Melek Balığı - Akvaryum - Akvaryum Balıkları - Tatlı Su Balıkları
Nesillerdir akvaryum ortamında üretilen melek balıklarının doğal görüntülerinin dışında doğru çaprazlamalarla pek çok renk ve kuyruk türü elde edilmiştir. Genel olarak melek balıkları:

A- Yüzgeç biçimleri

B- Renkleri

şeklinde iki ana madde altında inceyebiliriz.

A- Yüzgeç biçimlerine göre melek çeşitleri:

Melek balıklarına ana özellikleri balığın gövdesinden aşaği ve yukarı yönde gövdesine nerdeyse dik olarak uzanan yüzgeçler tarafından kazandırılmıştır. Bu özellik melek balıklarını bütün akvaryum balıklarından ayıran en temel farktır ve balığı çok gösterişli ve iri yapmaktadır.

Yüzgeç şekillerine göre melek balıklarını 3’e ayırmak mümkündür.

1- Normal / Düz Yüzgeç: Kuyruk ve kanatlar kısadır. Balığın şekli yuvarlağa yakındır. Yüksekliği 45cm’in altındaki akvaryumlarda çok rahatlıklar bu yüzgeç tipinde melekler yetiştirilebilir. Diğer türlere göre hareket kabiliyetleri daha fazladır. Erkek ve dişi ayrımı normal yüzgeçli balıklarda daha belirgin bir şekilde yapılabilir.

2- Yüksek Kanat: Balığın sırt ve karın yüzgeçleri uzundur. Olduğundan çok daha görünen yüksek kanatlar için su yüksekliği de kanatların rahatça hareket etmesine ve balığın dolaşmasına imkan verecek şekilde yüksek olmalıdır. Tül kuyruktan daha dengeli bir vucüt yapısına sahiptirler. Son zamanda melekler üzerinde yapılan üretim çalışmalarında daha uzun kanat boyları ile birlikte yüksek gövdeler de elde edilebilmiştir. Yüzgeçler akıntısı fazla olmayan ortamlarda kendini gösterecektir.

3- Tül Kuyruk: Bu türler son derece uzun, nerdeyse yerlere değecek izlemini veren kuyruklara sahiptirler. Kuyruk ağırlığından ötürü balık sürekli başı yukarıda kalacak şekilde yüzmek zorundadır. Yaşı ilerledikçe iyice uzayan kuyruklar balığın hareket kabiliyetini de kısıtlar. Bu türler aynı zamanda yüksek kanatlıdırlar.


B- Renklerine göre melek çeşitleri:

1- Silver: Melek balıklarının vahşi doğadaki görünümleri olan bu türde gövdenin üst kısımları mat, karın kısımları parlak gridir ve gövdenin üzerinde burundan kuyruğa kadar 3 adet gövdenin dikine koyu çizgiler vardır. Gözler 5. aydan sonra kırmızı renk alır.

2- Zebra: Dikine çizgi sayısı 3’ten fazladır. Bazı çizgiler kesik kesit hatta bazı bölümleri puanlı olabilir. Genel olarak bu iki tür diğerlerine göre daha yavaş büyürler.

3- Hayalet: Koyu gri renk gövdenin üzerinde yer yer daha açık renk alanlar bulunmaktadır. Genellikle bu açık renk balığın kafa bölgesi civarındadır.

4- Gold: Melek balıklarının çekinik özellik gösteren bu çeşitinde gövde mat sarı renklidir. Bazı gold türleri koiler gibi tam beyaz gövde rengine sahiptirler. Kafa bölgesi ise daha koyu sarı olmaktadır.

5- Mermer: Balık siyah-beyazdır. Gold geni bulunan türlerin kafaları 4. aydan sonra turuculaşır. Yaş ilerledikçe bu turunculuk daha da belirginleşecektir. Siyah ve beyaz arasında belirli bir oran yoktur, siyah daha belirgindir. Ancak genel olarak bu ik renk birbirinden net olarak ayrılır.

6- Koi: Gold-mermerin aksine balıkları ilk aydan itibaren kafalarında turuncu renklere sahiptirler. Diğer bir özellik ise gövdelerindeki beyaz renk lekesiz ve net bir tondadır, gold gibi mat sarı bir gövde rengine sahip değildir. Yer yer gövdelerinde siyahlıklar bulunur ancak bu da mermer desendekiler gibi balığın önemli bir bölümünü kaplamaz.

7- Siyah: Tamamen siyah ve siyaha çok yakın koyu gri renklidir

8- Albino: Bütün canlılarda olduğu gibi melek balıklarında da renk pigmentinin oladığı genler düz beyaz bir renge sahipir. Bu türlerin gözleri de doğal olarak kırmızı olacaktır.

9- İnci gövde: Gövde jelatin kaplı gibi parlak pullarla kaplıdır. Daha koyu ve siyah lekeler, çizgiler de bulunabilir. Bu türler de çoğunlukla kırmızı gözlü olurlar. İnci gövde, melek çeşitleri arasında en dikkat çekici türlerin başında gelmektedir.Kaynak:Mehmet C. SAVAŞKAN

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2453
favori
like
share
Nehir Tarih: 13.11.2009 14:31
Melek balıkları kendi çiftlerini kendileri seçerler, gruplar halinde veya sadece bir çift olarak akvaryumda tutulmaları gerekir. Bakımları ve üremeleri cok kolay olan melek balıkları çitfleştirme esnasında tek bir çift olarak tutulurlarsa daha iyi verim alınır. çiftler tutulduktan en fazla 15 ay sonra dişi yüzlerce(bazı zaman 1000 adet) yumurtayı akvaryumda bulunan temiz, geniş akvaryum bitkilerinin üzerine, akvaryum camına veya temiz düz bir yüzeye bırakır. dişi yumurtaları bıraktıktan sonra onları daima kontrol eder ve döllenmemiş yumurtaları öteki yumurtalardan ayırır.çiftler yumurtaları ve yumurtan çıkan yavru balıkları kendisi yetiştirir ve onları korur.

Tavsiyeler/seçim:


Melek balığı besleyenler bu üç türü birbirinden ayırmak için ağız ve burun şekillerine bakmalıdırlar. Aksi takdirde melek balığının P.altum, P.leopoldi veya P.scalare oldugunu anlamaları üretmede yanılmalara neden olabilir. P. altum ile P.leopoldi' nin birleşmesi çok zordur bunun için üretmeye geçerken aynı tür melek balığı çift edilmesi çok uygun olacaktır. Pterophyllum scalare en kolay üreyebilen türdür.

Yorum/Bilgi: Asıl sorun olan, akvaryumcularda satılan melek balıklarının 3 türününde aynı akvaryumda satılmalarıdır. çünkü üremesi zor olan Pterophyllum altum melek balığı akvaryumculara alımda daha düşük fiyatla verilmesidir. Balık sever müsteriler geldiğinde daha gelişmemiş olan melek balıklarını gözü kapalı olarak alır; çünkü bu türlerin aralarındaki farkı bilmezler. Bu bağlamda eğer bu akvaryumcu Avrupa'da olsaydı müsteriyi kandırma cezası olarak 3 gün kapatma ve para cezası (400 €-(2008) ile cezalandırılırdı. Eğer bir mal satılıyor ticaret yapılıyor ise kullanma kılavuzunu satıcı mutlaka vermelidir. Burada kullanma kılavuzundan maana bilgi ve bilgilendirmedir. Ama ülkemizde bu durum çok farklıdır. insanlar bazı deneyimlerden sonra büyük akvaryuma yönelirler sebebi ise yaşamış oldugu balık yetiştirme ve beslemedeki deneyimlerdir. Melek balıkları için yüksek ve en az 100 cm lik akvaryumlar uygundur. Melek balıkları en az 6-15 aylık olduklarında iç güdüsel olarak çift tutarlar ve ürerler. Yavrular ise artemia ile beslenmelidir.

Kaynak ve referanslar: Bize bu araştırmamızda yardımcı oldukları için Dr. Joanne Norton' a ve The Angel Fish Society (Melek balıkları Birliği)' ne teşekkürlerimizi sunarız.alıntı...