hangi organlar verem olabilir - primer komplex verem - verem aşısı - verem mikrobu - verem mikrobunun giriş yolu

Verem basilinin vücuda girmesinden sonra yerleştiği organa ve dokuya göre değişik durumlar gösterir. Verem basili vücudun hemen her dokusunda hastalık meydana getirebilir. Bunlar arasında akciğer, gırtlak, bağırsak, böbrek, cinsel organlar, kemikler, deri, göz ve beyin verem mikrobunun başlıca yerleşme yerleridir. Bunların yanı sıra meme, kalp kası, hipofiz bezi, böbreküstü bezi, karaciğer, safra yollan, dalak, kulak, burun, ağız, dudak, salya bezi, yutak ve yemek borusu gibi organlarda da verem görülebilir.

Verem mikrobunun giriş yolu en fazla solunum olduğu için akciğer veremi hastalığın daha çok rastlanan cinsidir.
Vücuda giren verem basili mutlaka hastalık meydana getirir diye bir kural yoktur. Vücudun direnci ve çeşitli savunma kuvvetleri mikrobu zararsız hale getirebilir.

Verem aşısı (B.C.G.) yapılmadan önce o kişinin eskiden basil alpı almadığı çeşitli testlerle anlaşılabilir. Bu testler sırasında müspet tepki gösteren binlerce hatta milyonlarca insana rastlanırsa da bunlarda hiçbir şekilde hastalık şikâyeti görülmez. Bu da vücudun güçlü, vücut içi savunmanın o derece kuvvetli olduğunun bir belirtisidir.

Verem mikrobu, vücut içi şartlan uygun görünce kendini gösterir. Genellikle, solunum yolu ile alınmış ve bir akciğer keseciğinde yerleşmiş olan basil sadece o bölgedeki lenf bezini iltihaplandırır. Tıp dilinde primer komplex (birincil karmaşa) adı verilen bu durum genellikle çocuklukta gözden kaçan rahatsızlıklarla geçiştirilir. İltihap yerlerinde sadece kireçlenmeler kalır. Bünye ol bölgeyi kireçlendirerek hastalığı önlemiş olur. Böyle bir önlemenin olmaması halinde akciğerdeki odak ilerler ve yara açılır. Yara daha da ilerleyerek kavern adı verilen çeşitli büyüklüklerde harap olmuş boşluklar meydana gelir.

Verem mikrobu solunum, sindirim, üretim organları ve deri gibi yerlere doğrudan doğruya yerleşebildikleri gibi vücudun başka bölümlerine önceden yerleşmiş bir mikrop odağından kan ve lenf damarları yoluyla da atlayabilirler. Beyin zarı veremi, kemik veremi ile bazı iç organlarda görülen verem bu yolla kendini gösterir. Bir verem odağından (verem mikrobunun daha önce yerleştiği noktadan) birden milyonlarca basil kana karışabilir. Böyle durumlarda genel verem hali ortaya çıkar.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 444
favori
like
share