Eviniz ne kadar küçük olursa olsun, iyi düşünülmüş bir yerleşim, renk ve depolama planı ile üç adımda düzenli mekanlar yaratabilirsiniz.

Ev içindeki alanları düzenlemek

Evin en fazla kullanılan alanları kanepe, yemek masası, yatak ve eğer varsa şömine çevresi ile ilgili iyi bir plan yapmak bu noktaları düzenlemenin en pratik yoludur.

Simetri kurun

Kanepenizi iki kitaplık ya da herhangi iki raf sistemi arasına yerleştirmeniz düzenli bir görünüm elde etmenizde kolaylık sağlar.

Modüler üniteler tercih edin

Her eşyanın ayrı bir işlevi olmasındansa çift işlevli modüler mobilyalar tercih edin. Böylece bir komodini bir kahve masası olarak kullanabilir ya da sandıklarınızı sehpa olarak değerlendirebilirsiniz. Az eşya ile düzenli bir görünüm elde etmeniz çok daha kolay olur.

Eşyalarınızı akıllıca konumlandırın

Yatağınızın uzun kenarını duvara yaslayarak gün içerisinde onu kanepe gibi de kullanabilirsiniz. Yatak odanıza ayrı bir koltuk ya da kanepe koymanız gerekmeyeceği için mekanda ferah bir görünüm elde etmeniz daha kolay olacaktır.

Eşyalarınızı nasıl depolayabilirsiniz?

Sahip olduğunuz değerli alanlardan feragat etmeden eşyalarınızı saklayabilirsiniz.

Yatak altlarını değerlendirin

Çarşaf, battaniye ya da giymediğiniz kıyafetlerinizi yatak altlarında vakumlu torbalarda ya da toz geçirmeyen depolama kutularında saklayabilirsiniz.

Perdelerin de birden fazla işlevi vardır

Görünmesini istemediğiniz yerden tavana kadar olan rafları saklamanın en güzel yolu üzerlerine bir perde çekmektir. Duvardan duvara, tavandan yere kadar asacağınız perdelerle havadar mekanlar yaratabilirsiniz.

Dolap içleri

Dolap içi düzenleme üniteleri ve kutularla ortalıkta olan eşyalarınız gizleyebilirsiniz. Özellikle irili ufaklı eşyalar karışıklığa sebep olur. Onlar için bu şekilde bir çözüm bulmanız düzeni sağlama konusunda yardımcı olur.

Renkleri belirleyin

Evinizi dekore ederken seçeceğiniz birbirine uyumlu renklerle ferah ve düzenli bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

Sizin renkleriniz neler?

En sevdiğiniz objelerin renklerine göz atın. Bu renkleri seçtikten sonra diğer mobilyalarınız ve aksesuarlarınızı ana renklerinizi tonlayacak biçimde seçebilirsiniz.

Mobilyalarınızı boyayabilirsiniz

Farklı malzemelerdeki mobilyalarınızı boyayarak (örneğin beyaza) eşyalar arasında geçişi sağlayabilir, mekana ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz,

Renk eklemek

Düzen demek beyazların hakim olması demek değil. Mekana renk eklemek, ama yine de karışıklığı engellemek istiyorsanız pastel tonları tercih edebilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 363
favori
like
share
BİİLGEEE Tarih: 08.02.2010 01:46
paylaşım ve bilgiler için teşekkürler