Osteoporoz (kemik erimesi) tanısı konulup tedavisi planlanmadığı takdirde, özellikle omurlarda, herhangi bir travmaya (düşme, darbe almak gibi) maruz kalmada kırıklara neden olup, bunları takiben hastalarda kemik ağrısı, boyda kısalma, sırt bölgesinde kamburlama gibi durumlara yol açabilir. Osteoporotik hastalarımızda, düşme sonrasında, en sık kırık görülen bölgeler ise kalça ile el bileğidir. Osteoporozun bir diğer özelliği, çoğu zaman ağrı yapmadan klinik tablonun sinsice ilerlemesidir. Artık kesin sonuç veren güvenilir yöntemlerden birisi olan kemik yoğunluğu ölçümleriyle, erken tanı koyup tedaviyi planlamak mümkün olabilir. Tabii ki risk faktörlerinin neler olduğunu bilmek, sizde osteoporoz olma olasılığı konusunda uyarıcı olacaktır.En önemli risk faktörleri

1-50 yaşın üstünde olmak. Her iki cinste de yaşın artmasıyla kemik yoğunluğunda azalma meydana gelir.2-Kadın olmak (kadınlar erkeklere oranla daha az bir kemik dokusuna sahiptir)3-Menopoza girmiş olmak (menopoza girmiş kadınlarda, östrojen düzeyindeki azalma sonucu, osteoporoz gelişmektedir)4-Yumurtalıkların operasyon ile alınmasını takiben cerrahi menopoza girmek veya erken menopoza girmek5-Erkeklerde erkek cinsiyet hormonu testosterondaki azalma ile kemik kütlesi de azalabilmektedir.6-Düşük kalsiyum içeren yiyeceklerde beslenme. Çocukluktan itibaren düşük kalsiyumlu besinlerle beslenmişseniz kemik kütleniz düşük olabilir.Yaşlara göre önerilen günlük kalsiyum desteği şöyle olmalıdır.1-10 yaş arası: 800 mgr.11-25 yaş arası: 1200 mgr.25-50 yaş arası : 800 mgr.50 yaş üstü 1000-1200 mgr.Ayrıca D vitamini eksikliği de kemiğin gelişmesini engeller.

7-Fiziksel aktivitenin, hareketliliğin ve egzersizin az olması (Egzersizin kemik kütlesini arttırdığı, kemiği kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır).8-Ailede osteoporozlu kimselerin bulunması.9-Beyaz tenli, açık renk özlü ve Asyalı olmak.10-Kısa boylu, ince yapılı kişiler iri yapılı, kilolu kişilere göre daha fazla osteoporoz riski taşımaktadır.11-Sigara içmek.12-Alkollü, kolalı ve kafeinli içecekleri çok fazla tüketmek.13-Bazı ilaçları uzun süreden beri veya yüksek dozlar da kullanıyor olmak (Örneğin, kortikosteroidler, lityum, alüminyum, antikonvülzanlar, antiasitler, antikoagülanlar, siklosporin, tiroid ilaçları ve bazı kanser ilaçları gibi)14-Bazı hastalıkların olması. Örneğin, tiroid (guatr) veya paratiroid bezinin fazla fazla çalışması, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, mide-bağırsak operasyonu geçirmiş olmak veya mide bağırsağı ilgilendiren emilim bozuklukları ile seyreden hastalıklar, uzun süren hareketsizlik, felçler, bazı romatizmal hastalıklar ve diğer bazı endokrin (hormonal) hastalıklar osteoporoza neden olabilmektedir.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 359
favori
like
share