bel sağlığına dikkat - bel sağlığını korumak için tavsiyeler - belinizi nasıl korursunuz1 Herhangi bir ağırlığı taşımanız gerekirse yükü vücudunuza simetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyınız.
2 Cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken belinizin eğik değil de dik pozisyonda olmasına dikkat ediniz.
3 Ağır bir yükü kaldırmayı denemeyiniz. Kaldırmak zorundaysanız başkalarından yardım isteyiniz.
4 Hafif dahi olsa yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırınız ve çömelerek alınız.
Belden eğilmeyiniz. Yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırınız
5 Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayınız, yanına iyice yaklaşınız ve öyle alınız. Bir cismi yerden alırken de önce onu bedeninize doğru yaklaştırıp sonra yükseltiniz.
6 Bir eşyayı taşırken de onu gövdenize yakın tutunuz. Taşınacak eşya vücudunuza ne kadar yakın olursa omurganıza binen yük o kadar azalacaktır.
7 ıki kişi iseniz ve bir eşyayı iki ucundan tutarak taşımanız gerekiyorsa, birbirinize haber vermeksizin eşyanın bir ucunu asla bırakmayınız.
8 Bir cismi kaldırmadan önce onun ne derecede ağır olduğunu tahmin etmeye çalışınız, ondan sonra yaklaşınız. Kaldırma işlemine geçmeden önce cismi hafifçe yoklayarak bir kez de test ediniz ve ağırlığı hakkında tam bir fikir edindikten sonra kaldırınız.
9 Cisimleri bedeninizle değil de önce beyninizle kaldırdığınızı unutmayınız. Bunun için ağır bir yükü mutlaka kaldırmanız gerekiyorsa, haltercilerin yaptığı gibi çok iyi konsantre olunuz. Kaldırırken yavaş ve temkinli hareket ediniz, ani hareketlerden kaçınınız. Adalelerinize ani yük bindirmeyiniz. Kaldırma esnasında karın kaslarınızı kasarak bütün kas gruplarınızı aynı anda çalıştırınız. Karın ve sırt adalelerinizin kasılması omurganızı destekler.
10 Ağır bir yükü belinizden daha yükseğe kaldırmayınız. Hele bu yükü başınızdan yukarı kaldırmayı denerseniz tam bir felaket olabilir.
Ayakta iken belinizi sağa veya sola doğru rotasyon yaptırıp eğilerek yerden birşey almayınız.

Yük elinizde iken dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, ayaklarınızın yerini değiştirerek dönünüz.
Beliniz geriye doğru eğilmiş vaziyetteyken sırtınıza ağırlık yüklemeyiniz. Mutlaka yüklemeniz gerekiyorsa dizleriniz biraz kırılmalı ve vücudunuz öne doğru hafif eğik olmalıdır.
Ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek veya iterek tek başınıza gotürmeyiniz.
Bir cismi taşırken ayaklarınız yere sağlam basmalıdır. Her iki ayağınız arasındaki mesafe yaklaşık omuz genişliğinde olmalı ve ayak uçlarınız dışa bakmalıdır.
Sandalye veya koltukta otururken dik bir pozisyonda olmaya gayret ediniz ve bunu alışkanlık haline getiriniz. Bu esnada diz eklemlerinizin kalça eklemlerinden daha yüksekte bulunmasında, ayak tabanlarının yere temas ederken düz konumda olmasında ve yere rahatça basmasında yarar vardır. Otururken zaman zaman pozisyon değiştirmeniz iyi olur.
Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayınız. Stabil olmayan bozuk koltukların ve yumuşak iskemlelerin belinizi tehdit ettiğini unutmayınız. Kol konacak sandalye ve koltukları tercih ediniz.
Sandalyede otururken ayaklarınızın altına bir basamak çekerseniz daha rahat edersiniz.

Abdest alırken, dişlerinizi fırçalarken ya da elinizi, yüzünüzü yıkarken lavaboya doğru eğilmeyiniz;
belinizi olabildiğince dik tutmaya gayret ediniz. Bu yüzden evinizdeki lavaboların mümkünse biraz daha yüksekçe yapılmasını sağlayınız.
Hergün ez az 15 dakika yürüyünüz. Yürüme mesafesini giderek artırınız.
Bir defa bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz, uzman doktorun size vereceği egzersizleri aksatmadan yapınız. Çünkü düzenli egzersiz yapanlarda ağrının tekrarlaması daha seyrek görülmektedir. Kronik ağrısı olan hastalar hafif ağrılı dönemde bile egzersizlerden yararlanırlar.
Sağlıklı olsanız bile her gün kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapınız. Karın, sırt ve kalça adalelerinin vücudun tabii korsesi olduğunu unutmayınız.
Egzersizleri, altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zemin üzerinde yapınız .
Egzersiz hareketlerinin
sayısını gün geçtikçe yavaş yavaş artırınız. Başlangıçta aşırılığa kaçmayınız.
Spor veya egzersiz yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınınız.
Spor veya egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapınız.
Egzersiz sonrasında şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa uzman doktora danışınız. Bir saati geçen rahatsızlık sözkonusu ise o hareketi yapmayınız.
Günlük yaşantınızda ani hareketlerden sakınınız. Özellikle yataktan veya koltuktan kalkarken ani hareket yapmayınız.
Sandalyeden kalkarken bir ayağınız diğerinin önünde olmalı, bacak kaslarınız ve kollarınızın yardımıyla kendinizi yukarıya doğru iterken sırtınız dik pozisyonda bulunmalıdır.
Yüksek iskemlelerde veya benzeri yüksek yerlerde oturmak bele binen yükü artırır. Bundan kaçınınız

Televizyon seyrederken veya herhangi bir gösteriyi izleken koltukta sırtımızı kamburlaştırmak rahatsızlıklara yol açar.
Hergün beyaz peynir ve bir tabak yoğurt yemeyi yada bir bardak az yağlı süt içmeyi adet haline getiriniz Güneş ışığında n yeterince istifade ediniz.
Vücüt ağırlığınızı sürekli kontrol altında tutunuz. Alınan her fazla kilonun vücüdünüz ve beliniz için ilave bir yük olduğunu , bununda belinizin biyomekaniğini olumsuz yönde etkilediğini unutmayaınız.Eğer kilonuz fazla ise ve bunu bir türlü veremiyorsanız , bir uzman doktor ve diyetisyene başvurunuz. Gerekirse psıkologdan da yardım isteyerek kararlı bir şekilde kilolarınızı veriniz.

Uzman hekime danışmadan bel korsesi kullanmayınız. Çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayınız.
Kesin teşhis konulup bel ağrınızın nedeni anlaşılma-dan belinizi asla çektirmeyiniz ve maniplasyon (el ile müdahale) yaptırmayınız. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayınız.

Üzüntü ve stresler in bel sağlığınızı da olumsuz yönde etkilendiğini blerek ruh sağlığınıza özen gösteriniz. Ailevi sosyal veya iş hayatınızla ilgili problemlemlerinizi çözmek için gerekirse ilgili doktor ve şahıslardan yardım isteyerek köklü bir çözüme gidiniz. Lüzumu halinde bulunduğunuz ortamı geçicide olsa değiştiriniz veya tatile çıkınız.

Yaptığınız işi seviniz.Stres altında ve iş yerinde mutsuz olan kişilerde bel rahatsızlıkları dah sık görülür. Bu nedenle meslek seçimi konusuna henüz hayatın başındayken gereken önemi veriniz.

ınsan günlük yaşantısında gerginlikten kurtulmanın yollarını bilmeidir.Bu çeşitli kültürlere mensup kişirlede farlı şekillerde gerçekleştirilebilir. Bir hintli yogo bir başkası meditasyon yaparken;semavi dinlere mensup şahıslar ise evrendeki hayranlık uyandıran muazzam nizamı eşsiz sanatı harika yaratılışı düşünerek tefeküre dalabilirler.

Uzun topukluveya topuksuz ayakkabı giymeyiniz. Ayakkabınızın topukları normal , ökçeleri yumuşak olsun .Orta topuk ayakkabılara alıştığınızda bunu mümkün mertebe değiştirmeyin.
Sandalye veya koltuğa oturmak için kendinizi oturağınızın üstüne sanki düşüyormuş gibi bırakmayınız.Yavaş yavaş kontrollü olarak oturma pozisyonuna geçiniz.
Sandalye veya koltukta otururken, bir cismi (hafif dahi olsa) öne dogru eğilerek yerden almayınız.

Belinizin ağrıdığı dönemlerde alafranga tuvaletleri tercih etmelisiniz. Tuvalete otururken en azından tek elinizi destek olarak kullanmalısınız.
Tuvalet ihtiyacınızı giderirken oturur pozisyonda öne doğru eğilmeyiniz. Agrılı dönemde alafranga tuvalette ters oturmanız bu açıdan yarar sağlayabilir.
Mutlak sert yatak stirahatinde iken ayaklarınızın altına birkaç yastık koyarak yükseltmeniz daha iyi olacaktır. Bu esnada yemeklerinizi yatarak yiyebilirsiniz. Namazlarınızı sağ yanınıza doğru yatarak işaretle kilabilirsiniz. Yastığınızın alçak olmasında yarar vardır. Bu pozisyonda yorulursanız yan yatabilirsiniz
Yan yatışta kalça ve dizlerinizden çekerek bacaklarınızı toplar ve ana rahmindeki gibi kıvrılarak durursanız rahat edersiniz. ıki bacağınızın arasına yumuşak bir yastık koymanız da iyi olur.

Doktorunuz mutlak yatak istirahati vermişse tavsiyesine uyunuz. Bu tedavi esnasında ağrınız artıyor, durumunuz kötüye gidiyorsa doktorunuza bildiriniz. Birkaç gün içinde iyileşirseniz yine doktor unuzu haberdar ediniz. Uzman doktor hasta nın tedaviye vereceği cevaba göre bu süreyi artırıp azaltabilir. Zaten ilk birkaç gün sonra sında hastalığın genel seyri kendisini belli eder. Prensip olarak hasta becerebildiği anda normal yaşantısına dönmelidir. Kriter hayat kalitesidir. Lüzumsuz uzamiş yatak istirahati doğru değildir.

Yorgunluga bağlı olarak beliniz ağrıyorsa usulüne uygun yapılan 10 - 15 dakikalik istirahat en iyi ilaçtır. Tam rahatlamak ve gevşemek için ayaklarınızı sandalyeyle yükseltirken boynunuzun altına da küçük bir yastık koyabilirsiniz.
Sırtüstü yatarken yüksek yastık kullanmayınız.
Yatagınız bel hizasından itibaren kırılabiliyorsa 45 derecelik bir açı oluştura cak tarzda ayarlayarak sırtı nızı dayar ve dinlenebilir siniz. Böyle bir yatağınız yoksa iskemleyi devirerek arkalığın üzerine yastık koyup aynı şekilde dinlenebilirsiniz

Bacaklarınız düz pozisyondayken, ayakta dimdik uzun süre hareketsiz kalmayınız. Münavebeli olarak bir ayagınızı öne doğru uzatıp pozisyon değiştiriniz veya yürüyünüz.
Sağlıklı iken düzenli olarak spor yapınız. Yüzmeye önem veriniz, yürümeyi ihmal etmeyiniz.

Daha önce bel rahatsızlığı geçirmişseniz, güreş, boks, judo, futbol, basketbol gibi mücadele sporlarından ve halter, jimnastik, golf, tenis gibi uğraşlardan uzak durunuz. Bunların yerine yürüme ve yüzme gibi sporları tercih ediniz. Beli fazla eğmeden bisıklete binmek de faydalıdır.
Çocukları nız hızlı gelişsinler diye onlara aşırı antrenman veya gereğinden fazla spor yaptırmayınız.

Çocuklarınız oturarak ders çalışırken öne veya yana eğik durmamaları konusunda onları sık sık uyarınız. Masada uzun süre çalışması gereken kişilerin öne eğilmemeleri için çalışma yüzeyinin bir miktar eğimli olmasında yarar vardır. Masanızın altına da ayak dinlendirme basamağı koyunuz.

Raflardan kitap veya herhangi bir eşyayı alırken önce ayağınızın altına yükseltici birşey koyunuz ve o eşyanın hizasına yükseldikten sonra alınız.
Çamaşır asarken yukarıya doğru uzanarak belinizi germeyiniz. ıpin seviyesini boyunuza göre ayarlayınız.

Ayakkabınızı bağlamanız veya benzer bir hareket yapmanız gerekiyorsa, çömelerek veya yüksekçe bir cismin üstüne basarak yapınız.
Yataktan kalkarken önce tam yan dönünüz, daha sonra ellerinizle yandan destek alarak oturur pozisyona geçiniz ve öyle kalkınız. Alttaki resimde görüldügü gibi kalkmak yanlıştır. Yatmak için ise önce yatak kenarına oturunuz ve bacaklarınızı yukarıya çekerken gövdenizi yatağa uzatınız.
Otomobil kullanirken koltugunuz sert olsun, arkaya dayandiginizda koltuk belinizi desteklesin ve adeta kavrasin. Uzun yola çikarken de belinizi ince bir yastikla destekleyiniz.

Otomobile bindiginizde koltugunuzu pedallara yakin olacak şekilde ayarlayiniz. Dizlerinizin de kalçanizin biraz yukarisinda durmasini saglayiniz. Aksi halde beliniz rahat etmez.

Uzun süre araç kullanmayınız. şayet önünüzde katedilecek çok uzun bir yol varsa sık sık mola vermeyi ve bu esnada biraz yürümeyi tercih ediniz.
Arabanızın bagajını boşaltırken de eşyaları öne, ileriye dogru uzanarak almayınız. Önce bir ayagınızı tamponun üzerine koyunuz, sonra belinizi fazla egmeden bagajı boşaltınız.
Çocuklarınız okula giderken çantalarında mümkün mertebe az yük taşıtmaya çalişınız. Bunun için sadece o günkü dersleri ilgilendiren kitap ve ders gereçlerini yanlarına almaları konusunda onları egitiniz.
Ütü yaparken tek ayagınızın altına 15-20 santimetre yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltiniz, belinizin rahatladıgını göreceksiniz. Bir süre sonra basamagın üzerine öbür ayağınızı koyunuz.

Elektrikli süpürgeyle veya paspasla yerleri temizlerken öne doğru egilmeyiniz ve belinizi dik bir pozisyonda tutmaya gayret ediniz. Bu nedenle uzun saplı süpürge kullanmak daha yararlı olacaktır. Bahçede çalışırken de uzun saplı aletleri tercih ediniz.

Yatağınız sert olsun. Yattığınız zaman vücudunuz yatağa gömülmesin. Vücudu degişik şekillere sokan, stabil olmayan yumuşak veya çöküntülü yataklar sağlıklı değildir. Altında sunta veya tahta olan yataklar ile üzerine yatıldıgında omurganın fizyolojik kıvrımlarına uyum gösterebilen kaliteli ortopedik yatakları tercih ediniz.
Bilgisayar karşısında saatlerce hareketsiz veya uygun olmayan pozisyonda kalmak beli rahatsız eder. Bilgisayarda çalişirken başınız dik, beliniz ve kalçalarınız arka kısmı destekli, köprücük kemikleriniz yere parelel durumda olmalıdır. Gözleriniz ekranın üst düzeyi hizasına yakın konumda ve ekranı tam karşıdan görecek pozisyonda bulunmalıdır. Kollarınız rahat, önkol ve bilekleriniz aynı çizgi üzerinde yere paralel olmalıdır. Ayaklarınızı bir destek üzerine koymanız daha uygundur.

Daha önce bel rahatsızlıgı geçirdiyseniz zıplama hareketi yapmayınız ve yüksek bir yerden asla atlamayınız
Saglıklıyken, günlük yaşantınızda tembel olmayınız, hareketliligi tercih ediniz. Fazla harekete izin vermeyen iş ve hayat düzeni belinizi tehdit eder. Buna karşılık otobüs ya da metroda bir durak önce inmek, asansör yerine merdiveni kullanmak size çok şey kazandırır.

Yürürken veya ayakta dururken vücudunuzun dik bir pozisyonda olmasına özen gösteriniz. Ağırlıgınızı her iki bacağınıza eşit olarak paylaştırınız. Ayakta dururken her iki omuz ve kalçanızın aynı hizada olmasına dikkat ediniz. Dogru duruşta çene içeri çekilmiş, baş dik, sırt ve bel düzdür. Bu duruşta kulaktan yere indirilen dik çizgi omuz ve kalçanın ortasından ve ayak bilegi önünden geçer. Ayakta dururken sırt kambur, bel çukur, karın öne sarkık, gögüs yassılaşmış ve çene öne çıkmış olursa bu yanlıştır. Böyle bir pozisyon bele rahatsızlık verirken iç organlar da basınç altında kalır.


alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 411
favori
like
share