Evinizin dekorasyonunda bazı değişklikler yapmak evinizi baştan aşağıya yenileyeceğiniz anlamına gelmez. Kolayca uygulanabilecek altı dekorasyon sırrıyla evinizde mucizeler yaratabilirsiniz.

Renkleri vurgulayın

Modern görünümlü, ancak çağdaş unsurlarla gelenekselin bileşimi olan bir dekorasyonu tercih edin. Kırmızı ve mavi gibi ana renkler evinizi bir anda canlandırabilir, ancak bunu dengeleyecek ve rahat bir hava verecek modern unsurları da işin içine katmanız gerekir. Evinizin dekorasyonunun zaman içinde eklemeler yapabileceğiniz şekilde olmasına dikkat edin.

Karıştırın, birbirine uydurun

Kendinizi tek bir tarzla sınırlamayın, evinizde tek bir tasarım anlayışını fazlasıyla ön plana çıkarmayın. Odanıza yapacağınız küçük eklemelerin her zaman iyi olduğunu, ancak aşıırıya kaçmamanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, 70'lerin tarzıyla parlak renkli mobilyaların bileşimi hareketli ve gösterişli kişiliğini yansıtan, mükemmel bir dekorasyon örneği olabilir. Ancak yakından bakıldığında hiçbir şey fazlasıyla abartılmış olmamalı. Mesela, şöminenin üzerine koyacağınız aksesuarları bile mümkün olduğunca az sayıda tutmalısınız.

Mobilyalarınızla oynayın

Evinizin mobilya düzeninde neye ihtiyaç olduğunu anlamanın tek yolu eşyaların yerlerini değiştirerek boşlukları doldurup dolduramayacağınıza bakmak. Mobilyalarınızı odanın ‘odak noktası' etrafında düzenleyin. Odanın en fazla ön plana çıkan bölümünü (şömine, pencere, tuğla duvar, büyük bir tablo) bulun. Dekorasyonu bu bölümü merkez alarak tasarlayın.


Eğilimlere fazla kapılmayın

Paranızı neden bir yıl sonra nefret etmeye başlayacağınız bir eşyaya yatırasınız? Modasi hiç geçmeyecek olan bir tarz yaratmak varken...

Komşunuz hayvan desenli koltular aldı diye sizin de leopar desenli on yastık almanız gerekmez. Moda olan bir eğilime yatırım yapmadan önce, kendinize bu aksesuarın mobilyalarınıza yakışıp yakışmayacağını sorun. Odanız hiçbir özelliği olmayan mobilyalarla dolu ise, çılgınca bazı eklemeler yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Ancak kanepeniz başlıbaşına göz dolduruyorsa, aksesuarlarınızı azaltmanız gerekir.

Ivır zıvırları düzenleyin

Evinizin iç mekanını daha saf hale getirmek için, evinize dikkatlice bakın. Neden geçen seneden beri kimsenin dokunmadığı dergi yığını hala orada duruyor? Mutfak masanız faturlarınızın yegane mekanı mı oldu? Yeni şeyler almadan önce evdeki fazlalıklardan kurtulsanız iyi olur.

Evinize yeni bir gözle bakın

Evinizin neye ihtiyacı olduğunu ya da neyi atmanız gerektiğini anlamanın iyi bir yolu da evinizin odalarına açık bir zihinle girmeniz. Odalarınıza farklı açılardan bakmayı denerseniz neyi sevip neyi sevmediğinizi de daha iyi anlayabilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 281
favori
like
share