menopozda hareketlilik - menopozda hareket ve kalori - enerji harcamayı etkileyen başka faktörler

Hareket ve kalori: Menopozda hareketlilik hem kemik yapısı hem de genel sağlık için çok önemlidir. Günlük kalori gereksinimi ile hareket arasında büyük bir ilişki vardır, ama hayatımızı kazanmak için yaptığımız “işler” ve boş zamanlarda yapılanlar hafif hareketlerden güçlü egzersizlere kadar uzanır.
Enerji harcamayı etkileyen başka faktörler de vardır:
Isı çok soğuk ve çok sıcak kalori harcanmasını artırır.
Eğim - yokuş yukarı, yokuş aşağı ya da kum üzerinde yürümek düz yerde yürümekten daha fazla enerji harcanmasını gerektirir.
Kilo kilonuz ne kadar fazlaysa, hareket ederken o kadar fazla enerji harcarsınız.’ Huy kural olarak, gergin bir insan, gergin olmayandan daha fazla kalori harcar.
Çok az hareketli etkinlikler: saate 80-100 kalori. Okuma, yazma, yemek yeme, televizyon ya da sinemada film seyretme, radyo dinleme, dikiş dikme, daktilo yazma, çeşitli büro işi ve oturarak yapılan başkaları.
Hafif etkinlikler: Saate 110-160 kalori. Yemek pişirme, bulaşık yıkama, toz alma, küçük çamaşırları elle yıkama, ütü yapma, yavaş yürüme, ayakta ve kol kuvveti gerektiren çeşitli işler, hızlı daktilo yazma, oturarak yapıldığı halde daha fazla güç gerektiren başkaları.
Orta etkinlikler: Saate 170-240 kalori. Yatak yapma, yer temizleme, paspas yapma, süpürme, hafif parke cilası, makineyle çamaşır yıkama, hafif bahçıvanlık ve marangozluk, orta hızla yürüme, ayakta yapılırken orta şiddette kol gücü ve otururken şiddetli kol gücü gerektirenler.
Canlı etkinlikler: Saate 250-350 kalori. Ağır temizlik işleri, büyük miktarda çamaşırı elle yıkama, çamaşır asma, yatak değiştirme, hızlı yürüme, masatenisi, voleybol, ata binme gibi sporlar.
Zorlu etkinlikler: Saate 350 kaloriden fazla. Yüzme, tenis, koşma, bisiklete binme, dans etme, kayak kayma gibi sporlar.
Kalori ve kilo artışı: Uzmanların çoğu, sağlıklı bir yetişkin kadının günlük kalori gereksiniminin 2 bin ile 2 bin 500 arasında olduğunu kabul eder. Aynı kiloda kalan bir kişi, yiyeceklerle aldığı enerjinin tümünü harcıyor demektir. Aldığından fazla enerji harcıyorsa, kilo kaybedecektir. Öte yandan, aldığından daha azmi harcıyorsa, kilo alır. Denge bu kadar basittir. Menopozda pek çok kadında hormon değişimine bağlı yağlanma, özellikle karın çevresinde, izleyebilirsiniz.
Gerekli olandan fazla aldığımız her 3500 kalori ile yarım kilo alırız. Bunun tersi de geçerlidir. Besinlerle aldığımızdan başka harcadığımız her fazla 3 bin 500 kalori ile yarım kilo. veririz. Çok kolay görünmesine rağmen uygulanması çok zordur. Normalde günde 2 bin 200 kalori alan bir kadın, bir haftada yarım kilo vermek için günde sadece 1700 kalori almalıdır; bir haftada bir kilo vermek için, aldığı kaloriyi neredeyse yarıya indirerek 1200 kalori almalıdır. Bütün bu bilgiler ve öneriler çok basittir. Ancak önemli olan kişinin bunlara eğilmesi, dikkat etmesidir. Özellikle menopoz, artık kadının sağlığına daha fazla özen göstermesi gereken bir dönemdir. Buradaki denklemden de anlaşılacağı gibi, kilo vermek için ya daha az yemeli ya da daha fazla enerji harcamalıyız. Ne yazık ki ilki çok kolay uygulanabilir. Ancak beslenmenizi kısıtlamadan size kilo verdirmeyi garanti eden rejimlerden kaçının. Kilo vermek için egzersiz yapmak hiç de kolay değildir, çünkü hem sağlık durumunuz iyi olmalı, hem de gerçekten kilo verebilmeniz için gerekli egzersizlere çok fazla zaman ayırabil-melisiniz. Bir haftada yarım kilo vermek için günde en az bir saat zorlu egzersiz yapmanız gerekir. Oysa, uygun bir rejimle daha kısa zamanda daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 532
favori
like
share