknoloji Hizmetleri Direktörü Ercüment Büyükşumnulu, "BKM, yüklendiği kritik misyon gereği Ulusal Switch Sistemi ve diğer hizmet sistemleriyle, 28 özel ve kamu bankasına 7x24 kesintisiz bilgiişlem hizmeti vermek amacıyla alternatif çözümler sunuyor. Kartlı ödeme sistemlerinin devamlılığı açısından, BKM'nin verdiği bilgiişlem hizmetlerinin devamlılığı da büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, BKM olarak, 1995 yılından beri IBM Olağanüstü Durum Merkezi ile çalışıyoruz. Merkez, başta sunduğu altyapı olmak üzere, çalışma ortamı, güvenliği ve destek hizmetleriyle BKM'nin yüklendiği misyonu yerine getirmesi için ideal bir ortam sunuyor." dedi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk ise, "IBM'in yeni Olağanüstü Durum Merkezi, müşterilerimizin artan iş gereksinimlerini karşılamak ve işlerini olağanüstü durumlar dahil her koşulda kesintisiz yürütebilmelerini sağlamak amacıyla tasarlandı. IBM, iş sürekliliği ve esnekliği hizmetleri alanında sahip olduğu 40 yılı aşkın deneyim ve dünya çapında 150'yi aşkın olağanüstü durum merkeziyle, bu alanda geniş bir sektör bilgisine sahip bulunuyor. İzmir'de bugün faaliyete geçmesinden büyük heyecan duyduğumuz yeni merkezimiz, sadece Türkiye için değil, Orta ve Doğu Avrupa bölgesi için de öncü bir rol oynuyor. Taşınmanın, tüm müşterilerimiz için avantajlı bir dönemin başlangıcı olacağını düşünüyoruz." dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 259
favori
like
share