Photokina 2008'in Ardından - Ömer Serkan Bakır

Fotoğraf sektörü için dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Photokina, 23 – 28 Eylül 2008 tarihleri arasında Almanya'nın Köln şehrinde gerçekleştirildi. Bu yıl ki fuara 49 ülkeden toplam 1523 firma katıldı. Tanıtılan ürünler, sergiler ve en yeni teknolojileri bir arada görmek açısından son derece önemli bir etkinlik olan Photokina fuarı iki senede bir düzenleniyor.

Bir sonraki Photokina fuarı ise, 28 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında, en yeni teknolojileri yine Almanya’nın Köln şehrinde ziyaretçileriyle buluşturacak.

Şimdi isterseniz Photokina’da duyurulan ve en çok ilgi gören ürünlere kısaca bir göz atalım. Öncelikle bu fuarda ziyaretçileri ve tüm fotoğraf severleri heyecanlandıracak pek çok yeni ürün sergilendi. Photokina 2008’de benim listeme aldığım ilk 10 ürün ve teknolojik yenilik şunlar oldu:

1.Panasonic Lumix G1
2.Leica S2 Sistem
3.Canon EOS 5D Mark II
4.Sony A900
5.Nikon D90
6.Kodak OLED Dijital Çerçeve
7.Fujifilm FinePix 3D
8.Photoshop CS4
9.Canon EOS 50D
10.Pentax K-m/K2000


* Panasonic, Photokina 2008’e “Micro Four Thirds” sistemini kullanan dünyanın ilk dijital fotoğraf makinesi Lumix G1 ile damgasını vurdu. Kompakt yapısı, hafifliği ve yüksek görüntü kalitesi ile göz dolduran G1için iki yeni objektifte Panasonic standında ziyaretçiler tarafından incelenebildi. Panasonic Lumix G Vario 14-45mm ve G Vario 45-200mm…

* Leica, Photokina fuarında duyurduğu Leica S2 sistem ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İlk kez bu fuarda tanıtılan Leica S2 sistem DSLR fotoğraf makinesi ve objektifleri, 37.5 milyon piksellik (30x45mm) yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. 35mm formatından daha büyük bir sensör boyutu ile tamamen profesyonel fotoğrafçıları hedefleyen bu yeni konsept ergonomik yapısı ve oldukça sade tasarımı ile merak uyandırıyor.

Yeni S2 sistem DSLR makinede 2 obtüratör sistemi bulunuyor. Birincisi hızlı objektifler için gövde de, ikincisi ise flaş ile yüksek enstantaneli çekim yapabilmek için objektif içinde.


* Uzun zamandır beklenen Canon EOS 5D’nin yeni modeli EOS 5D Mark II de yine bu fuarda tanıtıldı. Canon EOS 5D Mark II, 21 milyon piksellik full frame görüntü algılayıcıya sahip. Yüksek ISO değerlerindeki görüntü kalitesi daha da iyileştirilen makine, “video çeken DSLR” konseptinin uygulandığı ilk Canon. Full HD kalitesinde son derece kaliteli video görüntüleri kaydedebilen makine bu ek özelliği ile fark yaratıyor.


* Sony’nin ilk full frame DSLR fotoğraf makinesi olan A900, 24.6 milyon piksellik çözünürlük değeri ve sunduğu gelişmiş çekim imkanları sebebiyle fuarda en çok ilgi çeken ürünler arasındaydı.


* Nikon D90 modeli DSLR makineler içerisinde ilk kez video çekim özelliği sunması sebebiyle fuarda ayrı bir ilgi gördü. 12.3 milyon piksellik yüksek bir çözünürlük değeri sunan D90, yeni geliştirilen ve flaş kızağına takılan GPS adaptörü ile fotoğraflara konum bilgisini aktarabiliyor.* Kodak standına öncelikle gözünüze çarpan ürün, özellikle ön plana çıkarılmış dijital fotoğraf çerçeveleri ve tabi fuarın gözdelerinden OLED dijital çerçeve oldu. Dünyanın ilk son kullanıcılara yönelik OLED (Organic Light Emitting Diode – Organik Işık Yayan Diyot) teknolojili kablosuz fotoğraf çerçevesi olan ürün, son derece keskin ve canlı bir görüntü kalitesi sunuyor.


* Fujifilm standında en çok ilgi çeken ve fuardaki yenilikler arasında gösterilen ürün kuşkusuz FinePix Real 3D oldu. Bu prototip makine herhangi bir 3D gözlük olmaksızın çektiği görüntüleri arkasındaki LCD ekrandan veya bağlandığı televizyondan size izlettirebiliyor. Üzerinde iki objektifi ve iki sensör yardımıyla çekilen görüntüleri Real Photo Processor 3D yardımıyla birleştirerek kaliteli bir şekilde gösterebiliyor.* Adobe, Photokina 2008’de merakla beklenen Photoshop CS4’ün yanında pek çok yazılımı barındıran Adobe Creative Suite 4 ürün ailesini tanıttı. Tasarımcı ve geliştirici arasındaki duvarları yıkan, yüzlerce yeni özellikle dolu, radikal iş akışı yöntemleriyle Creative Suite 4, baskı, web, mobil, interaktif, film ve video ürünlerine kadar birçok alanda yaratıcı işleyiş özelliği sunuyor.


* Canon EOS 50D modeli, 15.1 milyon piksellik CMOS görüntü algılayıcısı kullanıyor. Yaklaşık saniyede 6 karelik çekim hızı ve en yeni geliştirilen DIGIC IV işlemci kullanan makine, 3 inçlik LCD ve canlı ön izleme özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.


* Pentax tarafında en çok bahsedilebilecek ürün şüphesiz yeni DSLR modeli K-m/K2000. K-m, K200D modeline çok yakın bir tasarıma ve teknik özelliklere sahip. CCD boyutu (23.5x15.7mm) ve çözünürlük (10.2 milyon piksel) sayısı değiştirilmeden gövde yapısı küçültülüp daha kompakt bir hale getirilmiş. Toz giderme sarsıntı önleme gibi özellikleri ise bu makinede de mevcut. Farklı olarak ISO değeri 1600’den 3200’e, çekim hızı da 3.5fps’e çıkarılmış.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 387
favori
like
share