eskiyen çekmecelerden neler yapılır - eski çekmecelerin değerlendirilmesi - eski çekmecelerden yeni dekorlar

Evinizde eskiyen dolapları atmaya karar verdiyseniz, çekmecelerini saklayın. Çekmecelerden neler yapılabildiğine inanamayacaksınız!

Çekmeceden Neler Yapılır?

Çekmecenizi zımparalayın. Pürüzlü yerlerini düzeltin. Eğer kırık veya çatlak yer varsa, ahşap macun sürerek düz bir alan yaratın. Onarım bittikten sonra tekrar zımparalayarak, pürüzsüz bir yüzey elde edin. Tüm yüzeyi istediğiniz bir renge boyayın. İstediğiniz motifi çizin. İçini akrilik boyalarla renklendirin. Eğer kendiniz resim yapamıyorsanız, beğendiğiniz resimleri kesin, tutkalla yapıştırın. İçinde hava kabarcığı kalmamasına özen gösterin. Son olarak vernikleyerek işlemi bitin. İsterseniz tablo gibi kullanarak, sevdiğiniz bir köşe yaratabilirsiniz. Daha işlevsel bir eşya haline gelmesini istiyorsanız, kulpun olduğu yerin karşısına bir kulp daha takarak, şık bir tepsi haline de getirebilirsiniz.

Çekmecenizi takı dolabı yapabilirsiniz. Bunun için, öncelikle çekmecenizi zımparalayın. Pürüzsüz bir alan elde ettikten sonra, odanızın rengine uygun bir tona boyayarak, vernikleyin. Diklemesine kullanacağınız çekmecenin üst iç kısmına çengel çiviler çakın. İstediğiniz aralıkta ayarlayacağınız çengel çivilere takılarınızı asabilirsiniz.

Derin bir çekmeceniz varsa, birkaç değişiklikle orta sehpası yapabilirsiniz. Bunun için yapı marketlerden rahatlıkla bulabileceğiniz, 4 adet tekerlek alın. Çekmecenin ölçülerinde, istediğiniz malzemeden ahşap parça kestirin. Kestirdiğiniz parçayı ister yapıştırarak, ister çiviyle çakarak, çekmecenin üstüne monte edin. Odanızın rengine uygun bir tonda boyayın ve vernikleyin. Altına tekerlekleri takın. Şık bir sehpa elde etmiş olacaksınız. Dilerseniz bunun için kalın cam da kullanabilirsiniz ancak camdan içi gözükeceği için, iç kısmını da itinayla boyayarak verniklemeniz gerekecektir. Cam kullanmayı tercih ederseniz, iç kısmını mum ve yapma çiçeklerle veya deniz kenarından topladığınız taş ve kabuklarla dekore edebilirsiniz.

Çekmecenizi raf olarak kullanabilirsiniz. Çekmeceyi yatay mı, dikey mi kullanacağınıza karar verdikten sonra, tam ortasından geçecek bir bölme için uygun ölçülerde raf kestirin. Raf tutacaklarını, duvarlara çakın. Rafı çekmecenin ortasına yerleştirin. Koyacağınız eşyaların formuna göre, dilerseniz tüm çekmeceyi desenli bir kumaşla kaplayabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 906
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 04.11.2009 15:43
sağol abla