karaciğer yetmezliği - karaciğer yetmezliği nasıl tedavi edilir - karaciğer yetmezliği tedavisi

Kür’ü uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar
maydanoz
1- Ispanak-Maydanoz-Tere kürünün ( IMTK ) herhangi bir yan tesiri yoktur ve alınan ilaçlarla da etkileşmesi söz konusu değildir. Fiziksel performansta düşüş, konsantrasyonda azalma, sersemlik, sabah kalkıldığında uyuşukluk, aşırı kullanımdan dolayı toksisite, bağımlılık ve kürü bırakamama gibi endişe verici yan etkiler Ispanak-Maydanoz-Tere küründe söz konusu değildir. Ancak, bu kürü uygulamadan önce hekiminize danışınız ve önerilerinize uyunuz.
2- Hamile bayanların, hamileliklerinin ilk üç ayında maydanoz tüketirken ölçülü olmaları ve eğer düşük tehlikesi varsa, hamilelikleri boyunca maydanozdan uzak durmaları gerekir.
3- Mantar şikâyetleriniz varsa ve hekiminiz size bundan dolayı ilaç vermişse, bu süre zarfında maydanoz tüketimine ağırlık veriniz. Mantar tedavisine paralel olarak öğünlerinizde tüketeceğiniz maydanoz, mükemmel bir tedavi imkânı sağlamış olacaktır.
4- Düşük tansiyon şikâyetiniz varsa da maydanoz kürünü çok dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Çünkü maydanoz kürü tansiyon düşüklüğüne sebep olabilmektedir.
5- Kalsiyum eksikliği problemi ve osteoporoz rahatsızlığı olanların maydanozu ölçülü tüketmeleri gerekmektedir.
6- Maydanozun idrar söktürücü özelliği oldukça güçlüdür. Bu aynı zamanda vücuttan fazla su ve tuz atılması demektir. Eğer öğünlerinizde bol bol taze maydanoz tüketme alışkanlığınız varsa, bu alışkanlığınızda ölçülü olmanız gerekir. Çünkü maydanoz vücudun su ve tuz dengesini olumsuz etkileyebilmektedir.
7- İri ve geniş yapraklı, iri sapları ve dalları olan kocaman maydanozları ne kür amaçlı olarak ne de salatalarınızda kullanmayınız. Pazardan satın alacağınız maydanozların saplarıyla beraber boyları 20 cm. geçmemelidir. Yaprakları bol, yeşil ve küçük olmalı, gövde sapları ince olmalıdır. Kür için uygulayacağınız maydanozların aynı zamanda yapraklarının renk atmamış olmasına özen gösteriniz. Sararmaya yüz tutmuş olanlarını kesinlikle kullanmayınız. Satın aldığınız maydanozların körpe, taze ve diri olmalarına dikkat ediniz.
8- Hamile bayanların, hamileliklerinin ilk üç ayında bu kürü uygulamamaları gerekir. Hamile bayanların hamilelikleri boyunca hekimlerine danışmadan ilaç kullanmaları veya kendi başlarına bitkisel kür uygulamaları yanlıştır.
9- Karaciğer yağlanması tedavisi esnasında ceviz ve beyaz üzüm tüketimine ara vermek gerekmektedir.
10- On iki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamaları kesinlikle uygun değildir.
11- Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı ( yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı .. ) içilmemelidir.
12- Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.
13- Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

Kür

Kullanacağınız tere ve maydanozun sararmamış olmasına dikkat ediniz. Sararmış olanları kullanmayınız. Kullanılacak olan bitkiler maydanoz, ıspanak ve tere otudur. Sabah; maydanoz-ıspanak, akşam ise ıspanak-tere otu karışımı kullanılır. Kısaca:
Sabah ( Maydanoz+Ispanak ) karışımı uygulanır.
Akşam ( Tere otu+Ispanak ) karışımı uygulanır.

Saplarıyla birlikte, 5-6 yaprak ıspanak ve 10-12 tane maydanoz kaynamakta olan 2 su bardağı klorsuz suya atılır ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika yavaş yavaş haşlanır. Soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra 1 su bardağı içilir. Her sabah taze olarak hazırlanır. Aynı günün akşamında ıspanakla tere karışımı hazırlanır. Kaynamakta olan 2 su bardağı klorsuz suyun içerisine 5-6 adet saplarıyla birlikte ıspanak ve 9-10 tane tere (saplarıyla beraber) atılır ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika haşlanır. Ilıdıktan sonra 1 su bardağı içilir. Sabah ve akşam için ayrı ayrı hazırlanan bu karışımlar 1 hafta boyunca uygulanır. 1 hafta boyunca her gün uygulandıktan sonra 2. Haftada iki günde bir uygulanırken, 3. Haftada üç günde bir uygulanır. Bundan sonraki haftalarda, haftada bir olmak üzere 2 ay boyunca uygulanır ve kür tamamlanmış olur. İhtiyaca göre bu kür 6 ayda bir tekrarlanabilir. Her iki karışım da yemekten yarım saat önce veya yemekten en az bir saat önce içilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1114
favori
like
share