Depremin yıllar sonra etkisi, psikolojik sorunlar veya psikiyatrik hastalıklar olarak karşımıza çıkabiliyor.Depremde beynine darbeyi direkt veya dolaylı olarak alan şahıslarda intihar düşünceleri, başkasına zarar verme düşünceleri veya saldırganlık düşünceleri ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca depresyon veya travma sonrası stres hastalığı görülebilir. Çindeki büyük depremden sonra o sırada hamile olan kadınların çocuklarında şizofreni görülme oranının %4 olduğu tespit edilmiştir. Normalde bu oran %1 iken önemli bir artış görülmüştür.

New York Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte bir çalışma yapılarak bu risk tespit edilip şizofreni başlamadan önlem alınabilir.

Şahısların beyninin sol temporal ve frontal bölgesinde travma sonrası elektriksel bozukluk olabiliyor. Bu bozuklukları QEEG-Veri Bankası ile tespit edebilmek mümkün.

Veri Bankası bize geçirilmiş kafa travması ve depresyon varsa bilgi verir ve düzensizlik tespit ettiğimiz beyin bölgelerine neurofeedback dediğimiz beyin eğitim programını uygulamasında beynin düzenli hale gelmesi öğretilebilmektedir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 310
favori
like
share