Ne zordur gribi atlatmak;burundan nefes alamazsınız,gözünü açamaz insan, kendi sesinizi tanıyamazsınız,aylar oflar havalarda uçuşur,öksürük,burun fışırtısı,sümkür sümkür bir hal olursunuz,burun çekmekten başınıza ağrılar girer.Hayat tam anlamıyla eziyettir grip hastalığında.Suydu,c vitaminiydi,çorba idi derken bir an önce hastalığı atlatsamda kurtulsam psikolojisiyle yükselen ateşinizin düşmesini beklersiniz;burun uçlarınızda kıpkırmızı olmuşturki o uçlar ne kadar çok acır çeken bilir.Şimdi grip hastalığının tarihte yol açtığı ölümlerin enleri aşağıda sıralanmıştır:

1. İspanyol Gribi

1918 – 1920 yılları arasında dünya çapında salgın olan bu gribin yaklaşık 50 milyon kişiyi öldürdüğüne inanılıyorİspanyol Gribinin bir özelliği, zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır.
İspanyol nezlesi olarak adlandırılmasının sebebi İspanya’nın, Birinci Dünya Savaşı’nda yer almamış olması ve askerî sansür nedeniyle diğer Avrupa devletlerinde salgından söz edilmezken İspanyol basınının salgın konusunu ilk kez gündeme getirmiş olmasıdır.

2. Asya Gribi

Çin’de ortaya çıkan salgın 1957-1958 yılları arasında etkisini gösterdi ve haziran 1957’de Amerika’ya da sıçradı.
Hastalığın nedeni:
insan gribine yakalanan ördekler yeni bir tür hastalık yaratmıştıBir iğne geliştirilene kadar iki milyon kişi çoktan ölmüştü. En çok etkilenen yaş grubu ise okul çağındaki çocuklardı.

En çok ölen insanlar ise yaşlılardı.
3. Hong Kong Gribi

1968’de Hong Kong’da ortaya çıkan virüs Avrupa’nın bir kısmına, Asya’ya ve aynı asene Kuzey Amerika’ya da sıçradı.
Yaklaşık bir milyon kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

4. Domuz Gribi

Domuz gribi yeni bir şey değil. 1976 Şubat ayında New Jersey Ford Dix’deki bir asker 24 saat içinde hasta oldu ve öldü.
Virüs Fort Dix’den asla dışarı sıçramadı.

5. Kuş Gribi

lk olarak 1997 yılında Hong Kong’da ortaya çıktı ve 2003 senesinde yayılmaya başladı. Asya, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da hastalık görülmeye başlandı. Dünya Sağlık Organizasyonuna göre 2003 senesinden beri hastalığa yakalanan 421 kişiden,257’si öldü.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 372
favori
like
share