karın bölgesinde yağ neden olur - karın bölgesi yağlanma sebepleri - kalça ve basenlerde yağlanma
Diyet Uzmanı Oya Yüksek, son dönemlerde göbek bölgesi yağlanmalarının önemli bir sorun haline geldiğini belirterek “Nedenleri arasında yüksek şekerli yiyecek alımının fazla olması, hareketsizlik ve insülin dengesizliği bulunuyor” dedi.

Memorial Tıp Merkezi Diyet Uzmanı Oya Yüksek yaptığı açıklamada, son dönemlerde görülen göbek bölgesi yağlanmalarının kalça-basen bölgesi yağlanmalarından daha büyük bir sorun haline geldiğini belirtti. Dyt. Yüksek, lokal yani bölgesel olarak tabir edilen bu tür yağlanmaların zayıf kadınlarda dahi görülebildiğine dikkati çekerek “Nedenleri arasında ise yüksek şekerli yiyecek alımının fazla olması, hareketsizlik ve insülin dengesizliği geliyor” dedi. Kandaki şekeri kontrol eden bu hormonun kandaki seviyesinin oldukça önemli olduğunu belirten Dyt. Yüksek, “İnsülin metabolizması bozulduğu zaman kan şekeri seviyelerinde ve bununla birlikte diğer kan değerlerinde bozulmalar ve özellikle bel-karın bölgesinde yağlanmalar oluşur. Bununla birlikte alınan yüksek karbonhidrat da bu rahatsızlığı tetikler” diye konuştu.

KORUNMAK İÇİN DİYET VE EGZERSİZ ŞART

Karın bölgesindeki yağlardan korunmak ve kurtulmak için diyet ve egzersizin önemine dikkati çeken Dyt. Oya Yüksek, “Yüksek karbonhidrat yerine daha düzenli dağılmış öğünler tercih edilebilir. Karbonhidrat alımında ise karışık karbonhidrat diye tanımlanan esmer tahıl ürünleri tüketilebilir” dedi. Dyt. Yüksek ayrıca salata ve yemeklerde zeytinyağı veya kanola yağı kullanılabileceğini ve öğün aralarında fındık ya da cevizin de tüketilebileceğini sözlerine ekledi.

Karın yağlarını eritmek için egzersizlerEgzersizlerden önce bilmeniz gereken, herhangi bir sağlık probleminiz varsa bunun egzersiz ile tetiklenip tetiklenmeyeceğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Egzersizlerden önce mutlaka 20 dakikalık ısınma evresiyle hazırlık yapmalısınız.Mekik: Kollarınız göğsünüze paralel olacak şekilde veya ellerinizi başınızın altında birleştirerek sırt üstü yatın. Dizleriniz bükük, ayaklarınız yerde olsun. Başınızı omuzlarla birlikte yavaş hareketlerle kaldırın.

Karnınızın alt kısmına kadar kalkın, ikiye kadar sayıp tekrar yatın. Kendinizi fazla zorlamadan yapabildiğiniz sayı kadar bu harekete devam edin. Bu hareketi yaparken boynunuzu zorlamaktan kaçının.

Ters mekik: Sırtüstü yatın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı bükerek yerden 10 cm kadar yukarıda tutun. Başınızı ve omuzlarınızı yukarı doğru kaldırırken dizlerinizi de yere 90 derece açı oluşturacak şekilde kendinize doğru çekin. İkiye kadar bu şekilde bekledikten sonra başınızı ve bacaklarınızı yavaş bir şekilde indirerek ilk pozisyonuna getirin. Hareketi tekrarlayın.

Çapraz mekik: Dizleriniz kırık, ayaklarınız yerde iken, elleriniz başınızın altında bir şekilde sırtüstü yatın. Sağ ayak bileğinizi sol dizinizin üzerine koyun. Başınızı ve omuzlarınızı sağ dizinize doğru kaldırın.

Başınız dizinize yaklaştıkça karın kaslarınızın gerildiğini göreceksiniz. Yavaşça geri yaslanın ve bu hareketi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın. Sonra aynı hareketi sol ayak bileğinizi sağ dizinizin üzerine koyup, sol dizinize doğru esneyerek tekrarlayın.


alıntı

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 902
favori
like
share