Çocuklara Yeme Becerisi Kazandırmanın Püf Noktaları - Çocuklara Yeme Becerisi - Çocuklara Yeme Becerisi Kazandırma

Anne-babalar ve öğretmenlerin yemek yemeyle ilgili en büyük amacı, çocukların yemek yeme davranışlarını geliştirmek ve büyümesine katkıda bulunmaktır. Çocukların, yemek yemeyle ilgili yemek masasına zamanında gelmek ve yemek bitene kadar oturmak gibi sorumlulukları kazanması çok önemlidir. Bu sorumluluklar, çocuğun, yemeğin ve sosyalleşmenin önemini kavramasına yardımcı olur.
Çocuklar en çok, her gün beraber oldukları yetişkinleri model alarak ve taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle aile üyelerinin, öğretmenlerin ve çocuklarla ilgilenen diğer kişilerin yemek yemeyle ilgili model olmaları çok önemlidir. Çocuğunuzun yemek zamanındaki davranışlarıyla ilgili bir endişeniz varsa, bunu çocuğunuzla ilgilenen herkesle (anne, baba, öğretmeni, bakıcısı gibi) beraber konuşun.Çocuğunuzun yemek zamanındaki davranışlarını gözleyin. Bu davranışlardan hangilerini değiştirmesi gerektiğini, yemekte yediği ve yemediği besinleri ve neler yemesi gerektiğini tespit edin.

Küçük çocuklar daha az kaloriye ve ufak porsiyonlara ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuza sunduğunuz porsiyonlar konusunda gerçekçi olun. Ondan yiyemeyeceği kadar büyük porsiyonları bitirmesini beklemeyin. Hatta porsiyonlarını kendisinin belirlemesine ve tabağına koymasına izin verin.

Çocuklar kendileri için gerekli besini ve enerjiyi birkaç öğünle alırlar. Sadece bir yemek zamanında çocuğunuzun iyi yemesine odaklanmak yerine, çocuğunuzun gün boyunca yeterli besin ve enerjiyi almasına dikkat edin.

Yemek seçen çocuğunuzun farklı yemekler denemesini isteyebilirsiniz, ancak bir çatışmaya girmeyin. Çocukların yeni besinlere alışması zaman alabilir. İlk zamanlarda sadece yemeğin tadına bakabilir. Çocuğunuza bir öğünde sadece bir tane yeni yemek verin.

Herkesin sevdiği ve sevmediği yiyecekler vardır. Çocuğunuzun tercihlerine saygı duyun. Çocuğunuzun sevmediği ve yemediği yemekler yerine aynı besin değerine sahip başka yemekler sunun. Ya da aynı besini; haşlayarak, çiğ, farklı keserek veya sevimli şekiller vererek hazırlamayı deneyin.

Özellikle okul öncesi yaşlarda çocuklar, sade, karışık olmayan yemekleri severler. Yiyeceklerin yaşına uygun olduğundan emin olun.

Çocuğunuzu bir yemeği yemesi için zorlamayın, nedenler açıklamayın, baskı yapmayın. Çocuğun yemek yemesiyle çok ilgilenmek, çocuğun dikkat çekmek için yemek yemeyi reddetme gibi bir alışkanlık geliştirmesine yol açabilir.

Çocuklar çevrelerindeki yetişkinlerden ve diğer çocuklardan etkilenirler. Çeşitli yemekler yemek konusunda çocuğunuza örnek olun.
Çocuğunuzun sevdiği yemekleri ödül veya tehdit olarak kullanmayın. Örneğin, yemesi karşılığında dondurma veya çikolata vaat etmeyin.

Çocuklar birtakım işlere dahil edildiklerinde daha işbirlikçi olurlar. Çocuğunuz yemek pişirmeyle ilgileniyorsa ona mutfakta size yardım etmesi için küçük görevler verebilir veya mutfak alışverişini beraber yapabilirsiniz.
Çocuklarınızın menüyü seçmelerine izin verin. Her yemekte onların seçeceği bir çeşit olmasını sağlayın. Ancak sizin seçtiğiniz yemeklerin de tadına bakmaları konusunda onlarla anlaşın.
Çocukların yemekleriyle oynamaları, yiyecekleri yerlere düşürmeleri normaldir. Çocuğunuzun yemeği kendi başına yemeye çalışmasını destekleyin. Uygun davranışlarda bulunduğunda onu takdir ettiğinizi belirtin. Çocuklarla rol yaparak sofra adabı üzerinde çalışabilirsiniz.
Ailece yenilen yemekleri öncelik haline getirmeye çalışın. Yemek zamanlarını, günlük olayların konuşulduğu, paylaşım zamanları haline getirin. Yemek masasının iyi düzenlenmiş olması, yemek sırasında sohbet edilmesi, yemek sürecini çocuk için daha zevkli bir hale getirir.
Yemeklerde televizyonu kapalı tutun. Televizyon seyrederken yemek yedirmeye çalışmaktan kaçının.
Çocuklarınızın yemekteki davranışlarını sürekli sorun haline getirmeyin. Uygun davranışlarda bulunduğunda onu takdir ettiğinizi belirtin. Yemek vakti harici başka bir zamanda çocuklarla rol yaparak sofra adabı üzerinde çalışabilirsiniz.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 554
favori
like
share