Bebeğinizin Kabız Olmaması İçin - Bebeklerde Kabızlık - Bebeklerde Kabızlık Nasıl Önlenir

Kolik sancısı nedeniyle gelişigüzel ilaç verilen bebeklerde kabızlığa daha çok rastlanmaktadır. Bebeğinize kontrolsüz ilaç vermeyin.

Bebeğiniz 3 gündür kakasını yapmadı. Huzursuzca ağlıyor, kıvranıyor. Belli ki karnı ağrıyor. Onun bu halini gördükçe siz daha kötü oluyorsunuz. Bir yandan kendinizi “Acaba kabız yapacak bir şeyler mi yedirdim?” diye suçlarken, bir yandan da aceleyle doktorunuza telefon açıyorsunuz. Bu sahne farklı biçimlerde birçok evde yaşanmıştır. İşte basit nedenlerden sıkıntılı sonuçlar yaratan kabızlığı bebeğinizden uzak tutmak için yapabilecekleriniz..

Kabızlık hangi yaşta olursa olsun herkesi sıkıntıya sokan bir sorun. Çoğu zaman yanlış beslenme ve hareketsizlik kabızlığa neden olurken, yaşanan bir hastalıktan kaynaklanan veya metabolik kabızlıklar da söz konusu olabiliyor. Konuyu dağıtmamak için yazımızı hatalı yaşam alışkanlıkları sonucu oluşan kabızlığın nedenleri ve çözüm yolları ile sınırlı tuttuk. Çocuklarda sık görülen kabızlık sorununu basit önlemlerle nasıl önleriz konusuna değindik. Ancak küçük çocuklarda kabızlığın ileride ciddi sorunlara yol açabileceği ve önemli hastalıkların da belirtisi olabileceği unutulmamalı ve doktora başvurmaktan çekinilmemelidir.

Seyrek kaka yapan her çocuk kabız değildir
Kabızlık sert, şekilli ve zorlanarak kaka yapmaktır. Çocukların kaka yapma düzenleri birbirinden farklı olabilir. Her gün kaka yapmıyor ama kakası yumuşak kıvamlıysa ve zorlanmadan çıkıyorsa kabızlık yoktur. Kalın bağırsağın sonundaki kaslar kasılıp sertleşerek kakanın çıkmasına izin vermediği zaman kabızlık oluşur. 2-3 günden fazla süren ve kanlı kaka görülen kabızlıklarda doktora başvurulmalıdır.

Kabızlık döngüsü nedir?
Çocuğun kakası kalın bağırsakta uzun süre kalırsa daha fazla sıkılaşıp sertleşir. Bu durumda vücuttan atılması zorlaşır. Kalın bağırsağın son kısmındaki kaslar da sertleşip kakanın normal geçişini engelledikçe yırtılmalar ve çatlaklar oluşur. Bu durum bebek ve çocuklarda kasılmalara neden olur. Çocuk bu acıyı hissetmemek için kaka yapma hissini bastırmaya çalışır. Kakasını yapmak istemez. Bu durumda kaka kalın bağırsağın son kısmında kalır ve daha çok sertleşip katılaşır, miktarı artar. Büyük miktardaki sert kaka daha zor dışarı çıkar. Bu ise kabızlık döngüsünün yaşanmaya başladığını gösterir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık çok nadirdir

Yeni doğmuş ve anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlığa çok az rastlanır. Kabızlık, bebeğin kakasının biçimi anlamındadır. Yani, bebeğin dışkısının gecikmesi kabız olduğunu göstermez. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bazıları her emzirme sonrasında altlarını kirletebilir. Bazı yeni doğmuş bebekler de günde bir ya da iki günde bir defa altlarını kirletebilir. Bu durum bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez. Emzirildiği halde bebek hala kabızlık yaşıyorsa anne yediklerine dikkat etmeli, posalı yiyecekleri tercih etmeli, bol su içmelidir.

Kabız olan bebeği nasıl rahatlatmalı?
• Bebeğin aç kalmaması için yeterince mama verilmesi gerekir.
• Kakası sert olan bebeklerde meyve suyu olarak kayısı ve erik suyu tercih edilmelidir.
• Doktorun önereceği beslenme biçimine ve verebileceği vitamin takviyelerine uyulması gerekir.
• Bebeğin beslenme biçimi sulu ve posalı olmalıdır.
• Kabızlık yakınmalarında sabah kahvaltı etmeden kayısı ya da erik marmelâdından bir kaşık yedirilerek üstüne su içirilmesi de önerilir.
• Bağırsak hareketlerinin artması için fiziksel aktivitelere önem verilmesi gerekir.
• Yemeklerde yeterince yağ bulunması, sebze - meyve ağırlıklı beslenme ve su tüketiminin yeterli olması gerekir.
• Bazı vücut egzersizleri de işe yarar. Bebeği sırt üstü yatırarak ayaklarını pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirebilirsiniz.
• Mama ile beslenen bebeklerde kabızlığa daha sık rastlanır. Nedeni, içeriklerindeki inek sütüne yakın proteinlerdir. Bu yüzden bebek maması seçerken, bebeğin bağırsaklarında daha kolay sindirebildiği prebiyotik lifli mamalar tercih edilmelidir.
• Bağırsak bölgesine yapılacak bir masaj da bebeği rahatlatabilir.
• Muz, patates, pirinç lapası gibi gıdalar yerine posalı meyveler, kaynatılıp ılıtılmış su ile karıştırılan meyve suları bebeğe verilmelidir.
• Zorlama sonucu çatlayan anüs bölgesi için krem kullanmak ve çocuğun acı çekmemek için kakasını tekrar tutmasını önlemek gerekir.

Demir ilaçları kabızlık yapar mı?
Anne sütü alan bebeklerin ilk 6 ay demir ihtiyacı olmayacağı, çünkü annenin depolarından ve sütünden kendisi için gerekli demiri alacağı belirtilir. Uzmanlar 4. ya da 6. aydan itibaren bebeğe demir takviyesi yapılmasını önerir. Demir ilaçlarının bebeğin kakasını siyah renge boyadığı gibi, kabızlık da yapabileceği belirtilir ama bu kronik bir kabızlık değildir. Doktorunuza başvurursanız ilacı değiştirebilir, kabızlığı önleyici beslenme önerileri verebilir, bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayacak aktiviteler tavsiye edebilir. Bu noktada anne babalar çocuklarının sağlığı için demir alımının ne kadar önemli olduğunu bilerek, yan etki olarak kabızlık yaşansa da demir eksikliğinden kaynaklı risk tablosunun daha üzücü olabileceğini unutmamalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1973
favori
like
share