tablo asımı - tablo asma yöntemleri - Simetrik tablo asımı - asimetrik tablo asımı - düzenli asimetrik tablo asımı

Bir evin dekorasyonunu tamamlamak için, duvarda kullanılan tüm süslemeler önemlidir. Bir bütünlük yaratmak ve ruh kazandırmak için en sık kullanılan obje tablodur. Ancak kötü yerleştirilen bir duvar tablosu, mekanın tüm büyüsünü kaçırabilir.

Günümüz dekorasyonunda artık tek tablo yerine, birkaç parçadan oluşan resimler kullanılıyor. Farklı bir tarz yaratan bu süsleme, istediğiniz kompozisyonu yaratmanıza yardımcı oluyor. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerekli.

Tablolarınızı asarken 3 ayrı yöntem kullanabilirsiniz. Simetrik, asimetrik ve düzenli asimetrik!Simetrik:

Mekanda düzen sevenler için simetrik asımlar, görsel olarak genellikle tercih sebebidir. Ebatları aynı olan tabloları eşit şekilde asarak yaratılan bu sistemi, farklı tarz ve boylardaki tablolarda da bir kompozisyon dahilinde kullanma mümkündür. Bu sistemde önemli olan, simetriyi bozmadan eşitliği sağlayabilmektir. Sistem hem tabloların kendi içinde eşitliğini, hem de diğer eşyalara olan simetrisini korur. Kullanacağınız tabloları, asacağınız eşyanın tam ortasına denk getirerek bir düzen oluşturabilirsiniz.

Asimetrik:

Duvarında tek bir tablonun durmasından hoşlanmayanlar, bu sistemi seçebilir. Bu düzende tabloların birbiriyle uyum içinde olup olmaması önemli değildir. Elde bulunan resimlerin hepsi farklı tarz ve ebatta olabilir. Buradaki püf noktası, neyi nereye koyacağınızı iyi belirlemenizdir. Tek başına asıldığında bir anlam ifade etmeyen tablolar, belli bir kompozisyon içinde olunca harika bir ahenk oluşturabilirler. Bazen düzensizlik de kendince bir düzendir.

Düzenli Asimetrik:

Bu tarz asma sisteminde, tablolar düzensiz gibi görünseler de kendi içinde bir düzen hakimdir. Basamak düzeninde asılan tablolar, düzenli asimetriğe örnek gösterilebilir. Sayısı fazla ve tek tip tablolar için, bu yöntem son derece başarılı sonuç verir. Özellikle koleksiyon sergilerken çok kullanılan bu sistemde önemli olan kendi içindeki uyumu yakalayabilmek ve asimetrik düzeni doğru ölçülerde mekana uygulayabilmektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2053
favori
like
share