Babyface - Babyface Kimdir - Babyface Resimleri - Babyface Hakkında - Babyface Biyografisi

Kenneth Brian Edmonds veya bilinen adıyla Babyface (d. 10 Nisan 1958) ünlü bir ABD'li yapımcı, söz yazarı ve şarkıcıdır.

Edmonds, 1958 yılında, 6 kardeşin 5.si olarak ABD'nin Indianapolis kentinde dünyaya gelmiştir. Çekingen lise yıllarından başlayarak, müzik yazıp duygularını ifade etmeye başlayan Edmonds, zamanla kendini geliştirmiş ve ünlü gruplarla işbirliklerine başlamıştır. 80'lerin sonunda ünü iyiden iyiye yayılan Edmonds, bu sıralarda kendi için de albüm çalışmalarına imza atmıştır. Yapımcı kimliğindeki başarısı 1990'larda göze çarpan Edmonds, bu sıralarda takma isim olarak "Babyface"i kullanmıştır.

1989'da Reid ile beraber LaFace Records'u kuran Edmonds, Bobby Brown, Karyn White, Pebbles ve Paula Abdul isimlerle bu dönemde çalışmalara imza atmış, bu sanatçıları zirveyi oturtmuştur. 1994'te TLC adlı grubun 2. albümü CrazySexyCool için kolları sıvayan Edmonds, bu albümle beraber gruba platin kazandırmıştır. Albümden çıkan iki şarkı "Creep" ve "Waterfalls" ile ABD listelerinin zirvesine oturan Edmonds, Boyz II Men'in "End of the Road" ve "I'll Make Love to You" adlı eserlerinde görünmüştür. Bu şarkılar 1992'nin ve 1994'ün en uzun süre listede kalan şarkıları olmuştur.
Whitney Houston'ın "I'm Your Baby Tonight" albümünde de yer alan Edmonds, pop ikonu Madonna ile 1994'te "Bedtime Stories" albümünde yer almıştır. "Take a Bow" adlı şarkısıyla 7 hafta zirvede kalan Madonna, Babyface sayesinde kariyerinin en uzun zirve şarkısına da imza atmıştır. Ardından Toni Braxton ile zirveleri zorlayan Babyface, artık bir hit yapımcısı olarak tanınıyordu.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 495
favori
like
share