Nöroşirurji Derneği Sekreteri Dr. Ayhan Aktar yasal boşluklardan yararlanılarak Türkiye'deki hastaların kök hücre tedavisinde denek olarak kullanıldığını öne sürdü.

Türk Nöroşirurji Derneği Sekreteri Doç.Dr. Ayhan Aktar, Sağlık Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgeyle Bakanlığın embriyonik kök hücre konusunda yaptığı çalışmalar sonuçlandırılıncaya kadar bu konuda araştırma yapılmasını durdurmasının, doğru bir karar olduğunu bildirdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Türk Nöroşirurji Derneği Sekreteri Doç. Dr. Aktar, bakanlığın kök hücre araştırmalarıyla ilgili görüşlerine katıldıklarını söyledi.

Kök hücre çalışmalarının, geleceği olan, ancak henüz yan etkileri bilinmeyen çalışmalar olduğunu belirten Doç. Dr. Aktar, kök hücrelerinhem kendini yenileyebilme hem de farklılaşma özelliklerini bir arada barındırabildiğini ifade etti.

"UMUT TACİRLİĞİ" DOÇ. DR. AYHAN AKTAR, ŞUNLARı SÖYLEDI: SAĞLıK BAKANLıĞı'NıN GENELGESINDEKI FIKIRLERE KESINLIKLE KATıLıYORUZ. BU, BIZIM DE ÇOK MUZDARIP OLDUĞUMUZ BIR KONU. TÜRKIYE'DE NÖROŞIRURJI ALANıNDA TICARETLE DEĞIL, BILIMLE UĞRAŞANLARıN HEPSI BU GÖRÜŞE KATıLıYOR. KÖK HÜCRE ÇALıŞMALARı, GELECEĞI OLAN ÇALıŞMALAR AMA YAN ETKILERI BILINMIYOR. İNSANLARDA DENEYSEL AMAÇLı KULLANıLıYOR, TEDAVI EDICI OLARAK KULLANıMı HENÜZ YOK. ANCAK TÜRKIYE'DE "TEDAVI AMAÇLı KULLANıLıYOR^" GIBI LANSE EDILDI. BU, ÇOK YANLıŞ. BUGÜN IÇIN INSANLARDA HERHANGI BIR BEYIN VE OMURILIK HASTALıĞıNDA BILIM DÜNYASıNCA ONAY GÖRMÜŞ VE HASTALıĞıN HIZMETINE SUNULMUŞ BIR KÖK HÜCRE TEDAVISI YOK. ÇALıŞMALARıN TÜMÜ, DENEYSEL DÜZEYDE. HASTALAR IÇIN BIR UMUT OLAN BU ARAŞTıRMALAR, ÜLKEMIZDEKI YASAL BOŞLUKLAR NEDENIYLE UMUT TACIRLIĞINE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR. DERNEK OLARAK BU AŞAMADA YAN ETKISININ NE OLDUĞU BILINMEYEN BIR TEDAVININ "HERŞEYE IYI GELIR" GIBI SUNULMASıNA KARŞıYıZ.TÜMÖR OLUŞTURUYOR

Doç. Dr. Aktar, bilimsel araştırmalarda embriyolojik kök hücrenin "teretom" adlı bir tümör oluşturduğuna ilişkin kesin bulguların elde edildiğini, bu bulguların çok önemli olduğunu belirtti. Üniversite ve araştırma hastanelerinin, etik kurulların onayı alınmadan kök hücre araştırması yapmalarının doğru olmadığını, bunun Avrupa'nın bütün ülkelerinde suç olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Aktar, şöyle devam etti:

"Hollandalı hastaya Türkiye'de tedavi yapılması, büyük bir başarı gibi sunulmaya çalışıldı. Bu hastaya Türkiye'de müdahale edilmesinin nedeni, bu işin Hollanda'da yasak olmasıdır. Üstüne üstlük bu tedavi, Türk hastaya da uygulanmış durumda. Etik kurul onayı alınmadan bu araştırmaların yapılması sakıncalı ama ülkemizde etik kurullar konusunda bir yasal boşluk var. Bu yüzden bazı özel hastanelerde kök hücreyle tedavi yapılıyor. Avrupa'daki bazı çok büyük laboratuvarlar da bu yasal boşluktan yararlanarak Türkiye'deki bazı insanları denek olarak kullanmak istiyor. Kısacası Türk insanının üzerinde yan etki çalışması yapmak istiyor. İnsanlarımızda yan etkinin ne olduğunu görebilirlerse, bütün dünyada bunun tedavi amaçlı kullanımı mümkün olacak. Eğer yasal boşluklar giderilmezse, Türkiye'deki bütün hastaneler ve insanlar dünyadaki laboratuvarların deneği olarak kullanılacak."

Doç. Dr. Ayhan Aktar, kök hücre konusundaki yasal boşluğun giderilmesi konusunda Türkiye Bilimler Akademisi'ne bağlı "Kök Hücre Grubu'nun bir çalışma yaptığını, grubun iki aylık zaman içinde yasal boşlukları gidermeye yönelik raporunu Sağlık Bakanlığı'na sunacağını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 743
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:21
sagol kardes