Alfred Preis - Alfred Preis Kimdir - Alfred Preis Resimleri - Alfred Preis Biyografisi - Alfred Preis Hakkında

Alfred Preis (1911-Mart 29, 1993) Pearl Harbor'daki USS Arizona Anıtını tasarlamıştır.

Avusturya'da doğan ve Honolulu'da yaşayan Preis, 7 Aralık 1941'tarihinden sonra üç ay kadar Sand Adası toplama kampında Japon Amerikanların ve Alman Amerikanların gözlenmesi politikası gereği gözaltında tutuldu.
John F. Kennedy tarafından 1962'de ithaf ettiği anıt, başlangıçta ortasından bel vermiş olarak tasarlanması nedeniyle "ezilmiş süt kutusu" olarak eleştirildi. Preis şu şekilde açıkladı:

"Nasıl ortada eğilmiş olsa da, uçlarında güçlü ve kuvvetli bir şekilde ayakta durmaktadır, başlangıçta yenilgiyi ve nihai zaferi vurgular. Toplamda etkisi, huzurun birisidir.Tonlarca üzüntü kendi kişisel sorumluluğu düşünüp taşınmasına izin verecek şekilde bırakmış... onun en içten duygularını..."[1]
Anıt Oahu'nun 1.5 milyon yıllık ziyaretçi ile en büyük turist durağıdır.[2]
Preis anıt için birkaç mimari dizayndan seçim yapmıştır. Donanma şunu şart koymuştur: Anıt köprüye benzeyecek ve 200 kişiyi taşıyacaktır. Orjinal tasarımda altında ziyaretçilerin gemiyi görebileceği lombozlar bulunmaktaydı ama "Donanma" bunu reddetti.
Preis'in külleri anıttan serpilmiştir.

Diğer işleri, Honolulu Hayvanat Bahçesi girişi, Hawaii Başkenti etrafında bir park yaratmak, Hawaii'nin, firmalardan kamu alanındaki sanat yapılarının %1 ine katkıda bulunmasını sağlayan tek ülke olmasına destek olmasıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 333
favori
like
share