50. sayfadaki model BEDEN: 2 yaş
MALZEME: 300 gr. pembe, 70 gr. yeşil, bir miktar sarı ve mavi yün. 3 ve 3,5 numara şiş. 3,5 numara yuvarlak şiş. 3 numara tığ. 2 tane düğme. 50 cm. yassı lastik.
KULLANILAN ÖRGÜLER: 1) 171 lastik. 2) Düz örgü.
ÖRNEK: 3,5 numara şiş ve düz örgü ile 22 iimek ve 29 sıra 10 santimetrelik bir kareye eşittir. YAPILİŞI: KAZAK
ARKA: 3 numara şiş ve yeşil yün ile 70 ilmek başlayın. 6 sıra 1/1 lastik örün. (Yani 1 ilmeği yüz, 1 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar gidin. Daha sonraki sıralarda ilmekleri olduğu gibi örün.) Lastikten ı sonra pembe yün ile düz örgü örün. 48 sıra sonra yanlardan 6′şar ilmek eksiltin. Daha sonra da 2 defa 1′er ilmek bir sonraki sırada da eşit aralıklarla 8 ilmek eksiltin. Kalan 46 ilmeği bekletin. ÖN: Aynı arkası gibi örün. KOL: 3 numara şiş ve yeşil yün ile 28 ilmek başlayın. 6 sıra 1/1 lastik örün. Daha sonra 3,5 numara şişlere geçin ve desenli düz örgü örün. Şemayı izleyerek, bu arada eşit aralıklarla da 14 ilmek artırın. 1 ilmeği pembe ile ördükten sonra şemadaki 10 ilmeği 4 defa tekrarlayın, son ilmeği de pembe ile yüz örün. Şema bittikten sonra 28 sıra pembe ile düz örgü örün. Sonra yanlardan 3′er ilmek eksiltin. 2 defada 1′er ilmek eksiltip, kalan 32 ilmeği bekletin. ÜST BEDEN: 3,5 numara yuvarlak şişlerle bekletilen ilmekleri sırasıyla şişe alın. 156 ilmek. Büyük şemayı izleyerek örün. Şema bitince pembe ile düz örgüye geçin ve şu şekilde eksiltme yapın: 3 ilmeği yüz örüp, 2 ilmeği birlikte alın. Bu şekilde sıra sonuna kadar gidin. 6 sıra düz örgü ördükten sonra şu şekilde eksiltme yapın. 1 ilmeği yüz örüp, 2 ilmeği birlikte alın. 82 ilmek kalacak. 6 sıra düz ördükten sonra bütün ilmekleri ikişer ikişer alın. 41 il-mpk kalsın. 6 sıra yeşil ile düz örgü örün. 5 ilmeği yüz örüp, 2 ilmeği birlikte alın, 6 ilmeği yüz örüp 2 ilmeği birlikte alın. Bu şekilde ilmekler bitinceye kadar tekrarlayın. Kalan 36 ilmeği kapayın. HAZIRLANIŞI: Yanları ve kol altlarını dikin. Tığ ve pembe yün ile yakanın çevresine sık iğne yapın. Arka açıklığın etrafına sık iğne yapın. Düğmeleri dikin. PANTOLON: Paçalardan başlayacaksınız. 3,5 numara sislerle 46 ilmek baslayın. 6 sıra düz örgü örün (yeşil yün ile). Sonra 2 sıra pembe ile devam edin. Eşit aralıklarla 10 ilmek artırıp, desen koyun. Şemanın aralarına 1 İlmek pembe koyun ki desen birbirinden ayrılsın. Desen bitince pembe ile 46 sıra düz örgü örün. 40 ile 44. ilmeğin yanlarından 1 ‘er ilmek artırın. İlmekleri bekletip, aynı şekilde ikinci bacağı örün.
İkinci bacağı ördükten sonra yuvarlak şişlere beklettiğiniz ilmekleri alın ve ortalarına gerek ön, gerekse arka kısma 12′şer ilmek ekleyin. Bu şekilde örerken arada eksiltme de yapacaksınız. Şöyle ki, her sırada bir bacağın son ilmeği ile, ortadaki ilmeklerin birincisini birlikte alın. Böylece her dönüş sırasında 4 ilmek eksiltmiş olacaksınız. Ortaya eklediğiniz ilmekler bitinceye kadar bu eksiltmeye devam edin. 50 sıra düz örgü ördükten sonra 8 sıra lastik örüp kapayın. HAZIRLANIŞI: Bacakların arkasını dikin. Bel kısmına lastik geçirin. BERE: 3,5 numara şiş ve yeşil yün ile 71 ilmek başlayın. 6 sıra düz örgü Örün. Daha sonra deseni koyun. Desenlerin arasına 1 ilmek pembe katın ki birbirinden ayrılsın. Desen bitince pembe ile 12 sıra düz örgü örün. 1 sıra eksiltme yapın. Şöyle ki 2 ilmeği yüz örüp, 2 ilmeği birlikte alın. 12 sıra yine düz ördükten sonra ilmekleri ikişer ikişer alın. 15,5 cm’de ilmeklerin arasından iplik geçirip, sıkıca büzün. Yanı dikin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1109
favori
like
share