göz kaşıntısı - gözlerde kaşıntı nedenleri - konjoktivit - gözün alerjik hastalıklarıİleri durumlarda görme sorunlarına neden olabilen göz alerjileri kaşıntı sulanma ve kızarma gibi belirtilerle kendisini gösteriyor

Yedİtepe Üniversitesi Göz Hastanesi'nden Doç. Dr. Sinan Tatlıpınar 'alerjik konjonktivit'i 'göz kapaklarının içini ve gözün beyaz kısmını saran ve konjonktiva olarak isimlendirilen zarın alerjiye bağlı olarak gelişen iltihabıdır' diye tanımlıyor. Dr.Tatlıpınar gözün alerjik hastalıklarına sık rastlandığını belirterek 'Aslında alerjik konjonktivit bir grup hastalığı tanımlayan genel bir terimdir' diyor.

İKİ GÖZ DE ETKİLENİR

Alerjik konjonktivitin genellikle her iki gözü birlikte etkilediğini vurgulayan Dr. Tatlıpınar diğer belirtileri şöyle sıralıyor: 'Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık gözde yanma hissi gözkapaklarında şişme gözlerde sulanma genel belirtilerdir. Ancak türlerine göre bu belirtilerde değişiklik olabilir. İleri durumlarda saydam tabakanın (kornea) etkilenmesi halinde görme sorunlarına yol açabilir.'

ETKENDEN UZAK DURMALI

Alerjik konjonktivit teşhisinin hastanın şikayetleri dikkatli bir muayene ve bazı laboratuar incelemeleriyle konduğunu belirten Dr. Tatlıpınar tedaviyle ilgili ise şunları söylüyor: 'Alerjik konjonktivitin tedavisinde prensip; eğer biliyorsak allerjiye neden olan etkenden uzak durmaktır. Genellikle kombine tedaviler uygulanmaktadır. Hastalığın tipine ve şiddetine göre alerjiyi önleyici antihistaminik damlalar ve gerektiğinde mutlaka doktor kontrolünde olmak üzere kortizon içeren ilaçlar kullanılmaktadır.'

ALERJİNİN ALT TİPLERİ

Mevsimsel ve pereniyal alerjik konjunktivit: Bu iki alerji tipi aynı gurupta toplanabilir. Her iki tipte de havada bulunan spesifik bir etkene karşı alerji gelişmektedir. Mevsimsel alerjik kojonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Tüm alerjik konjunktivit olgularının yaklaşık olarak yarısı bu guruptandır. Burada etken sıklıkla polenlerdir. İki taraflı göz yaşarması kaşıntı yanma hissi ve kızarıklık görülür. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir görme normaldir. Sıklıkla burun akıntısı hapşırma burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi allerjik rinit bulguları da eşlik eder.


Vernal keratokonjonktivit:Çocuk ve genç erişkinleri etkileyen bir alerjik konjunktivit tipidir. Ilık ve kuru iklimli bölgelerde daha sık ve şiddetli görülür.


Atopik keratokonjonktivit: Körlük riskinin en fazla görüldüğü allerjik konjonktivit formudur. Nadir olarak ve gençlerde görülür. Göz kapakları sıklıkla tutulmuştur. Kapak cildi kızarık kalınlaşmış ve pul pul olmuştur. Kirpik dibi iltihabına sık olarak rastlanmaktadır.


Dev Papiller Konjunktivit: Bu hastalık kontakt lensler kontakt lens temizlik veya bakım ürünlerine karşı gelişebilir. Tedavisinde bu tabloya yol açan etken ortadan kaldırılmalı ve alerjiyi önleyici ilaçlar kullanılmalıdır.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 385
favori
like
share