Suya sabuna dokunun

Kabus gibi hızla yayılan domuz gribine karşı alınacak basit tedbirler hastalanma riskini azaltıyor. Uzmanlar, gripten korunmanın en etkili yolunun elleri sabunlu suyla yıkamak olduğunu söylüyor

Domuz gribinden korunmak ve bulaşma riskini azaltmak için öncelikle hastalıkla ilgili bilgilenmek ve bazı önlemler almak gerekiyor. Prof. Dr. Sesin Kocagöz, domuz gribinden korunmanın en etkili yolun el yıkama olduğunu söylüyor. Domuz gribi, mevsimsel grip gibi, solunum (hava) yoluyla bulaşıyor. Hastalanan kişi; öksürürken ve hapşırırken havaya virüslü tükürük zerrecikleri yayıyor. Hasta olmayan kişiler de bu zerreciklerle temas ederse virüs onlara da bulaşıyor.

GÜNDE İKİ KEZ GARGARA

Hastalıktan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:

# Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişiler ile yakın temas etmek zorundaysanız maske takın ve temastan sonra elerinizi sabunlu su ile yıkayın.

# Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Mendili çöp kutusuna atın. Ardından ellerinizi yıkayın.

# Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza sürmeyin.

# Ilık tuzlu suyla günde iki kere gargara yapınız. Sağlıklı bir kişinin ılık, tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır.

# Narenciye suları gibi C vitamin bakımından zengin olan yiyecekler kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz.

# Bitkisel çaylar, çay, kahve gibi sıcak veya ılık içeceklerden çok içiniz.

# Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir fakat ters yöne doğru. Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan mideye doğru yıkayarak götürürler.

TEMASTAN KAÇINMALI

Enfesksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kenan Keskin ise okul çağındaki çocuğumuzu domuz gribinden nasıl korumamız gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi:

# Okulda, çocukların birlikte oynadığı oyunlar yerine daha az temas kuracakları oyunlara yönlendirilmeleri gerekir.

# Ellerini sık sık su ve sabun ile yıkamaları gerekmektedir. Eğer çocukta kağıt mendil yoksa, öksürürken veya hapşırırken ağzını eliyle kapatmalı ve hemen elini su ve sabunla iyice yıkaması gereklidir.

# Eğer çocuk hasta ise okula göndermeye çalışmamalı ve çocukların diğer kişilerle temasını sınırlandırmalıdır.

Kağıt mendil kullandırın

Çocukların okuldaki arkadaşlarıyla, zorunlu olmayan yakın temastan (sarılma, öpüşme, beraber oynanan oyunlar vs…) kaçınmaları gerekir. Ellerini sık sık, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile yıkamaları gerekmektedir. Öksürürken veya hapşırırken ağızlarını kağıt mendil ile kapatmaları gerektiği öğretilmelidir. Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile temasta bulunan çocuklara, ellerini yıkayıncaya kadar; göze, burna veya ağza sürmemeleri gerektiği anlatılmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 404
favori
like
share