ergenlik dönemi - ergenlikte bedensel gelişim

Ergenlik kızlarda ortalama 10-12 ,erkeklerde 12-14 yaşları arasında başlar. Ergenlerde bedensel değişim gelişimin hızlanması ve cinsel özelliklerin görülmesi ile belirlenir.

Hızlı boy ve kilo artışı en önemli gelişmelerdendir.Kızlarda ,ergenlik öncesi döneme kadar hızlı olan boy gelişiminin bu dönemde yavaşladığı görülür.Kilo değişimi de boy değişimine bağlı olarak boya paralel oranda değişir. Ergenlik döneminde faaliyetini arttıran androjen ve östrojen hormonları ile ergenin cinsel özellikleri de gelişmeye başlar.Kızlarda adet görme,vücudun kıllanması,göğüslerin büyümesi,erkeklerde gece boşalmalarının başlaması,sesin kalınlaşması bu değişimlerden sayılabilir.

Ergenler bedenlerinde meydana gelen bu değişikliklerin farkındadırlar. Buna karşılık bu duruma verdikleri tepkiler değişiklik göstermektedir.Ergenler her zaman verdikleri tepkilerde gerçekçi değillerdir. İçinde bulundukları dönem itibariyle var olan durumu abartılı olarak yorumlayabilirler. Bunun için çocuğa bu değişikliklerin olabileceği önceden anlayabileceği bir şekilde anlatılmalı ve hazır olması sağlanmalıdır. Ergenlerde bu dönemde sakar davranışlar da sık sık görülür ki bunun nedeni hızlı büyümesine karşılık kaslarının henüz bu duruma ayak uyduramamış olmasıdır.

Ergenlerin bir çoğunda, dış görünüşlerinde meydana gelen bu hızlı değişimden utandıkları ve çekindikleri görülür.Ailenin çocuk yetiştirme tarzı baskıcı ve otoriter bir tavır içeriyorsa bu durum çocukluktan başlayarak ergenlikte ve hatta yetişkin yaşamda çekingen bir özellik olarak kendini gösterecektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 665
favori
like
share