hamilelikte ayak şişmeleri
Gebe kadınların büyük bir çoğunluğunda doğumun yaklaştığı günlerde ayak bileklerinde ve ayak sırtında şişler görülür. Biz buna ödem diyoruz. Gebeliğin son aylarında ortaya çıkan bu şişler, rahmin büyüyüp bacak damarları üzerine baskı yapmasından-dır. Ödem aşırı olmadığı sürece sırtüstü yatıldığı ya da ayaklar yüksek bir yere kaldırıldığında kaybolursa normal kabul edilir. Ama bu önlemlere rağmen kaybolmayan ve özellikle 6. aydan iti-baren görülmeye başlanan şişleri her zaman kuşkuyla karşılamak gerekir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte Eklem, Gebelikte Eklem Ağrıları, Burkulması

Daha önce de söylediğimiz gibi gebelikte, eklemlerde bir gevşeme olmaktadır. Ayrıca hamilelik nedeniyle vücut ağırlaşmış ve denge normale oranla bozulmuştur. Böyle bir durumdaki kadının biraz da dikkatsiz hareketi ayağının kolaylıkla burkulmasına yol açabilir.

Bu nedenlerden dolayı gebe kadın yüksek topuklu ayakkabı giyerek aslında bozuk olan dengesini daha çok bozmamalıdır. Yürüyüşlerini her zaman düz bir yolda ve dikkatli bir şekilde yapmalıdır. Ayrıca bu yürüyüşler sırasında eşiniz de yanınızda olursa, bu sizin için hem ruhsal, hem de bedensel bir destek olabilir.

Hamilelikte Kramp, Gebelikte Bacak Krampları

Gebe kadın, hamileliğinin, son aylarında bacaklarına, kasığına birdenbire gelen ağrılarla karşılaşabilir. Genellikle bir iki dakika kadar süren bu ağrılar daha sonra geçer. Geceleri gelen bu çeşit ağrılara karşı yapılacak en doğru hareket, hemen ayağa kalkıp kramp giren yere masaj yapmaktır. Özel olarak yapılmış olan gebelik korseleri ve kısa ökçeli ayakkabı kullanmak sizi bu ağrılardan bir parça olsun kurtarabilir.

Hamilelik süresince genç anne adayının alacağı B vitamini de bu konuda çok yardımcı olacaktır. Ayrıca bacağına ya da karnına kramp giren kadının hemen yürüyüş yapması, oda içinde de olsa çok yararlıdır. Bütün bu ağrılar her gebe kadında görülen ve doğumdan sonra geçen ağrılardır.

Hamilelik Krampları Niçin Olur?

Ana rahmindeki çocuğun her pozisyon değiştirişinde bu tür ağrılar olabilir. Gebeliğin son günlerine doğru daha çok artan ağrılar rahmin kendisini doğuma hazırlaması için yaptığı ön çalışmalar olarak nitelendirilebilir. Eğer sözkonusu ağrılar belirli aralıklarla gelişiyorsa, bunları basit bir kramp olarak değerlendirmemek gerekir. İlk önce 10-15 dakikada bir başlayan bu ağrılar geçen zaman süresi içinde sıkiaşıyorsa durumu hemen doktorunuza haber vermeli ya da bir hastaneye başvurmalısınız.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1424
favori
like
share