İşte Hırka-i Şerif'in emanetçisi
Veysel Karani'nin 57'nci kuşaktan torunu Gülay Köprülü anlatıyor
İşte Hırka-i Şerif'in emanetçisi

Bizzat Hz. Muhammed tarafından Veysel Karani'ye verilen hırka, bugün hâlâ binlerce kişi tarafından büyük bir saygıyla seyrediliyor. Her yıl Ramazan ayının ilk cuma gününden sonuna kadar Fatih'teki Hırka-i Şerif Camii'nde sergilenen hırkanın bugünkü 'emanetçisi', Karani'nin 57'nci kuşaktan torunu olan Gülay Köprülü


Her yıl Ramazan ayının ilk cuma gününden itibaren, Fatih’teki Hırka-i Şerif Camii normalin çok çok üzerinde bir ziyaretçi akınına uğruyor. Binlerce kişi kutsal emanetler arasında sayılan Hz. Muhammed’in hırkasını görebilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor. Muradına erenler, inançlarının temel direklerinden birisi olan peygamberlerine ait bir ‘emaneti’ görmüş olmanın verdiği keyifle evlerinin yolunu tutuyorlar.

Hz. Muhammed’in miraca çıkarken üzerinde bulunan bu hırka, bizzat kendisi tarafından Veysel Karani’ye verilmiş. Bugün de hırkanın koruyuculuğunu Karani’nin soyundan gelen kişiler yapıyor.


Sekiz parçadan oluşan, 1.20 cm uzunluğundaki bej renk hırka, genç develerin boğazlarının altındaki tüylerden dokunmuş. Cam kapaklı gümüş bir sandık içerisinde saklanan hırkanın yanındaki küçük şişedense çevreye hoş bir amber kokusu yayılıyor. Ziyaretçiler bu kokunun dünyada bir eşinin olmadığını söylüyor. Bu kutsal emanetin sergilendiği Hırka-i Şerif Camii ise 1851 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış.

1500 yıllık bu kutsal emanet, bugün Karani’nin 57’nci kuşaktan torunu olan, babasının 1966’daki vefatından sonra Gülay Köprülü’nün sorumluluğunda. Üç kız kardeşin en küçüğü olan Gülay Köprülü, kendi tanımlamasıyla son derece aydın bir kişiliğe sahip. Yaptığımız görüşmede de bunu çok net bir şekilde gösteriyor. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun olan Köprülü, mezuniyetinden sonra okulda hoca olarak kalmak istemişse de çeşitli nedenlerden dolayı bu isteğini gerçekleştirememiş. Bizi, kalabalık bir ziyaret gününde, kutsal emanetin saklandığı odada misafir eden Gülay Köprülü, sorularımızı yanıtladı.Haber: Güçlü ÖZGAN
Fotoğraf: Serkan ŞENTÜRK

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 494
favori
like
share