bebek poyuncakları - 1-2 yaş bebek oyuncakjları nasıl olmalı
Bebeğimizin birinci yaşında oynamasının uygun olduğu ve onun gelişimine katkıda bulunacak eğlenceli ve sevimli oyuncaklar…
Bebeklerimiz bir yaşını doldurduktan sonra yapacağımız oyuncak seçimleri oldukça önemlidir. Neden mi? Çünkü bu dönemde bebeğimiz artık her gün gerçekleştirdiği keşifler için bizlerden övgüler bekler. Ufak ufak fiziksel ve sosyal becerilerini kazanmaya başlamıştır ve kelime dağarcığı da gelişmektedir. Dolayısıyla bu yaşlarda çocuğumuzun sahip olduğu oyuncaklar onun gelişimi açısından önemli rol oynayacaktır.Öncelikle 12-24 aylık bu dönemde bebeğimizde olan gelişmelere bir göz atalım…

* Yürümeye ve konuşmaya, daha sonra şarkı söylemeye ve dans etmeye başlar. Hareket kabiliyetlerini geliştirirler.
* Birkaç ay önce kazara yaptığı şeyleri artık bilinçli bir şekilde yapar, mesela gürültü çıkarmak için eşyalara vurur.
* Talimatları anlar ve uygularlar. İnsanlarla iletişime geçmekten hoşlanırlar.
* O anda görüş alanında olmasa bile insanların ve eşyaların var olmaya devam ettiğini öğrenir.
* Merdivenleri inip çıkmaya, şekilleri boşluklara yerleştirmeye ve nesneleri üst üste dizip sıralamaya başlar. Farklı ebat, şekil ve renkleri sınıflandırabilir ve ayırt edebilirler.
* Diğer insanların farklı duyguları ve düşünceleri olduğunu anlamaya başlar, bu da diğer çocuklarla birlikte uyumlu bir şekilde oynamasına yardımcı olur.
* Hayal ürünü oyunların ilk adımlarını atarlar. Özgürce denemeler yapabilirler.Birkaç oyun önerisi

El Becerilerini Geliştirin: Bu dönemde bebeğinizin el becerilerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirecek oyunlar oynayın: düğ-melere bassın, kitap sayfalarını çevirsin, ses çıkartan parçalarla oynasın.

Farklı Nesneleri Tanıtın: Bebeğinize oynaması için küpler, kutular alın. Onun kumla, suyla oynamasını sağlayın, böylece farklı keşiflerde bulunabilir.
Yeni Kelimeler Öğretin: Bebeğinize yeni kavramları ve kelimeleri öğretebilirsiniz:
Yukarı/aşağı, hızlı/yavaş, içeri/dışarı gibi...

Yaratıcılığını Geliştirme: Bebeğinizin ilk yaratıcılık denemeleri için ona parmak boyaları ve renkli kalemler alabilirsiniz.

Sesli Kitap Okuyun: Bebeğinize doğduğu andan itibaren masallar anlatabilirsiniz ama özellikle bu dönemde ona mutlaka yüksek sesle kitap okumalı ya da resimleri kitaplara bakarak hikayeler anlatmalısınız.

Koleksiyon Yaptırın: Doğadan bulduğunuz ya da evdeki eşyalardan derlediğiniz şeyleri çocuğunuza vererek ondan bunları biriktirmesini, sınıflandırmasını ve saymasını isteyebilirsiniz.Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1301
favori
like
share