İyi anne-baba olmak için, iyi bir karı-koca olunÇukurova Üniversitesi Mediko Sosyal ve Özel Empati Psikolojik Danışma Merkezi uzmanlarından Psikolog Sabit Akbaş, iyi bir anne-baba olmanın, iyi bir karı-koca olmaktan geçtiğini söyledi.

Işıl-Işıl Çocuk Kulübü'nün veli seminerinde konuşan Psikolog Sabit Akbaş, çocuklarından yakınan velilerin öncelikle kendilerini gözden geçirmesini istedi. Çocuklar açısından iyi bir anne veya baba olmanın iyi bir çocuk yetiştirmede yeterli olmadığını vurgulayan Akbaş, şunları söyledi:

"Sevgi ve saygıya dayanan, birbirini sevdiğini söyleyebilen iyi bir karı-koca ilişkisi, çocuklar üzerinde her şeyden çok daha etkilidir. Eşler kendi ailelerinden kalan sorunları ertelememeli, evliliği ailelerinden kaçış olarak görmemeli. Eşler arasında iletişim ve sevgi olan ailede yetişen çocuğa kazandırılacak özellikler, başka yollarla verilemez."

Anne babaların aile sorunlarını çözememeleri durumunda mutlaka uzmandan yardım alması gerektiğini ve her aileye göre farklı terapiler gerekebileceğini ifade eden Akbaş, tek başına çocuk için uzman yardımının bir şey ifade etmeyeceğini, aile fertlerinin tüm olarak rehberliklerden yararlanması gerektiğini kaydetti. Okullardaki rehberlik uzmanları ve öğretmenlerin bu konularda ilk basamak olarak değerlendirilebileceğini de anlatan Akbaş, Adana'nın gerek üniversite gerekse özel merkezlerdeki uzmanların sayı ve niteliği açısından şanslı olduğunu belirtti.

Akbaş, seminerde çocuklara cinsel eğitimin hangi yaşlarda verilmesi gerektiği, bilgisayar kullanımının sanıldığının aksine ileri yaşlara bırakılması gerektiği üzerinde de durdu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1017
favori
like
share
nihatkulak Tarih: 30.11.2005 22:56
çocuğun geleceği için evin huzuru ve mutluluğu çok önemli iyi bir gelecek için mutlu bir yuva gerekli Teşekkürler
hmask Tarih: 29.11.2005 12:45
paylaşım için teşekkürler PALADAYI
masarac Tarih: 29.11.2005 02:22
[COLOR=burlywood]Evlilik çocuk olduktan sonra tamamen şekil değiştiriyor.Yaşam çocuğun şekillenmesi için değişiyor.Aslında aklı selim insanlar için çocuk bir yuvanın sigortası.
Ve yine herşeyde olduğu gibi evliliğinde nasıl olması gerektiğini dini kaynaklardan okuyup öğrenip ve uygularsak hiçbir sorunun kalmayacağına eminim
Hepiniz ALLAH'A emanet olun
ozturk Tarih: 07.11.2005 14:52
thank you pala...
HawK Tarih: 31.10.2005 02:42
Paylaşım için teşekkürler Dayı
ybtx Tarih: 27.10.2005 15:03
paylasim icin saol
tarkın Tarih: 21.10.2005 15:25
Verdiğin bilgiler için sağol pala abi.
puslukurt Tarih: 21.10.2005 07:29
Gerçekten doğru bir söz Anne ve babanını birbirine karşı saygılı olması lazım.
Paylaşım için teşekkürler dayı..
Wish Tarih: 21.10.2005 00:05
paylasim icin tskrler

mutlu bir yasamin basi aile ici huzurdur, anne-baba ne kadar huzurlu olursa, bunu cocuklarina da yansitirlar...mutlu anne-baba mutlu cocuk, mutlu cocuk da mutlu anne-babadir...