Dizlerinden sorunu olan pek çok insan çare arıyor..'Yaşlanmaya bağlı diz romatizması' diz kıkırdağı bozulması ve kaybının biraz abartılmış, ağırlaşmış şekli gibidir. Siz yaşlandıkça eklem kıkırdağınızda biraz bozulma ve kayıp normaldir. Diz eklemi kıkırdağının kaybı veya bozulmasına ayak uydurmak için yaptığı değişimler kontrol altından çıktığında romatizmal bir sorun haline gelmektedir. Yaşlanmaya bağlı eklem kıkırdağı ve yapısındaki bozulmaların sadece dizlerde değil, kalça ve el parmak eklemlerinde de sık görüldüğünü hatırlatalım.

ORTA YAŞLILAR VE GENÇLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Diz romatizması ileri yaşlarda daha çok görülen bir sorundur ama orta yaşlarda, hatta gençlerde de görülebiliyor. Gençlerde görülmesinin ilk nedeni, kilo fazlalılığı ve şişmanlık sorunudur. İkincisi, yanlış yapılan egzersizler, hareketler, diz ekleminin maruz kaldığı travmalardır. Özellikle kilo fazlalığına bağlı mekanik yüklenme diz ekleminin kıkırdak yapılarında, kas ve kirişlerinin tutulma yerlerinde hatta eklem kapsülünde zorlanmaya, bozulmaya yol açıyor. Yaşın ilerlemesi ile bu dokuların yaşlanması, yıkım süreçlerinin yapım ve tamir süreçlerinin önüne geçmesi ve genetik eğilim de etkili oluyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Diz romatizmasının en önemli belirtisi eklem ağrısıdır. Hastalığın ilk dönemlerinde ağrı hareketle ortaya çıkar, dinlenmekle azalıp kaybolur. İleri safhada ağrı sürekli hale gelir. Eklem tutukluğu az veya çok hemen her hastada vardır. Özellikle, uzun süre hareketsiz kalındığında ilk hareketlerde tutukluk yaşanması tipiktir. Eklemlerde zaman zaman şişme, hatta kızarıklık da görülebilir. İleri dönemlerde ağrı sürekli hale gelir, özellikle gece istirahatta bile can sıkıcı ağrılar ortaya çıkar. Önemli bir problem de diz hareketlerindeki ilerleyici sınırlanmadır. Bu sınırlanma eğilmeyi, doğrulmayı, oturmayı, kalkmayı, namaz kılmayı, tuvaleti kullanmayı bile zorlaştırabilir.

NASIL TEŞHİS KONULUYOR

Diz romatizmasının teşhisini çoğu kez hastalar kendisi koyar! Bununla birlikte iyi bir uzman değerlendirmesi doğru teşhis ve planlı bir tedavi için zorunludur. Röntgen incelemeleri gerekebilir. Bazen kesin teşhis için diz sıvısı alınarak incelemek, kan analizlerinden istifade etmek zorunda kalınabilir.

NELER YAPILMALI

Son zamanlarda kollajen hidrozilatları ile dizin kıkırdak yapısının tamirine destek olunabileceğini gösteren birçok çalışma vardır. Özellikle Orta Avrupa’da futbol ve kayak sporu ile uğraşanlar, kilo fazlalılığı olanlar, özellikle fazla kilosu olan yaşlılar dizlerine destek olmak için kollajen hidrozilatlarından faydalanıyorlar. Dünyaca ünlü bazı futbol takımları, kayak milli takımları dizlerini bu doğal destekle güçlendiriyorlar. Faydalı olabilmesi için kollajen hidrozilatlarının günde 10 gram civarında alınması tavsiye ediliyor.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1398
favori
like
share