Her yaşta kadının kendi kendine meme muayenesi yapması, memelerinde oluşabilecek kitle veya problem belirtisi olabilen diğer değişiklikleri gecikmeden saptamaya yarayan bir teşhis yöntemidir. Kadınlarda en sık görülen kanser, meme kanseridir. Geç fark edilmesi tedaviyi zorlaştırır. Kadınlar kendi kendilerine meme muayenesi yaparak, memelerinde olabilecek değişiklikleri erkenden fark edip sonuç alınabilecek bir zamanda, gecikmeden gerekli tedavilerine başlayabilirler.

NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Memelerinizi ayda bir kere, adet kanamanızın bitiminde incelemelisiniz. Bu dönem muayenenin en kolay olduğu zamandır. Adet öncesi ya da adetli günlerde memelerde hassasiyet ve şişkinlik olabilir. Ancak artık adet görmüyorsanız, ayın size uygun herhangi bir gününü seçebilirsiniz.

NASIL YAPILIR? ÖNCE BAKARAK KONTROL EDİN!

· Ayna karşısında, kollarınızı iki yana serbest bırakınız. Hem önden, hem de yanlardan memelerinizi dikkatle inceleyiniz. Memelerin dış görünüşünde olan herhangi bir değişikliği, deride küçük çukurlaşma ya da buruşma (büzüşme) yara, damarlarda belirginleşme, meme başında çökme, son muayenenizden bu yana oluşan büyüklük ve biçim farklıklarını araştırınız. Kollarınızı başınızın üstüne uzatarak bir kez de bu şekilde aynı muayeneyi yineleyiniz.

· Dirsekleriniz dışa dönük olarak, iki avucunuzu birbirine bastırınız. Diğer avucunuza sıkıca bastırınız. Bu meme kaslarınızı gerecek, çukurlaşma, kalınlaşma gibi değişiklikler varsa belirginleştirerek fark etmenizi sağlayacaktır.

SONRA YATAR DURUMDA ARAŞTIRIN

Sertçe bir yere sırtüstü uzanınız.

· Sol memenizi muayene etmek için sol kürek kemiğinizin altına bir yastık veya havlu yerleştiriniz. Ardından sol elinizi başınızın altına yerleştirin. Sağ elinizle dokunarak, memede olağan dışı yumru ve kitleleri araştırınız. Parmaklarınızın ucu ile değil, düz kısımları ile memenizin üst kısmından başlayarak, parmaklarınızı saat yönünde hareket ettirerek, başladığınız noktaya gelene dek, memelerinizi dokunarak yoklayınız. Daha sonra parmaklarınız meme ucuna doğru 2-3 cm. yaklaştırınız. Yine hafifçe bastırarak memenizi muayene ediniz. Meme ucuna daha da yaklaşarak bu işlemi tekrarlayınız. Son olarak meme ucundaki bölgeleri yoklayınız.

· Yastık sağ omuzunuzun altında, sağ eliniz başınızın altında olarak sağ memenizi, sol elinizle, diğerini muayene ettiğiniz gibi kontrol ediniz. Son olarak, her bir meme ucunu ve ucun çevresindeki bölgeyi hafifçe sıkınız, herhangi bir değişiklik, akıntı olup olmadığına bakınız.

BEZE VAR MI BAKIN!

Boyunuzu, köprücük kemiğinizin alt ve üst bölümlerini ve koltuk altlarınızı diğer elinizin parmak uçlarıyla yoklayarak, beze olup olmadığına bakınız.

Memelerde oluşan kitleleri veya ortaya çıkan diğer problemlerin belirtisi olabilecek değişiklikleri en kolay ve en erken kadınlar kendileri bulabilirler. Bu sayede gecikmeden gerekli tedavilere başlanabilir. Muayene ayda en fazla 10 dakikanızı alır. Birkaç kez denedikten sonra alışır ve daha kısa sürede başarıyla uygularsınız.

DİKKAT!

İlk muayenede herhangi bir kuşkulu kitle veya kalınlaşma, meme başında akıntı, memelerin şeklinde önceden fark etmediğiniz bir değişiklik bulursanız.


ENDİŞELENMEYİN!

Bu değişikliğin değerlendirilmesi için mutlaka doktora başvurunuz. Sonraki muayenelerinizde daha önce belirlemediğiniz bir değişiklik fark ederseniz değerlendirme için yine doktora başvurunuz. Hiç bir yakınma veya değişiklik olmasa bile memelerin en az yılda bir kez hekim tarafından muayene edilmesinin gerekli olduğunu da unutmayınız.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 936
favori
like
share
zehra turna Tarih: 26.05.2012 16:31
:18:
zehra turna Tarih: 26.05.2012 16:30
:10:
zehra turna Tarih: 26.05.2012 16:30
Nerissa-Su Tarih: 26.05.2012 14:05
ellerine emeklerine sağlık
casper Tarih: 27.11.2005 19:37
Çok önemli bilgiler bunlar çok teşekkürler fadikçim.Çok geç kalmamak için bu muayene şart :70:
BaD GiRL Tarih: 24.10.2005 13:36
Bilgiler icin tesekkuler arkadasım :3:
hOney Tarih: 22.10.2005 02:02
Bilgiler icin tesekkürler ablacimmm.. :3:
eBRuLy Tarih: 22.10.2005 00:45
Bilgiler icin cok tesekkürler Fadikcimmmmmmm
adile84 Tarih: 21.10.2005 21:37
bilgilerin için teşekkürler