Kitap Hakkında

Serinin başlangıcı bu kitapta anlatılmaktadır. Jordan Baba'yı (ruhu şad olsun) kaybettikten sonra notlarından derleme yapılarak yayımlanmıştır.
Tar Valon kuşatılmış. Vakanüvis dünyayı Karanlık Varlık’tan kurtarabilecek yegane insanın, Ejder’in doğduğuna dair kehanette bulunuyor ve sırf tesadüf eseri, Vakanüvis’in yanında Moiraine Damodred ve Siuan Sanche var. Dünyanın Gözü’nde Emond Meydanı’na gelen soğuk ve vakur Aes Sedai’den çok farklı bir Kabul Edilmiş olan saf, eşek şakalarından hoşlanan Moiraine Damodren, en iyi arkadaşı Siuan Sanche ile birlikte, yeni doğan bebeği bulmayı ve ona yardım etmeyi aklına koyuyor.
1977 yılından bu yana yazmaktadır ve tabutunun çivileri çakılana dek yazmaya devam etmek niyetindedir. (Nitekim de öyle oldu maalesef. Ruhu şad olsun.
Robert Jordan'ı günümüzün en büyük hikayecilerinden biri yapan özelliklerinden bir tanesi, karekter yaratmaktaki başarısıdır. Karekterleri derin, ince, ve ayrıntılıdır. Gerçekçidir, seri süresince karşılaştıkları olaylar üzerine bir çok alanda değişirler.
Diyar da çok başarılı işlenmiş, çok güzel yaratılmıştır. Hayran bırakacak kadar detaylandırılmış, ekonomik, sosyal ve politik arkaplanlara harika dayandırılmıştır. Robert Jordan, bu tarihi arkaplan hakkında ilk romana başlarken her ülke için on sayfa yazmış, ancak sekizinci kitaba gelindiğinde ülkelerin arkaplanları hakkında yazdığı yazılar, roman müsveddelerini aşmıştır. Özellikle bu ülkelerin detayları, Avrupa, Yerel Amerikan, Rus, İskandinav ve Japon mitolojileri elementlerini barındırır.

Kitap önyüzü

Künyesi
Orijinal Adı: The Wheel of Time : 0 - New Spring
Yazar: Robert Jordan
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çevirmen: Niran Elçi
Tür: Fantastik Kurgu
Basım Tarihi: Şubat 2008Not: Seri artık 13 ciltten oluşmaktadır. Son cildin adı da : A Memory of Light'dır. Jordan Baba ölmeden önce, hasta yatağında, karısına ve yayımcısına gerekli açıklamaları yapmış. Kitap karısı ve yayımcısı tarafından hazırlık aşamasındadır. 2009'a kadar görürüz inşallah.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 371
favori
like
share