kilo verme - zayıflama - sağlıklı zayıflama - iyi bir diyet için ne yapmalı

Sağlıklı Kilo vermek
Kısa sürede zayıflatan diyetlere ilgi çok büyük oluyor. Kimi diyetisyenler bu tür diyetleri çok zararlı buluyor. Bu konuda haksızda değiller, zayıflamak isterken hayatından olan insanları haberlerde görüyoruz. Bilinçsizce yapılan sağlıksız kilo verme diyetleri, kısa ve uzun dönemde bireyde birtakımsağlık sorunlarına yol açabilir.
Şişmanlığın oluşumunda; aşırı yeme, psikolojik bozukluklar, fiziksel aktivite azlığı, metabolik veya hormonal bozukluklar önemli rol oynuyor. Günümüzde tüm şişmanlığın görülme sıklığı giderek artıyor. Haliyle de kişiler, şişmanlıktan kurtulmak için çeşitli zayıflama diyetlerine yöneliyor. Bilinçsizce yapılan diyetlerin çoğu, çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. Şişmanlığın kontrol altına alınmasında temel ilke, vücuda alınan enerji ile günlük hayatta harcanan enerjinin dengede tutulmasıdır. Sağlıklı zayıflamak için diyetler doktor kontrolü, diyetisyen gözetimi altında uygulanmalıdır.

Sağlıksız zayıflama diyetleri ise sadece vücudun düşük enerji almasını sağlar . Bu tür diyetler vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat gibi besin öğelerini yeterli ve dengeli bir şekilde karşılayamıyor. Bunun sonucu ise malum; kısa ve uzun dönemde bireyde çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor.

Sağlıksız zayıflama diyetlerinin sonuçlarından bazıları : Baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, ciltte kuruma, saç dökülmesi gibi sağlık sorunları . Bana kalırsa bütün bunları çekmeye hiç lüzum yok. Size en büyük lütuf sağlığınız ve bunun kıymetini bilin.

Çok düşük enerjili şok diyetler ve tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılmalı. Şok diyetler son derece sağlıksızdır, oldukçada tehlikelidir. Yavaş ve uzun sürede zayıflamayı hedefleyen diyetler tercih edilmelidir. Bu diyetler, doktor veya diyetisyen tarafından bireye özgü olarak hazırlanmalıdır. Haftada ortalama 0.5 – 1 kg vermeliyiz.

Zayıflama diyetleri öle kabaca yapılan bir şey değildir. Diyet hazırlanırken bireyin yaşı, beden yapısı, boy uzunluğu, beslenme alışkanlıkları ,cinsiyeti, mesleği, hastalıkları, gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Biz diyet yaparken sadece yediklerimize dikkat ediyoruz . Oysa diyet yapılırken sadece besinlere dikkat edilmemeli, aynı zamanda günlük hayatta fiziksel aktivite de arttırılmalı.Harcanan enerji miktarının da artması önemlidir. Lütfen bütün bunlara dikkat edelim, diyet sanıldığı kadar basit bir uygulama değil.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share