Havale geçiren çocuğa ilkyardım nasıl yapılır - Çocuklarda Ateş


Genellikle 1 ve 4 yaş arasındaki çocuklarda ateşin yükselmesi sonucu kasılmalar olur. Bu yaşlarda beyin ileri derecede ateş yükselmelerine karşı diğer yaşlara göre daha duyarlıdır. Bazı ailelerde böyle bir duyarlılık bulunabilir. Anne veya babası çocukken havale geçirmişlerdir. Yanaklarının kırmızı olması veya terleme ateşin olacağını haber verir. 1-2 yaşları arasındaki havale geçirme diğer yaşlara göre daha fazladır.

Çocuğu sakin olarak yatırınız. Odasının penceresini açınız. Üzerine çok kalın yorgan ya da battaniye ile örtmeyiniz.
Ilık su dolu küvete yatırınız. Suyun sıcak olmamasına dikkat ediniz. Dirseğinizle su sıcaklığını kontrol ediniz. Böylece bebeğin vücut ısısını normale düşürebilirsiniz.
Koltuk altlarına ve kasık bölgelerine alkolle ıslatılmış pamuk koyunuz. Çocuğa ıslak, ılık su ile ıslatılmış sünger ile baştan ayağa kadar siliniz, Aynı zamanda gazete vs. ile yelpaze yapılarak vücut üzerindeki nemin buharlaşmasını ve ateşin düşmesini sağlayınız.
Basit önlemlerle vücut ısısı düşmüyorsa ve çocuktaki kasılmalar (havale) 10 dakika içinde geçmiyorsa makata sakinleştirici fitil koyunuz. Kalçalarını, baş ve diğer parmaklarla birbirine yaklaştırarak fitilin dışarı çıkmasını önleyiniz.
Basit önlemlerle vücut ısısı düşmüyorsa ve çocuktaki kasılmalar (havale) geçmiyorsa beklemeden hastaneye götürünüz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 453
favori
like
share