YİTİK SAVAŞ SANATI

Çin strateji kitapları arasında en ünlüsü, Çin’in Savaşan Devletler Çağı'nda sıra dışı bir askeri danışmanın kaleme aldığı Sun Tzu’ya ait Savaş Sanatı’dır. Ondan yüzyılı aşkın bir süre sonra, Sun Tzu'nun torunlarından biri aynı şekilde seçkin bir stratejist olarak üne kavuştu. Bu kişi, bambu şeritler üzerine kaydedilmiş ve kısmen tahrip olmuş ancak yine de neredeyse tam bir versiyonu kadim bir mezarda günyüzüne çıkartılana dek bekleyen Yitik Savaş Sanatı'nın yazarı, 'Sakatlanmış Sun' anlamına gelen ismiyle Sun Bin ya da Sun Tzu II'dir.

Sun Bin’in uzun süredir sadece parçalarıyla bilinen ve ancak yakın zaman önce Sun Tzu’nun Savaş Sanatı’nın bilinmeyen bir versiyonuyla aynı kadim mezarda keşfedilen strateji kitabı, büyük olasılıkla öğrencileri tarafından derlenmişti. İmparatorluk-öncesi Çin’in diğer yapıtları gibi bu metin de, doğrusal bir düzende değil, büyük ölçüde yanal, çağrışımsal bir tarzda düzenlenmiş bir aforizmalar ve analektler derlemesi görüntüsündedir.

Yüzyılların tahribatına karşın bu büyük yapıtı, en yetkin Çin Bilimci (Sinolog) Thomas Cleary'nin, metinde tahrip olmuş bölümleri bile titizlikle ele alıp, bütünlüğü sağlayan yorumları ve tartışmasız çevirisiyle sunarak yitik halkayı tamamlıyoruz.

KİTAP HAKKINDA
Kitabın Adı YİTİK SAVAŞ SANATI
Orijinal Adı The Lost Art of War
Yazar(lar) SUN BİN
Çevirmen(ler) Sibel Özbudun
Editör(ler) -
Baskı Adedi 1000
Dizi Adı Strateji-Yönetim
Okur Profili Genel Okur
İndirim Kodu
BASKI BİLGİLERİ
Sayfa Sayısı 144 sayfa
Ebat 13,5 x 19,5 cm.
Kâğıt 80 gr. Ensocreamy
İç Baskı Siyah-Beyaz
Kapak (Cilt Bilgisi) 230 gr. Bristol
ISBN/Barkod 9789758612550
Fiyatı 10 TL

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 383
favori
like
share