Hamilelik Krampları - Hamilelik Krampları Nedir - Hamilelik Krampları Hakkında

Magnezyum, gevşetici özelliğe sahip bir mineraldir.
Tüm canlı hücrelerin en önemli katyonlarından biri olan magnezyum, kemiğin yapısında yer alır. Kalsiyumla birlikte damar tonusu ve kalp kasının kasılması gibi olaylarda etkilidir. Kalsiyum, kasları uyararak kasılmasını sağlarken, magnezyum kasları gevşetir ve damarların genişlemesini sağlar.
Hamilelikte gerekli miktarda magnezyum sağlanamadığında (titreme, kramp, konvülziyonlar) görülebilir. Magnezyum desteğinin, hamilelikte sık karşılaşılan bacak kramplarını azalttığını gösteren çalışmalar var. Ayrıca magnezyum desteğinin, uterus (rahim) kasları üzerindeki gevşetici etkisi nedeniyle, erken doğumları ve düşükleri engellediği bildirilmektedir.

10 MADDEDE HAMİLELİK KRAMPLARI
Bebekler anne karnında geçirdikleri son aylarda hızlı bir büyüme sürecine girdiğinden daha fazla kalsiyum ve magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Annenin bu ihtiyaca cevap vermemesi durumunda da hamilelik krampları sıklaşır. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk’ten hamilelik döneminde görülen bacak krampları ile ilgili bilgi aldık.

1- Hamilelik krampları gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterde yani 6-7. aylarda daha çok görülmeye başlar.
Gebelikte sık görülen yakınmalardan biridir hamilelik krampları. Bir ya da birden fazla kas demetinde birden ortaya çıkan kısa, bazen 10 dakikaya varan kasılmalara kramp denir. Hamilelik dönemi kadınların kas fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen bir dönemdir. Bu dönemde oluşan kramplar hayati bir tehlike oluşturmaz ama rahatsızlık verir.

2- Hamilelik kramplarında kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin eksikliği önem taşır.
Hamilelikte iyonlar plasenta ve fetusta toplandığından ve gebelikte damar içerisinde sıvı miktarı arttığından, anne adayının kanındaki magnezyum seviyesi düşer. Bu nedenledir ki hamilelikte magnezyum takviyesi yapma ihtiyacı hissedilir. Genel olarak kas kramplarının büyük çoğunluğu kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin eksikliğinde ortaya çıkar.

3- Magnezyum ihtiyacının besinlerle alımı zordur.
Hamilelikte ihtiyaç olunan magnezyum miktarı 10 mg. olarak belirlenmişse de bu miktarın besinler aracılığıyla alınması zordur. Anne adayının bu miktarı karşılayabilmesi için aşırı yemesi gerekir. Yemeğe bağlı aşırı kilo alımı tavsiye edilmez. Bu nedenle gebelikte sıklıkla magnezyum takviyesi önermekteyiz.

4- Kramplar daha çok bacaklarda görülür.

Kramplar en çok bacaklarda görülmesine rağmen kalça, bel ve karın bölgelerinde de hissedilebilir. Hamileler dışında yoğun egzersiz yapanlar, şeker hastaları, diyaliz tedavisi gören böbrek hastaları ve kalp damar hastalığı olanlar da sıklıkla kramp geçirirler.

5- Hamilelikte krampların en çok bacaklarda görülme nedeni uterusun hızlı büyümesi ve bacaklara yük bindirmesidir.

Hamileliğin son aylarında bebeğin hızlı gelişme göstermesiyle bacaklara binen yükün artması, büyüyen uterusun toplardamar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı gelişen dolaşım problemleri (varisler), eskiye oranla fiziki aktivitenin azalması ve kas yorgunluğunun kolaylaşması bacak kramplarını artırır.

6- Bacak krampları sıklıkla geceleri görülür.
Hamileler bacak kramplarına en fazla dinlenme esnasında ya da gece uykularında yakalanırlar. Özellikle 24'üncü haftadan itibaren başlayan ve sık karşılaşılan bu problem kimi geceler hamilelerin aniden uykudan uyanmasına sebep olabilir.

7- Hamilelikte krampların bebeğe zararı yoktur fakat magnezyum, kalsiyum eksikliğini işaret ettiğinden bebeği etkiler.
Hamilelik kramplarının bebeğe doğrudan zararlı bir etkisi yoktur. Ancak magnezyum ve kalsiyum eksikliği sonucu oluşan dengesiz beslenme, erken doğum ve gelişme geriliğine neden olabilir. Kramp esnasında annenin yaşadığı gerginlik ve stres de bebeği etkileyebilir.

8- Krampları önlemenin yolu kalsiyumdan zengin beslenmektir.
Kalsiyumdan zengin beslenmek, düzenli egzersiz ve yürüyüş, uzun süre ayakta kalmamak, dinlenirken ayakları yüksekte tutmak, varis varsa varis çorabını giymek krampları önlemede en etkili yollardır. Krampların egzersiz veya masajlarla düzelmediği durumda hekim tavsiyesiyle kalsiyum ve magnezyum içeren ilaçlar almak gerekebilir. Hamile eğitimi ve yoganın da krampların oluşumunu engellemede faydası vardır. Yüksek topuklu ayakkabı giymemek, yatarken sol tarafa yatmak, yatmadan önce ılık bir duş almak, aşırı kilo alınmasından kaçınmak krampları önlemede büyük katkı sağlar..

9- Kas krampı geçirildiğinde yapılacaklar:
Kas krampı geçirildiğinde öncelikle sakin olmaya çalışmalısınız. Düz bir zemine uzanıp, size yardımcı olacak kişinin baldırınızdan tutarak, kramp girmiş bacağınızı 90 derece açıyla açması işe yarayacaktır. Yardım edecek biri yoksa ayağa kalkıp, ellerinizi sert bir yere dayayın. Kramp giren bacağınızı bükmeden yerde kaydırabildiğiniz kadar geriye doğru kaydırın. Bu esnada diğer bacağınızı dizden bükebilirsiniz. Bir süre bacağınızı bu şekilde hareket ettirin. Son aşamaya geldiğinizde, yani zorlandığınızda bacağınızı bu pozisyonda tutabildiğiniz kadar tutun. Diğer bacağınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş bacağınıza yardımcı olabilirsiniz.

Eğer deniz ya da havuzda kramp girmiş ise yapabileceğiniz tek şey sakin olup, karaya doğru sırtüstü, kendinizi yormadan yüzmektir. Kramplardan uzak durmak için aşırı sıcak günlerde sıvı tüketimine özen göstermelisiniz.

10- Kramplar kalıcı değildir.
Kramplar genelde lohusalık döneminde hafifler ve sonrasında da geçer; yani kalıcı kramplar görülmez.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2614
favori
like
share