KADİR GECESİ

Müslümanlarca kandil geceleri diye bilinen gecelerden biri Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olan Kadir Gecesidir. Kadir suresi şöyledir:

"Doğrusu Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.

Bilir misin nedir kadir gecesi?

Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.

O gece Rab'lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner.

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Kadir gecesinin Ramazanda olduğu bellidir. Çünkü Allah Teala şöyle buyurur:

"Ramazan öyle bir aydır ki, insanlara yol gösteren, doğrunun belgelerini içeren ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur'ân o ayda indirilmiştir..." (Bakara, 2/185)

Ama Ramazanın hangi gecesinin Kadir Gecesi olduğu belli değildir. Peygamberimizin (sav) tavsiyesi onu Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde aramaktır. Buna göre Ramazanın yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş, yirmi yedi ve yirmi dokuzuncu gecelerinden biri olabilir.

Peygamberimiz ashabına, kesin bir emirde bulunmaksızın Ramazan gecelerini ibadetle geçirmeyi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuştur:

"Kim Ramazan gecelerini, inanarak ve sevabını hesabederek ihya ederse geçmiş günahları affedilir[1]."


İTİKAF

İtikâf sözlükte "hapsetmek, alıkoymak; bir yere yerleşmek, oraya bağlanıp kalmak" anlamlarına gelir. İtikâf fıkıhta bir mescitte belirli kurallara uyarak ibadet niyetiyle kalmak demektir. Allah Teala şöyle buyurur:

"Mescitlerde îtikâf halinde iken karılarınızla birleşmeyin. Bunlar Allahın koyduğu sınırlardır. Onlara yaklaşmayın. Allah ayetlerini insanlara böyle açıklar, belki sakınırlar." (Bakara, 2/187)

Peygamberimiz Medine'ye hicretten sonra her yıl Ramazanın son on gününde itikafa çekilirdi. Muhterem eşlerinden de onunla birlikte itikaf girenler olurdu.[2]


TERAVİH

Teravih terviha kelimesinin çoğuludur. Terviha sözlükte istirahat etmek, dinlenmek, huzur duymak, sevinmek, rüzgârın serinliği yahut esintisinden yararlanmak ve bir işi kolaylaştırmak için nöbetleşe yapmak gibi anlamlara gelir. Teravih namazının her dört rekâtından sonra biraz istirahat edildiği için bu adı almıştır.

Peygamberimizin Ramazan gecelerine mahsus olarak kıldığı bir namaz yoktur. Aişe'nin bildirdiğine göre Peygamberimiz Ramazan ayında olsun ya da başka vakitte olsun geceleri on bir rekattan fazla nafile namaz kılmamıştır[3].

Aişe'den gelen başka bir rivayet şöyledir: "Allah'ın elçisi bir gece mescitte nafile namaz kılmıştı. Bir çok kimse de ona uyarak namaz kıldı. Sabah olunca Ashab, "Allah'ın elçisi geceleyin mescitte namaz kıldı" diye konuştular. Ertesi gece Allah'ın elçisi yine namaza durdu. Halk yine onları konuştu, katılacakların sayısı iyice arttı. Üçüncü veya dördüncü gece halk yine toplandı. Öyle ki mescid, insanları alamayacak hâle gelmişti. Ancak Peygamberimiz gece de yanlarına çıkmadı Sabah olunca: "Yaptığınızı gördüm. Size çıkmamdan beni alıkoyan şey, namazın sizlere farz oluvermesinden korkmamdır" dedi. Bu hâdise Ramazanda cereyan etmişti[4]."

Peygamberimiz Ramazan dışında nafile namazlarını mescitte kılmazdı. Ramazan'ın son on gününde itikafta bulunduğu için sürekli kıldığı 11 rekatı mescitte kılmıştı.. Bulardan üç rekatı vitir olduğu için geriye sekiz rekat kalıyordu. İşte bu sekiz rekatı kendi kendine kılarken halk ona uyarak kılmıştır. Bazılarının "teravih sekiz rekattır" demeleri bundandır.

Teravih namazının cemaatle ve yirmi rekat kılınması ikinci halife Ömer (ra) döneminde başlamıştır. Bundan önce böyle bir namazın kılındığına dair herhangi bir rivayet bulunmamaktadır.


KAYNAKLAR

[1] Buharî Terâvih 1; Müslim, Müsâfirîn, 174 (759).

[2] Buhârî, Hayz 10, İtikaf 10.

[3] Buharî, Salatü't-Teravih, 1.

[4] Buharî Salatu't-Terâvih 1, Cum'a 29, 5; Müslim, Müsafirîn, 177, (761); Muvatta; Salât-fi'r Ramazan 1; Ebu Dâvud, Salât 318; Nesâî, Kıyâmu'l-Leyl: 4.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 588
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 08.12.2005 12:10
arkadaşım güzel paylaşımların için teşekkürler ellerine kollarına sağlık
PALADAYI Tarih: 24.10.2005 01:05
ALLAH razı olsun dervish kardeşim allerine yüreğine sağlık bu değerli bilgiler için
eminpasha Tarih: 22.10.2005 05:34
ellerin dert gormesin kardes Allah razi olsun senden
myster Tarih: 21.10.2005 12:21
ellerine ve emeğine saglık dostum.
kurtjara Tarih: 21.10.2005 09:18
Allah razı olsun kardeşim ellerine sağlık
tarkın Tarih: 21.10.2005 08:17
Paylaşımın için sağol kardeş.
ABDALWAHID Tarih: 20.10.2005 00:56
BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

ES SELAAMU ALEYKUM!!!

abi allah senden razi olsun ve seni hayr ile mükafatlandirsin, umarim teravihin 8 rekat oldugunu ilimden uzak sözler olarak niteleyenler azicik akillarini baslarina alirlar ve bi seyi demeden iki defa düsünürler
cezakallahu hayran
vesselamu aleykum
DeNiZKiZi Tarih: 19.10.2005 03:01
Bu guzel bilgiler icin cok tesekkur ediyorum kardesim .Allah razi olsun .