bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalı - bağışıklık istemini güçlendirme hakkında


Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı yaşam için ne kadar şartsa, doğru beslenme de sağlıklı bir bağışıklık sisteminin vazgeçilmezi.


Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı yaşam için ne kadar şartsa, doğru beslenme de sağlıklı bir bağışıklık sisteminin vazgeçilmezi. Hepimiz savunma sistemimiz sayesinde, çevremizdeki milyonlarca mikrobik, kanserojen ve alerjik düşmanlar arasında sağlıklı yaşamayı sürdürebiliyoruz. Kişi yaşlandıkça savunma sistemi de yaşlanıyor ve çeşitli problemler ortaya çıkıyor. Savunma sisteminin bir ömür boyu aksamadan düzenli görev yapabilmesi için ona iyi bakmamız gerekiyor. Bağışıklık sisteminin performansını yalnızca genlere bırakmak oldukça riskli, bilinçli beslenme bu sistemi uzun yıllar güçlü tutabilmenin en kestirme yolu. Bir tek besin öğesinin eksikliği bile bağışıklık sisteminde büyük bir boşluğa neden olabilir. Besin öğelerinden bağışıklık sisteminin olmazsa olmazları ise şunlar;

ÇİNKO

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışması, savunma ve öldürme fonksiyonlarını yapabilmesi için elzemdir. Antioksidan özelliği de vardır. Balık başta olmak üzere tüm deniz ürünleri, baklagiller, süt ve süt ürünleri çinko yönünden oldukça zengindir. Tam tahıldan yapılmış ekmek ve makarna ile kabuklu pirinç de yüksek oranda çinko içeriyor. Kakao tam bir çinko deposudur, kakao oranı yüzde 70-80 olan siyah çikolatanın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Stresli dönemlerde canımızın çikolata istemesi bundan mı dersiniz?

E VİTAMİNİ

Çok önemli bir antioksidan olması yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Ceviz, fıstık, badem ve fındık gibi yağlı tohumlar, işlenmemiş tam tahıllar, yağlı süt ve sütün kaymağı, tereyağı, soğuk pres yöntemiyle elde edilen sızma zeytinyağı ve fındık yağı, patates, yumurta sarısı, koyu yeşil renkli sebzeler ve domates önemli E vitamini kaynaklarıdır.

C VİTAMİNİ

Vücutta depolanamayan bir vitamindir ve düzenli olarak günlük alınması gerekir. Bir sap brokoli, bir adet portakal bile bir erişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılar, vücudumuz birçok konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça tutumludur. Diyetle uzun süre beslenen gemicilerde `skorbüt` denilen, bağışıklık sisteminin bozulduğu ve kanamaların görüldüğü bir hastalık oluşur. Özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı savaşta çok önemli bir vitamindir C vitamini ve stresle baş etmek için vücudun salgıladığı hormonların yapımında gereklidir. Yeşil kırmızı biberde, tüm narenciye çeşitlerinde, kuşburnunda, sumakta, karnıbaharda, lahanada, çilekte, bezelyede, soğanda, domateste ve tüm yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.

SELENYUM

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve yaşlanmayı geciktiren bu mineralin kanserden koruyucu etkisi de ortaya çıkınca son yıllarda oldukça ilgi gördü ve tablet, kapsül gibi konsantre formları kullanılmaya başlandı. Ancak bu mineralin 900 mikrogramın üzerindeki dozlarının toksik olduğunu size hatırlatmak isterim. Doğa bu konuda oldukça cömert, tüm deniz ürünlerinde, çayda, özellikle yeşil çayda, cevizde, susamda, tahinde, sarımsakta, turpta, terede oldukça yüksek miktarlarda mevcut bu mineral. Kendinizi doğanın kucağına bırakın, bağışıklık sisteminize de kendinize de iyi bakın, sağlıkla kalın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 655
favori
like
share