beyaz dut kurusu neye yarar - egzamaya iyi gelen bitkiler, egzema tedavisi - egzemaya ne iyi gelir - egzemaya uygulanan kürler

Kür’ü uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar
1- Dut toplar toplamaz tüketilmelidir. Toplandıktan sonra birkaç saat içerisinde tadır değişir. Çünkü içeriğinde bulunan bazı etkin maddeler toplandıktan birkaç saat sonra değişime uğrar.
2- Yaz aylarında dutun tazesini dalından tükettiğiniz zaman doğal bir antibiyotik tüketiyorsunuz demektir.
3- Şeker hastalarının kan şekerini yükselteceğinden dolayı beyaz dut kurusu kürünü uygulamamaları gerekir.
4- On iki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamaları kesinlikle uygun değildir.
5- Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı ( yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı .. ) içilmemelidir.
6- Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.
7- Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

Kür

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atınız ve 6 dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak kaynatmaya devam ediniz. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indiriniz, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyunuz ve en az 1 dakika etki ettiriniz. Bir saat ellerinizi yıkamayınız. Bir saat sonra elleriniziz suyla durulayınız. Haftada üç kez, toplamda iki hafta bu uygulamayı tekrar ediniz. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekir. Ellerinizi daldırdığınız kabın soğumamasına özen gösteriniz. Ellerinizi yakmayacak derecede ( ılıktan biraz sıcak ) sıcak olmasına dikkat ediniz.

Eğer egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizdeyse, hazırladığınız suyu kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine 10 dakika boyunca dökünüz. Suyu egzamalı bölgelerin üzerine dökerken, yakmayacak derecede ılıktan daha sıcak olmasına dikkat ediniz. Kabın ılımamasına dikkat ediniz, gerekirse tekrar ısıtınız.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2735
favori
like
share