Teknoloji Yararlı mı Zararlı mı ? .. Bu soru yıllardır sorulur cevabı kimi zaman yararlı olarak kimi zamanda zararlı olarak belirtilir.
Genelde kişilerin belirli konulara karşı duyduğu empatilerin ortak düşüncelerinin birleştiği noktalar şüphesiz var. Bunların başında tıp alanındaki teknolojik gelişmeler örnek olarak gösterebilir. Peki ne kadar yararlı ? İnsanoğlu hayatında bulunduğumuz zaman dilimi içerisindeki kadar teknoloji ile içiçe olmadı.
İnsanoğlu kendi sonunu kendisi mi hazırlıyor ?
Bu soruya evet diyebiliriz. Obezite, Tembellik bunların başında geliyor. Dünyanın teknolojiye bu kadar muhtaç olması şüphesiz insanı korkutuyor. İnsanoğlunun yapay olarak kurduğu bu teknolojinin peki 30 saniyede yerle bir olacağını biliyormuydunuz ?
Geçmişte sıklıkla duymuş olduğunuz periyodik güneş patlamaları yeryüzündeki elektronik cihazlar üzerindeki etkisini yakın geçmişteki olaylarla insanoğlu tanıklık etti. Ama etki olayına değinilince o zamanki teknoloji insanlarla iç içe geçmemişti. Sistem sadece kurumları ve devleti etkiledi. İnsanoğlu bundan nasibini almadı.
Peki şimdi manyetik güneş patlaması olsa mevcut senaryodaki bilanço ne olur ?
Doğal afet olarak görülecek olayda insanların çoğu ya açlıktan ölecek yada iç savaşlardan dolayı ölecektir. Teknolojinin getirdiği birbiriyle parelel teknoloji alt yapıları birer birer çökecek insanlar bir an iletişim denilen kavramı unutacaktır. Kitlesel iletişim araçları arızalandığından dolayı milletler arası iletişim sağlanamıyacak kamu ve millet içi iletişim hiyearşisi çökecektir.
Enerji kaynaklarındaki arızalanmadan dolayı kentleşmedeki teknoloji alt yapıları çökecek veya arızalanacak; mevcut kent sistemi kendisini yakın zamanda düzeltemeyeceği için başlangıçta salgın hastalıklar türeyecektir.
Su havzalarındaki arıtma sistemleri enerji kaynaklarının çökmesi sonucu çalışmayacak kentlere su akışı sağlayamıyacaktır. Bu anlamda yeni virüsler türeyecek ve çevresel etkenlerden dolayı bu virüsler evrim geçirerek birer mutant virus olacaklardır.
Hazır gıda besin zincirleri teknolojinin bir an duraklaması ile üretimi duracak ve ilgili kentlere gıda temininde sıkıntılar yaşanacaktır. Bütün elektronik cihazların bozulacağı mega manyetik patlamada özellikle frekanslar karışacak hiç bir frekans alıcı/verici cihazlar çalışmayacaktır. ( Cep telefonu, WİFİ, 3G, Radyo, TV, IpTV, İnternet, Mobese) .
Diyaliz sistemlerine bağlı hastalar manyetik patlama sonucu birebir etkilenecek ve yaşam fonksiyonları bir an duracak ve hatta yaşamları diyaliz sistemlerin bozulması sonucu sonlanacaktır. Aynı şekilde kalp pili takanlar, manyetik cihaz kullanan herkes bu etki altında kalacaktır.
Savunma sistemleri ve uydu haberleşme sistemleri tamamen çökecektir. Güneş patlamasından dolayı Uydulardaki güneş enerji panelleri kısa devre yapacak, enerji akışı yapılamadığından dolayı dünyadan gelen veriler geri yansıtılamıyacaktır.
İnsansız HAVA araçları ve Savaş uçakları otomatik olarak kaldırılamıyacaktır. Kalkan uçaklar, halikopterler ve diğer hava araçları manyetik patlamadan dolayı sistemleri çökecek ve çoğu yere çakılacaktır.
Radarlar çalışmayacak ve yeryüzünde organik / inorganik alan taraması yapamıyacaklardır. Bunlar gibi bir çok ileri teknoloji ürün 10 saniyelik bir güneş patlaması ile çökecektir. İnsanoğlu 10 saniyede taş devrine geri dönecektir. Hazırsızlık ve teknolojiye bağımlılık olduğu için bunun etkisi 10 kat daha ağır olacaktır.
Şimdi teknoloji yararlı mı zararlı mı ?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 369
favori
like
share