Yeni bir okyanus doğuyor! Yeni bir kıta ortaya çıkıyor? Afrika kıtası ikiye bölünüyor!

Etyopyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bir yanardağ patlaması afrika katasını ikiye ayırabilir.

Afrika kıtasının bir yanardağ patlaması yüzünden ikiye ayrılabileceği uyarasında bulunuldu.
Etiyoplayı bilim adamı Atalay Arefe tarafından yapılan araştırmaya göre Afar bölgesinde faliyete geçecek iki yanardağ topkı Amerika kıtasını ayırdığı gibi Afrika'nın da Eski karadan ayrılmasına neden olabilir.

Etiyopya’daki Afar Üçgeni bölgesinde bulunan ve şimdilik 56 kilometre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki çatlağın bir okyanusa dönüşme ihtimalinin çok üksek olduğu bildiriliyor.
2006'da küçük bir çatlak olarak yola çıkan yarık kısa sürede 41 km uzunluğuna vardı. Arap Yarımadasının altındaki Arap Boynuzu bölgesinin kıvrımında bulunan çatlağın zamanla büyümesi ile bilim adamları, Afrika’nın Kızıl Deniz’in baskınına uğrayacağını ve zaman içerisinde yeni bir okyanus oluşabileceğini belirtiyor.

Londra Üniversitesinin yürüttüğü çalışmalarda yeni oluşan gediklerden sülfür kokularına karışmış, sıcaklığı 400 dereceyi bulan gaz ve dumanların yükseldiği tespit edildi.
Gediklerin bazılarında ise bazalt lav hareketleri, püskürmeler gözlemleniyor. Uzmanlar lavların kaynağının dünyanın yer kabuğunun altından gelen erimiş kayalar olduğunu ve Afrika kıtasının içinden aktığını açıkladılar.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 327
favori
like
share