Kayıp Delil – Michael Connelly

Kayıp Delil Kitap Özeti -Kayıp Delil Kitap Tanıtımı

Kitap Özeti
Çağdaş polisiye romanlarının en iyi yazarları arasında olan Michael Connelly’nin 2007 yılında ABD’de çıkan romanı ‘Kayıp Delil’ Altın Kitaplar tarafından yayımlandı. Connelly hayranlarının çok yakından tanıdığı Harry Bosch ise elbette bu romanda da görev başında. Michael Connelly yine Harry Bosch’un peşinden gidiyor. Çünkü zaten onun gerçek işi Harry Bosch için yazmak. Polis muhabirliğinden en önemli polisiye romanların bol ödüllü yazarı olma yolunda, kahramanı Harry Bosch ile yürüyen Connelly, romanlarının kahramanlarını ve olay örgülerini gerçek hayattan almayı sürdürürken, okuyucuyu da gerçek ile hayal arasındaki dünyasında sürüklemekten geri bırakmıyor.
Romanlarında daha çok gerçekten yaşanan olayların yanı sıra 11 Eylül ve Rodney King’in polis tarafından dövülüşü gibi temel tarihi olayları konu edinen Michael Connelly’nin Altın Kitaplar tarafından yayımlanan ‘Kayıp Delil’ romanı yine tarihi önemli olaylara dokunmadan edemiyor.

Kitap Hakkında

Bu sefer 2006 yılında Rus Alexander Litvinenko’nun polonyum ile zehirlenmesi romana konu ediliyor ama asıl örgüyü sağlayan diğer gizemli ögeler. Roman Los Angeles’daki tüm hastanelerde bulunan radyoaktif maddelere rahatça ulaşma imkânına sahip olan Dr. Stanley Kent’in cesedinin bulunmasıyla başlıyor. Tıp fizikçisi olan Dr. Kent’in öldürülmesinin nedeni ABD’ye bir terör saldırısı olacağı ihtimalini doğurduğu için FBI’da işin içine giriyor. Connelly okuyucularının ‘Unutulan Sesler’ (Echo Park) romanından yakından tanıdığı FBI ajanı Rachel Walling ‘Kayıp Delil’ de yine Harry Bosch’un önce karşısında sonra ise yanında yer alıyor. İşin içinde çalınan kimyasal maddelerin oluşu elbette romanın büyük kısmında terörizm rüzgarları estirse de, olay örgüsü kahramanımız Harry Bosch sayesinde beklenmeyen bir sona varıyor. Öyle ki kibirinden yanına yaklaşılmayan FBI ajanları bile bu işe çok şaşırıyor. Çünkü aslında işin içinde dolaylıda olsa FBI’ın kendisi de var ve Harry Bosch’un yakaladığı çok ufak ama önemli bir detay sayesinde olay gün ışığına çıkıyor.
Michael Connelly ‘Kayıp Delil’i ilk olarak New York Times’ın Sunday Magazine ekinde 3000 kelimelik seri bölümler olarak yazdı. Kelime kısıtlamaları yüzünden hikâyenin içine giremediğini belirten Connelly, daha sonra aynı olay örgüsünü ve karakterlerini zenginleştirerek tekrar yazdı. Diğer romanlarına göre oldukça düz, detaysız giden roman ilk kez Connelly okuyacak olanlar için bir başlangıç romanı olabilir ama yazarın ve tabii ki Harry Bosch’un sıkı okuyucularını hayal kırıklığına uğratabilir. Çünkü ‘Kayıp Delil’ Connelly’nin diğer romanlarına göre düz ve detaysız ilerliyor. İlk başlarda çok hızlı olan geçişleriyle bir Connelly hikâyesi olma özelliğinden uzaklaşan roman, yine de Connelly’nin sadık hayranlarını küstürmeyecektir. Tipik bir Harry Bosch romanının yarısı uzunluğunda olması ve geriye dönük hiçbir hikâye içermemesi okurun beklentilerini karşılamıyor gibi gözükse de sayfalar boyu sürükleyiciliğini koruması ve son sayfanın son satırına kadar merak uyandırması hatırına, ama en önemlisi Harry Bosch hatırına, mutlaka okunması gereken bir roman.

Kitap Ön Yüzü

Kitap Künyesi
Kayıp Delil ( The Overlook ) Michael Connelly

Altın KitaplarFiyatı : 15,00 TL Ocak 2009, 240 sayfa,

ISBN: 9789752110373

İlgili Kişiler : Agatha Christie Karin Slaughter Stephen King

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 455
favori
like
share