Seher vaktinin önemi nedir ve nasıl hesaplanır


SUAL : Seher vaktinin önemi nedir ve nasıl hesaplanır?
CEVAP: Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Yani, güneşin batışından, imsak vaktine kadar olan zamanın, son altıda biridir. Mesela, akşam 17.30'da, imsak da 5.30'da oluyorsa, gecenin tamamı 12 saat demektir. Bunun altıda biri, 2 saat eder. 5.30'dan çıkarılınca, 3.30 kalır. Saat 3.30'dan saat 5.30'a kadar, seher vakti demektir. Yaz ve kış, bu vakit azalıp çoğalır.

Teheccüd namazını ve vitri, seher vaktinde kılmak iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Gecenin sonunda uyanamayacağından korkan, gecenin evvelinde vitri eda etsin. Sonra yatsın. Gece sonunda uyanacağını ümit eden, vitri o zaman kılsın. Çünkü, gecenin sonundaki kalkmakta, rahmet melekleri hazır olur.) [Müslim]

(Gece seher vaktinde ve namazlardan sonra yapılan dua, kabul olur.) [Tirmizi]

(Seher vakti, Allahü teâlâ buyurur ki: İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim.) [Müslim]

Seher vakti, dua ve istiğfarların kabul olduğu zamandır. Ramazan ayında, sahur için kalkınca, seher vaktinde kalkılmış olur. Bu vakitte dua etmeyi, ganimet bilmelidir.

Allahü teâlâ iyileri överken, (Onlar seher vaktinde istiğfar eder) buyuruyor. (Zariyat 18) Hazret-i Yakub, oğullarına, (Sizin için yakında [seher vakti] Rabbime istiğfar edeceğim) dedi. (Yusuf 98)


Al-i İmran suresinin 17. âyetinde, sabredenler, sadıklar, namaz kılanlar, zekât verenler ve seher vakitlerinde istiğfar edenler övülmektedir. Hepsinden sonra, istiğfar edenlerin bildirilmesi, insanın her ibadetini kusurlu görüp, daima istiğfar etmesi içindir.
Fırsat ganimettir. Ömrü faydasız işlerle geçirmemeli, Hak teâlânın rızasına uygun şeylere sarf etmeli! Beş vakit namazı, tadil-i erkân ile ve cemaat ile eda etmeli. Teheccüd namazı kılmalı, seher vakitlerini istiğfarsız geçirmemeli, gaflet uykusuna dalmamalı, ölümü ve ahireti düşünmeli, haram olan dünya işlerinden yüz çevirip, ahiret işlerine yönelmeli. Dünya kazancı için zaruret miktarı çalışmalı, diğer vakitlerde, ahireti kazanmak için meşgul olmalıdır. (Mektubat-ı Masumiyye)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3870
favori
like
share