Gebelik - Gebelikte Diş Sorunu - Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamile kalmadan önce tüm ağız içi muayenenin yapılması diş sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Erhan Palamutçu, hamilelik döneminde kadınların hormonal dengelerinin ani değişmesi nedeniyle diş etlerinin diş eti iltihaplanmalarına daha yatkın olduğunu söyledi.
Sık sık kusan gebelerde ağız ortamı asit seviyesinin yüksek olduğuna dikkat çeken Palamutçu, “Gebelik döneminde dişlerde aşınma, çürüme, hassasiyet oranı artıyor. Bu noktada diş bakımı önemli rol oynuyor. Kusmadan hemen sonra ağzı bol su ile çalkalayıp, 20 - 30 dakika sonra dişlerin fırçalanması gerekiyor” dedi.

Palamutçu, gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin hızlı gelişmesine bağlı olarak bu dönemde diş uygulaması yaptırmanın sakıncalı olduğunu söyledi. 3 – 6 ay arasındaki dönemde röntgen ve diş çekimi dahil, tüm uygulamaların yapılabileceğini belirten Palamutçu, bu dönemde ihmal edilecek her sorun, ileride ağrı ile doğumun daha erken başlamasına sebep olabileceğini kaydetti. Palamutçu gebelikte tükürük akışının azalmasına bağlı olarak diş etlerinin daha da problemli bir hal alabileceğini söyleyerek şöyle devam etti: “Bu dönemde tükürüğün yıkayıcı etkisinin azalması iyi fırçalama, diş ipi kullanımı ve bol su ile çalkalama ile önlenmelidir.”

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 403
favori
like
share